Nuomonės

2013.11.19 21:18

Rūta Klišytė. Kaip bukinamas ir kaip ugdomas žiūrovas

2013.11.19 21:18

Ką tik buvo paskelbta, kad LRT teigiamai vertina jau per 80 proc. Lietuvos gyventojų. O labiausiai (net 13 proc.) per pastarąjį pusmetį padaugėjo gyventojų, manančių, kad ši televizija ugdo žiūrovą.

Ką tik buvo paskelbta, kad LRT teigiamai vertina jau per 80 proc. Lietuvos gyventojų. O labiausiai (net 13 proc.) per pastarąjį pusmetį padaugėjo gyventojų, manančių, kad ši televizija ugdo žiūrovą.

O juk galėtų ramiai bukinti, kaip daro dauguma komercinių kanalų. Ir kam jūs pasiskųsite – kultūros ministrui? Komercinių kanalų galvos jums atrėš, kad patys pageidaujate bukintis. Juk stebėjote fiktyvias Radžio vestuves, kur netikros nuotakos demonstravo falšyvą meilę ir nesamus talentus. Ak, stebėjote ir manote, kad tokių vestuvių piršlį maža būtų pakarti? Stebėjote ir spjaudėtės, nes būtent tuo laiku po darbų esate pratę įsijungti televizorių? Ir nesiteisinkite – labai gerai, mat reitingams pakelti komercinei televizijai tinka ir žiūrovų spjaudalai: ir prie šių reklama puikiai limpa!

O štai kultūrinės laidos reklamos nepritraukia, mat nedirgina nei mūsų seilių liaukų, nei žemųjų instinktų centrų smegenyse. Tačiau LRT televizijoje, laimei, vis dar yra vietos nepelningajai kultūrai. Ištikimas LRT žiūrovas netgi jaučiasi ugdomas, o pasiilgęs dvasinio peno vis įsijungia LRT kultūros kanalą... Ir šią savaitę turėjo būti labai užganėdintas, mat net du ilgus vakarus paskyrė aukščiausios prabos menui – tiesiogiai transliavo Maskvos Vachtangovo teatro, šiuo metu gastroliuojančio Lietuvoje, Vilniaus mažajame teatre, spektaklius.

Abu Maskvos lankomiausio teatro spektakliai – „Eugenijus Oneginas“ ir „Vėjas tuopose“ – pastatyti Rimo Tumino bei lietuviškos jo komandos: dailininko Adomo Jacovskio, kompozitoriaus Fausto Latėno ir choreografės Anželikos Cholinos. Geriausi rusų aktoriai mano, kad juose vaidinti – garbė. „Eugenijus Oneginas“ laimėjo ne vieną apdovanojimą ir tapo žiūrimiausiu maskviečių spektakliu.

Nežinau, kaip jūs, bet aš po šių vakarų patyriau itin malonų apčiuopiamą kultūrinį augimą. Ir nesigailėjau neįpirkusi bilietų į maskviečių gastrolių spektaklius: juk kultūra, ypač atvežtinė, nemažai kainuoja. Ramybės nedavė tik vienas klausimėlis: ar būtina ilgus metus vargus tėvynėje be savo teatro, išvykti svetur, pavergti Maskvą, kad tavo kūrybą imtų ir parodytų tiesiogiai per nacionalinį transliuotoją visai Lietuvai?

Matyt. Komercinėms televizijoms gana beribio jaunų hienų įžūlumo, prekinės išvaizdos bei parašo, kad eteryje jos elgsis, kaip bus liepta, ir šios Radžio „nuotakos“ rodomos mums kiekvieną mielą dieną, kiaurą mėnesį žiūrimiausiu laiku, kol pristigsime seilių... Ar nusispjovę nesumesime susirasti LRT kultūros kanalą? Gerai būtų, kad šis tęstų šią puikią tradiciją, gyvai parodytų ir Lietuvoje sukurtus puikių meistrų spektaklius.

Komentaras buvo publikuotas „Valstiečių laikraštyje“.