Nuomonės

2013.10.04 13:09

Valentinas Mitė. „Auksinė aušra“ Graikiją veda į dar gilesnę krizę

2013.10.04 13:09

Daugelis politikos analitikų ne vieną kartą perspėjo, jog ūkio krizė ir ypač negailestingi neoliberalūs jos gydymo vaistai gali atnešti lengvai nuspėjamų rezultatų. Tai yra kraštutinių kairiųjų bei kraštutinių dešiniųjų politinių partijų ir judėjimų sustiprėjimą su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis.

Daugelis politikos analitikų ne vieną kartą perspėjo, jog ūkio krizė ir ypač negailestingi neoliberalūs jos gydymo vaistai gali atnešti lengvai nuspėjamų rezultatų. Tai yra kraštutinių kairiųjų bei kraštutinių dešiniųjų politinių partijų ir judėjimų sustiprėjimą su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis.

Neoliberalūs ūkio gydymo vaistai gerai pažįstami ir Lietuvoje – tai valstybės išlaidų mažinimas, mokesčių didinimas, darbo vietų mažėjimas bei nedarbo – atviro ar paslėpto – augimas. Graikijoje šios priemonės buvo pritaikytos ypač griežtai ir plačiai.

Tačiau ir šios neoliberalios priemonės Graikijos ūkio, bent jau kol kas,  iš gilios balos ištraukti nepajėgia. Nedarbas didžiulis, valstybei vėl teks skolintis pinigų, jog kaip nors pratempti dar ir dar, tikintis, jog kartūs vaistai duos rezultatų. Galbūt ir duos, bet kaina nebus maža.

Kaip visada, nesėkmės ar nelaimės atveju ieškoma kaltų. Kaip visada, kuriamos sąmokslo teorijos, pirštais rodoma į piktadarius. Kairieji įžvelgia pasaulinių korporacijų ir bankų sąmokslą ir, žinoma, Vokietijos pastangas, siekiant sugriauti šalį. Dešinieji kaltina emigrantus, kurie esą atima iš graikų darbo vietas.

Tačiau dabartinės krizės priežastis banali – per anksti įvestas euras ir sena korupcijos Graikijoje tradicija. Kitaip tariant, noras gyventi kaip Skandinavijoje bei nenoras elgtis pagal skandinaviškus taupymo, skaidrumo ir socialinio solidarumo principus.

Profašistinės Graikijos politinės partijos „Auksinė aušra“ atėjimas į Graikijos parlamentą sutapo su ūkine šalies krize bei su Europos Sąjungos ir Tarptautinio Valiutos Fondo reikalavimais Graikijai. Ši partija 1996 metų parlamento rinkimuose surinko vos 0,007 proc. balsų. Tačiau 2012 metų parlamento rinkimuose partija – griežtai pasisakanti prieš imigrantus bei nacionalistinė – jau gavo ir šiuo metu turi 18 vietų parlamente, kuriam vos ne vos pavyko suformuoti vyriausybę. Kitaip tariant, net 7 proc. graikų balsavo už profašistinę partiją.  

Į „Auksinę aušrą“ tikriausiai ir toliau būtų žvelgiama pusiau užmerktomis akimis, jei ne kairiojo aktyvisto nužudymas. Kaltę už kairuoliško reperio mirtį prisiėmė „Auksinės aušros“ rėmėjas. Partija nuo jo atsiribojo, tačiau tai ne pirmas kartas, kai šios partijos nariai griebiasi prievartos ir šį kartą  Graikijos valdžia nusprendė veikti.

Iš pradžių buvo atliktos kratos partijos būstinėse, po to sekė ir areštai. Partijos vadovas stojo prieš teismą kaltinamas nusikalstamos grupuotės organizavimu. Jis ir šeši partijos nariai parlamentarai buvo suimti. Dauguma jų paleisti, bet kaltinimai jiems nepanaikinti.

Pirmadienį, viešėdamas Jungtinėse Valstijose,  Graikijos ministras pirmininkas Antonis Samaras pareiškė, jog Graikija sunaikins „neonacizmo gėdą“. Panašu, jog šia kryptimi ir vyksta graikiškas politinis maratonas.

Tačiau iš vienos pusės nebus lengva įrodyti, jog kairiojo reperio žudikas yra tikrai rimtai susijęs su „Auksine aušra“. Iš kitos pusės, partijos deputatai pagrasino palikti parlamentą. Nors atrodo, kad Graikijos valdžia norėtų iš tikrųjų juos matyti už grotų, o ne valdžioje, bet jų pasitraukimas ar pašalinimas reikš rinkimus.

Tiesa, sociologinės apklausos rodo, jog rinkėjų parama „Auksinei aušrai“ po nužudymo sumažėjo, bet vis dėlto tie 7 proc. juos rėmusių rinkėjų niekur nedingo, kaip ir nedingo nemažos dalies rinkėjų nacionalistinės, antiimigrantinės nuotaikos. Todėl sunku pasakyti, už ką balsuos tie rinkėjai ir ar perspektyvoje nesulauksime naujos politinės krizės Graikijoje.

Beje, beveik visur Europos Sąjungoje pastebimas rinkėjų pasistūmėjimas į dešinę bei visuomenių radikalizavimasis. Tai privalėjo numatyti karčius ūkio gydymo vaistus brukę daktarai.

Komentaras skambėjo per LRT radiją.