Nuomonės

2013.11.15 14:49

Valentinas Mitė. Ukrainos asocijuota narystė ES – saugios Europos sąlyga

2013.11.15 14:49

Lakričio 13 dieną Ukrainos parlamentas išsiskirstė nieko nenusprendęs dėl įkalintos buvusios ministrės pirmininkės Julijos Tymošenko likimo. Taip ir neaišku, ar ji bus išleista gydytis į Vokietiją.

Lakričio 13 dieną Ukrainos parlamentas išsiskirstė nieko nenusprendęs dėl įkalintos buvusios ministrės pirmininkės Julijos Tymošenko likimo. Taip ir neaišku, ar ji bus išleista gydytis į Vokietiją.

Šiuo žingsniu Ukrainos parlamentas pastatė visos šalies likimą ant kortos. Dėl vienos moters Ukraina gali arba pasukti link ES pasirašydama Asocijuotos narystės sutartį, arba atsidurti Maskvos glėbyje. Dar kartą parlamentas šį klausimą svarstys lapkričio 19 dieną prieš pat Vilniaus susitikimą. Niekas negali pasakyti, kaip baigsis ši drama.

Iki praeito savaitgalio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovičiaus susitikimo Kremliuje su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, viskas buvo beveik aišku ir mažai kam kilo abejonių, jog susitarimas bus pasirašytas. Po susitikimo viskas pasikeitė. Kodėl, niekas negali pasakyti, nes informacijos apie dviejų politikų pokalbį nėra jokios. Galbūt V. Putinas pažadėjo V. Janukovičiui ką nors grandiozinio, galbūt pagrasino kokia nors labai rimta kompromituojančia medžiaga. Galime tik burti iš kavos tirščių.

Tačiau viltis vis tik lieka. Vakarai turėtų suprasti ir, atrodo, jau pradeda suvokti, jog Ukrainos klausimas yra ir Rusijos klausimas, o tuo pačiu Europos ateities saugumo problema.

Nepasirašiusi sutarties su ES, Ukraina atsiduria pusiau autoritarinės Rusijos glėbyje. Taip sustiprindama Rusijos imperines tendencijas bei didindama apetitus. Juk pasiėmęs sau Ukrainą, Kremlius gali visai natūraliai pagalvoti, jog įmanoma atstatyti ir visą buvusią Tarybų Sąjungą.

Tuo tarpu su Europa susijusi, demokratiška bei gaunanti Vakarų investicijas Ukraina, puikiai parodytų, koks nevykęs yra Rusijos įgyvendinamas modelis. Taip atsirastų galimybė Rusijai tapti europietiška valstybe. Demokratiška Rusija yra viso kontinento saugumo ir klestėjimo sąlyga ir tai turėtų prisiminti Europos politikai, jei jie tikrai nori pastovios taikos ir klestėjimo kontinente.

Taigi ant kortos pastatyta tiek daug, jog J. Tymošenko likimas neturėtų lemti galutinio Vilniaus viršūnių susitikimo rezultato ir gal būt visos valstybės ateities likimas turėtų nusverti taip vadinamą J. Tymošenko problemą. Banalu, bet politika yra gebėjimo nusileisti vardan didesnio tikslo ir kompromisų menas.

Beje, Ukraina jau priėmė daug įstatymų, kurių siekė ES. Be J. Tymošenko problemos dar liko pakeisti prokuratūros įstatymą – padaryti ją labiau nepriklausomą nuo valdančiųjų – ir rinkimų įstatymą, kuris užtikrintų didesnį skaidrumą. Šiuos įstatymus tikriausiai Ukraina priims.

Lietuva pirmininkauja ES ir Lietuvos politikai privalo padaryti viską, jog Asociacijos sutartis su Ukraina būtų pasirašyta. Padaryti ne kiek spausdami Ukrainos politikos, bet įrodydami Vakarų Europos politikams, kiek svarbi ši sutartis visai Europai. Sakyčiau, padaryti net daugiau nei atrodo įmanoma.

Vieną kartą Europa – po „Oranžinės revoliucijos“ – jau nesugebėjo patraukti Ukrainos į savo pusę, palikdama ją likimo valiai. Dabar – antra reali galimybė. Trečią gali suteikti tik stebuklas.

Populiariausi