Nuomonės

2013.10.02 14:24

Ramūnas Terleckas. Ginklų ligoniams negalima duoti

2013.10.02 14:24

Praėjusio mėnesio pagrindinė visuomenės diskusijų tema ir skausmo priežastis – nepilnametės nužudymas Panevėžio rajone. Nenoriu vertinti politikų ir pareigūnų bandymų skalbti savo mundurus bei ieškoti kaltųjų. Manau, kad kalti esame visi.

Praėjusio mėnesio pagrindinė visuomenės diskusijų tema ir skausmo priežastis – nepilnametės nužudymas Panevėžio rajone. Nenoriu vertinti politikų ir pareigūnų bandymų skalbti savo mundurus bei ieškoti kaltųjų. Manau, kad kalti esame visi.

Per lėtai judame bandydami kurti saugią visuomenę, per mažai kalbame ir diskutuojame apie vertybes, jų neskiepijame nuo mažų dienų, per mažai nuveikėme mažindami socialinę atskirtį, pernelyg atlaidūs valstybės lėšų švaistymui.

Akivaizdu, kad milijonai pagalbos centrui sukurti nebuvo panaudoti bent jau racionaliai. Kita vertus, degradavusių, asocialių ir psichiškai nesveikų piliečių negali išvengti nė viena pasaulio valstybė. Tačiau kurti taisykles, kurios iš anksto apribotų tokių subjektų nusikalstamą veiką, būtina.

Pirmadienio „Lietuvos žinių“ publikacija, skelbianti, kad pakanka garbės žodžio, ir gali gauti teisę įsigyti šaunamąjį ginklą, išgąsdino.

Esmė ta, kad šiandien psichiatrai, išduodami pažymą ginklui įsigyti, privalo atsižvelgti į tai, ar per pastaruosius 10 metų besikreipiančiajam buvo reikalinga psichiatro pagalba, ir kokia. Tačiau bendra informacija apie psichikos ligonius mūsų šalyje nekaupiama jau beveik dvidešimtmetį, kai Lietuvai keičiant sovietmečiu galiojusią tvarką ir savo įstatymų bazę derinant prie Europos Sąjungos teisės aktų normų buvo panaikintas sergančiųjų psichikos sveikatos ligomis registras.

Dalis psichiatrų sako, kad pats reikalavimas ir sąrašai trenkia sovietmečio reliktu. Sutinku, jog psichikos liga yra itin intymus dalykas, kad psichiatrai turėtų visiems, kuriems reikia pagalbos, pagelbėti anonimiškai. Bet nesuprantu, kaip šaunamasis ginklas gali būti išduodamas psichiškai nestabiliam žmogui.

Galbūt pamiršome, kas atsitiko 1998-ųjų vasario 15-ąją? Tą dieną 58 metų ūkininkas Leonardas Zavistonovičius Draučiuose nušovė aštuonis žmones, du sužeidė. Vienas jų po savaitės mirė ligoninėje. Po tragedijos paaiškėjo, kad L. Zavistonovičius turėjo psichologinių, o galbūt ir didesnių problemų, tačiau tai jam nesutrukdė įsigyti du šautuvus ir iššaudyti kaimą.

Naujoji tvarka man labiau primena netvarką – psichiatrai priversti beveik burti iš kavos tirščių arba patikėti vien asmens žodžiu. Mat pažymos prašančiajam siūloma užpildyti garbės deklaraciją, kurioje šis turėtų prisipažinti, ar nėra anksčiau gydęsis, ar turi kokių nors psichikos sveikatos problemų. Tačiau paprastai niekas nelinkęs apie tai atvirauti. Jei besikreipiantysis keitė gyvenamąją vietą, sužinoti, ar jis neturi problemų, beveik neįmanoma.

Kai nėra bendros duomenų bazės, visa atsakomybė išduodant pažymas užkraunama pažymą pasirašančiam medikui. Dažniausiai jis nedisponuoja reikiama informacija apie besikreipiantįjį.

Dar labiau kelia nerimą keliose televizijos laidose išgirsta frazė, kad jeigu teisėsauga nesutvarkys tarp kaimynų iškylančių problemų, tai ginklą turinti viena konfliktuojančių šalių ginčą išspręs savo nuožiūra.

Būtų baisu, jei Lietuvoje pradėtų siautėti „tvarkdariai“, panašūs į Tadą Blindą, juolab kenčiantys nuo depresijos ar šizofrenijos. Galbūt atėjo laikas susėsti sveikatos ir vidaus reikalų ministrams ir nustatyti ginklų įsigijimo tvarką, kad paskui dėl žmogžudysčių nereikėtų kaltinti telefono operatorės.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt