Nuomonės

2013.11.09 08:52

Mykolas Drunga. Amerikoje ryškėja nauji partijų lyderiai

2013.11.09 08:52

Antradienį Jungtinėse Amerikos Valstijose vyko svarbūs vietos rinkimai. Du iš jų sulaukė net tarptautinės spaudos dėmesio, nes byloja apie itin reikšmingas tendencijas. Išrinktas naujas Niujorko miesto meras ir perrinktas  gretimos Naujojo Džersio valstijos  gubernatorius. Ką tai reiškia, ir kodėl tai svarbu?

Antradienį Jungtinėse Amerikos Valstijose vyko svarbūs vietos rinkimai. Du iš jų sulaukė net tarptautinės spaudos dėmesio, nes byloja apie itin reikšmingas tendencijas. Išrinktas naujas Niujorko miesto meras ir perrinktas  gretimos Naujojo Džersio valstijos  gubernatorius. Ką tai reiškia, ir kodėl tai svarbu?

Kaip teisingai rašė Vokietijos dienraštis „Frankfurter Allgemeine“, „po Rudy Giuliani ir Michael‘o Bloombergo Niujorkui vėl vadovaus meras demokratas – pirmą kartą po 20 metų. Matyt, šio pokyčio taip trokšta, kad už demokratą Billą de Blasio balsavo net trys ketvirtadaliai rinkėjų.

Tai – stulbinamas rezultatas, į kurį B. De Blasio galės atsišlieti, kai bandys sukti „progresyviu keliu“ ir kovoti su mieste tvyrančia nelygybe. Taigi Niujorko politinė širdis ims plakti kairėn, tuo tarpu respublikonų laukia įnirtinga kova dėl jų partijos ateities“.

Taip rašė Frankfurto dešiniųjų liberalų dienraštis, o Berlyno nepriklausomų kairiųjų dienraštis „Tageszeitung“ vėlgi tiksliai pastebėjo, jog „triuškinama liberalaus (suprask: kairėn linkusio) demokrato Billo de Blasio pergalė Niujorko mieste yra Jungtinėse Amerikos Valstijose

didžioji rinkimų dienos žinia.

M. Bloombergo era baigėsi, ir B. De Blasio bei jo šeima su afroamerikiete žmona ir jųdviejų vaikais sudaro puikų titulinį vaizdelį, kuris šiandieninį Niujorką reprezentuoja daug geriau nei senasis verslo žinių magnatas M. Bloombergas.“

Net Dubajaus dienraštis „Gulf News“ pabrėžė, kad „B. De Blasio sudaro aštrų kontrastą savo pirmtakui M. Bloombergui, nes prisistato ir elgiasi   kaip paprastas žmogus iš gatvės. Jau vien jo pergalės šventė rinkimų vakarą tatai rodo.“

„Ji vyko viename piliečių bendruomenės centre, o ne, kaip tokiomis progomis įprasta, liuksusinio viešbučio didžiausioje pokylių salėje. Niujorkas išgyvena tikrą politikos ir vadovavimo stiliaus kaitą“, – rašė Jungtinių Arabų Emiratų laikraštis.

Amerikos sostinės laikraštis „Washington Post“ taip pat pažymėjo, jog „Jungtinės Amerikos Valstijo suka kairėn“ ir paaiškino, jog „B. De Blasio bus išbandymas visai šaliai. Apsišarvavęs didžiule pergale Niujorke jis imsis žingsnių prieš didėjantį visuomenės susiskaldymą. Savo pergalės kalboje, skambėjusioje kaip naujo progresyvaus kelio manifestas, jis nelygybę įvardijo kaip didžiausią mūsų laikų iššūkį.“ 

„Jis ir vėl pareikalavo nuosaikių valstybinių mokesčių pakėlimo, idant būtų galima mažiau pasiturintiems vaikams suteikti geresnį išsilavinimą ir tuo būdu jiems laiduoti sėkmingesnį gyvenimą. Niujorkas visada buvo liberalus miestas, tačiau nuo 1989-ųjų tokio pažangaus mero jis dar neturėjo“, – rašė pagrindinis Vašingtono laikraštis.

