Nuomonės

2013.10.16 13:39

Ramūnas Terleckas. Geras žinias kuriame patys

2013.10.16 13:39

Šios savaitės pradžioje gavau vienos viešųjų ryšių bendrovės pasiūlymą paskutinį rudens penktadienį, lapkričio 29 dieną, paskelbti Gerų žinių diena.

Šios savaitės pradžioje gavau vienos viešųjų ryšių bendrovės pasiūlymą paskutinį rudens penktadienį, lapkričio 29 dieną, paskelbti Gerų žinių diena.

Šią idėją išgirdau dar vasarą, ji gana paprasta – vieną dieną suvienyti visas žiniasklaidos priemones, kad jos skelbtų tik geras žinias. Be jokios abejonės, tai – tik siekiamybė, nes nebūna dienos be dūmų, pasaulis nėra tobulas, ir nelaimės, deja, mūsų neaplenkia.

Tačiau pats tikslas, mano galva, sveikintinas: tikrai yra įvykių, reiškinių, procesų, kuriais galime didžiuotis, kuriuos verta dėti į pirmąjį puslapį ar jais pradėti žinių transliaciją. Tegu kriminalai ir lėkštumai traukiasi bent į antrąjį planą.

Tačiau neslėpsiu, kad pažvelgęs į apniukusį dangų, paskaitęs laikraščių straipsnių ir internetinių portalų antraštes susiėmiau už galvos. Bus nelengva bent vieną dieną kalbėti tik apie gerus dalykus.

Juolab kad pastarosios savaitės Lietuvoje primena dumblo drumstimą kūdroje. Rūkas prasidėjo nuo užstrigusių vilkikų Rusijos pasienyje, jis paskui peraugo į pieno produktų boikotą, o nejaukų jausmą dar palydėjo kažkokio marginalinio televizijos kanalo pasityčiojimas iš Sausio 13-osios aukų.

Tuo tarpu Lietuvoje valdančioji koalicija ir tokie jos lyderiai kaip Algimantas Salamakinas bei keli premjero patarėjai sugebėjo užknisti vieną didžiausių pasaulio kompanijų „Chevron“. Be jokios abejonės, ponas A. Salamakinas tikrai nebūtų kėlęs kavos puodelio pergalei švęsti, jei premjeras neleistų už savo nugaros intrigų ratelių rengti, ar aplinkos ministras visą savo energiją ne tik žvejams skirtų. Spėju, kad „Chevron“ pasitraukimas labiausiai nuliūdino finansų ministrą, kuris, anot neoficialių šaltinių, artimiausiu metu planavo iš amerikiečių į biudžetą gauti mažiausiai 150 mln. litų. Kita vertus, ką ten tie šimtai milijonų, tegu tik ponui A. Salamakinui būna šilta, gera ir sotu.

O pasauliui pasiųsta aiški žinia – Lietuvoje keli žmonės ir keli milijonai gali sužlugdyti bet kokį projektą. Tai dar kartą patvirtina ir trypčiojimas prie suskilusio Ignalinos atominės projekto.

Tuo pat metu viešojoje erdvėje prasideda rinkimų į prezidento postą preliudija – imama aiškintis, kas už ką valstybėje atsako, kam labiau turi rūpėti Rytai, kam – Vakarai, kam prokurorai tarnauja ir t. t. Tokioje sumaištyje lengviau ir Viešųjų pirkimų įstatymą korupcijos link ridenti, ir kitus piniginius reikalus tvarkyti.

Pavartau populiariausius interneto portalus – ir čia gerų žinių mažoka, pagrindinėse pozicijose mirga straipsnių apie smurtą, seksą ir celiulitą. Iš tiesų turiu pasakyti, kad po ilgų ieškojimų spalio 15-osios vakarą visgi radau kelias optimistines naujienas didžiausiuose portaluose – džiugu, kad nuo kitų metų pradžios nuo Šeštokų iki Paryžiaus galėsime dardėti traukiniu ir kad Vilniuje atidarytas „BOD Group“ aukštųjų technologijų centras.

Taigi atrodytų, kad nelengva bus žiniasklaidai lapkričio 29 dieną skelbti geras žinias. Tiesą pasakius, net nežinau, kiek dalyvių ji surinks, tik galiu garantuoti, jog „Lietuvos žinios“ prie akcijos prisidės, nes tikrai turime ką gerbti, mylėti, kuo didžiuotis, kad ir tuo, jog tarp šiųmečių Nobelio premijos laureatų – jau du mokslininkai, turintys šaknų Lietuvoje.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.