Nuomonės

2013.10.21 09:46

Valentinas Mitė. Nacionalizmas kelia grėsmę Rusijai

2013.10.21 09:46

Maskva jau savaitę krečiama etninių neramumų. Neramumai, prasidėję spalio dešimtą dieną, tai atslūgsta, tai vėl sustiprėja. Yra netgi galimybė, jog jie persimes į kitus Rusijos miestus. Štai spalio 16 dieną Sankt Peterburge policija suėmė ekstremistinės „Rusijos partijos“ vadovą Nikolajų Bondariką.

Maskva jau savaitę krečiama etninių neramumų. Neramumai, prasidėję spalio dešimtą dieną, tai atslūgsta, tai vėl sustiprėja. Yra netgi galimybė, jog jie persimes į kitus Rusijos miestus. Štai spalio 16 dieną Sankt Peterburge policija suėmė ekstremistinės „Rusijos partijos“ vadovą Nikolajų  Bondariką. Jis pateko už grotų po to, kai du žmones pranešė policijai, jog N. Bondarikas siūlė jiems pinigų už tai, jog jie pasiskelbtų esą juos užpuolė imigrantai – ne rusai.

Dabartinis neramumų proveržis – pats stipriausias per trejus praėjusius metus. Kaip jau visiems žinoma,  jie kilo po to, kai Maskvos Birjulovo rajone buvo nužudytas etninis rusas. Jį, kaip tvirtinama, nužudė asmuo iš Kaukazo. Pradžioje protestai buvo taikūs, po to grupės jaunų žmonių pradėjo daužyti parduotuvių vitrinas, niokoti automobilius ir viską, kas pasitaikė po ranka. Į policijos pastangas sustabdyti riaušes ekstremistai   atsakė jėga. Beveik 400 neramumų dalyvių  buvo areštuoti vien sekmadienį, rugsėjo 10 d. Neramumai tęsėsi visą naktį. Ir po to Maskva nenurimo, tai vieną, tai kitą dieną pasirodydavo pranešimai apie susirėmimus ir naujus areštus.

Tačiau pirmadienį policija nukreipė savo pajėgas į imigrantus. Vien tą dieną Maskvos policija areštavo 1200 imigrantų toje pačioje teritorijoje, kur vyko neramumai. Šie imigrantai daugiausia dirba daržovių sandėliuose arba kioskuose.

Rusijoje oficialiai yra 11 milijonų užsieniečių, bet ekspertai teigia, jog tikrovėje jų yra daug daugiau. Be to, nemaža dalis rusų nelaiko savais ir atvykstančiųjų iš Šiaurės Kaukazo, tų, kurie yra Rusijos piliečiai ir niekaip nepatenka į nelegalių migrantų gretas. Beje, jeigu tikrai, kaip teigiama, spalio 10 dieną etninį rusą nužudė   čečėnas, tais ši žmogžudystė su migrantais neturi nieko bendro. Paprasčiausiai vienas Rusijos pilietis nužudė kitą Rusijos pilietį. Vis tik, nors Rusijoje dauguma ir sudaro etniniai rusai, šalis yra daugianacionalinė. Spalio 10 dienos įvykiai rodo, jog dalis rusų to nenori pripažinti, nors Kremlius ir laikosi dantis sukandęs Čečėnijos bei Šiaurės Kaukazo.

Tačiau, žinoma, didžioji dalis migrantų atvyksta iš Centrinės Azijos – tai tadžikai, kirgizai ir kitų to regiono tautybių žmonės. Jie tiesiog buvo sukrėsti neramumų bei neapykantos proveržio. Tačiau tai ne pirmas kartas, kai kyla tokie etniniai susidūrimai, primenantys pogromus. 2010-ais metais po futbolo rungtynių neramumai kilo beveik prie Kremliaus sienų. Priežastis – Šiaurės Kaukazo gyventojas nužudė etninį rusą. Ir vėl Rusijos pilietis pakėlė ranką prieš Rusijos pilietį, bet neapykanta išsiliejo ant visų ne rusų. Panašiai įvyko praeitą liepos mėnesį Pugačiovo mieste, kai čečėnas nužudė etninį rusą.

Kas atsakingas už tokius iracionalius neapykantos proveržius? Visų pirma Rusijos politinis elitas. Tiek esantys valdžioje, tiek opozicijoje. Rusijoje praktiškai nėra nė vienos partijos, kuri garsiai neskelbtų kovos prieš imigrantus. Tai teko girdėti ir iš demokratinio Jabloko bloko, ir iš daugelio beveik kankiniu paskelbto Navalnio lūpų. Beje, Navalnis nemažą dalį savo pasekėjų patraukia kaip tik nacionalistine retorika, nukreipta prieš imigrantus.

Daug kas pranašauja, jog Rusijos ekonomika gali pradėti buksuoti. Šalyje aiškiai augant nacionalizmui, kaltų bus greita rasta ir šalies viduje, ir užsienyje. Ir tai bus pats blogiausias šalies vystymosi scenarijus.

Komentaras skambėjo per LRT radiją.