Pasak Halės dienraščio „Mitteldeutsche“, „B. De Blasio išrinkimas įsirikiuoja į kairiųjų bei nuosaikiųjų pergalę prieš vadinamojo Arbatėlės sąjūdžio kandidatus. Tai galėtų padrąsinti ir prezidentą B. Obamą spustelti pirmyn su savo planais už didesnį socialinį teisingumą, o ne nuo jų atsitraukti“.

Kad naujai išrinktas Niujorko meras, nors kairysis, bet iš tikrųjų nuosaikus, reiškė nuomonę ir Prahos dešiniųjų dienraštis „Lidove Noviny“. 

O Šanchajaus dienraštis „Jiefang Ribao“ rašė, jog „niujorkiečiai pagaliau nori politinės kaitos, bet jiems paaiškės ir tai, kad B. De Blasio visų savo rinkiminių pažadų tikrai neištęsės“.

Amsterdamo verslo dienraštis „NRC Handelsblad“ paaiškino, kodėl: „Savo pirmtako M. Bloombergo gausių naujų statybų projektų jis negalės panaikinti, valstybinių mokesčių pakelti jis irgi beveik neįstengs, nes tai daugiausia Niujorko valstijos, ne miesto, valdžios prerogatyva. Jis tik galės įvesti socialiai liberalesnį toną į miesto administravimą.“

O Berlyne ir Hamburge išeinantis nacionalinis dienraštis „Welt“ atkreipė dėmesį į tai, kuo šie vietos rinkimai apskritai netipiški. Pirmiausia, „demokratams reikėjo laukti net 20 metų, kol jiems vėl buvo leista atsisėsti į prestižinį Niujorko mero krėslą. Tuo tarpu Naujajame Džerzyje (tai dažniausiai saugi demokratų teritorija) perrinktas respublikonas Chrisas Christie“.

Laikraštis sumini dar porą nelauktų rezultatų, kurių vienas tas, kad „bankrutuojančiame Detroite pirmą kartą po 1973 m. meru vėl išrinktas baltaodis. Taigi, Niujorką valdo kairysis, Baltuosius Rūmus – juodaodis, Detroitą – baltasis, o Naująjį Džerzį – respublikonas. Žodžiu, kalbant apie Jungtines Amerikos Valstijas, reikia saugotis klišių“.

Pasauliui ypač imponavo pastarojo laimėjimas. Anot Lisabonos „Diario de Noticias“, „respublikonams pasiųsta aiški žinia: centro politika yra geresnė sėkmės formulė nei žygis į dešinę, kaip jį pastaruosius kelerius metus forsavo vadinamasis Arbatėlės sąjūdis. Susižavėjimas Chrisu Christie toks didelis, kad jis jau traktuojamas kaip respublikonų kandidatas į prezidentus 2016 m.“.

Su tuo sutiko ir Šveicarijos dienraštis „Neue Zürcher“, pažymėdamas, jog „iš pradžių Christis buvo Arbatėlės sąjūdžio numylėtinis. Bet po to jis aiškiai atsiribojo nuo savo partijos karštakošių ir kaip savo valstijos gubernatorius įrodė, jog pasirengimas rasti kompromisą nėra nuodėmė, bet politiškai apsimoka.

Dabar jis automatiškai tapo vienu iš respublikonų favoritų į prezidentus 2016-aisiais“.

Londono „Times‘as“ irgi teigia, jog „darsyk laimėjęs gubernatoriaus rinkimus, Chrisas Christie turi galimybę nustatyti savo partijos liniją, tapti jos vadovu ir kandidatu į prezidentus. Po dviejų savaičių jis taps respublikonų gubernatorių susivienijimo pirmininku, ir kadangi iš respublikonų kongresmenų negalima nieko protingo tikėtis, tai partijos likimą į savo rankas turės perimti gubernatoriai“.

„Chrisas Christie galės tai, kas jam pavyko Naujajame Džerzyje, perkelti visai šaliai. Prezidentas Chrisas Christie? Amerikiečiams galėtų nutikti blogesnių dalykų!“, – linksmai savo vedamąjį baigė Londono „Times‘as“.