Nuomonės

2013.09.18 15:57

Ramūnas Terleckas. Sumokėti turėtų R. Palaitis

2013.09.18 15:57

Kad ir kaip sukiotume, atrodo, kad tipiškam lietuviui labiau rūpi, kaip seksis ketvirtfinalyje kovoti su italais nei naujienos iš Sirijos karo ar prognozės, kiek ilgai teks vargti mūsų vežėjams Rusijos pasienyje.

Kad ir kaip sukiotume, atrodo, kad tipiškam lietuviui labiau rūpi, kaip seksis ketvirtfinalyje kovoti su italais nei naujienos iš Sirijos karo ar prognozės, kiek ilgai teks vargti mūsų vežėjams Rusijos pasienyje.

Galbūt tai yra visiškai suprantama, net ir kritikai sutinka, kad krepšinis Lietuvoje yra daugiau nei tik sportas. Tačiau ir be jo Lietuvoje yra dalykų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį. Vienas jų – Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo verdiktas, skelbiantis, kad Vytautas Giržadas iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus pavaduotojo pareigų buvo atleistas neteisėtai.

Teismas teisėtu ir pagrįstu pripažino ankstesnį Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą dėl V.Giržado neteisėto atleidimo. Jam valstybė turės išmokėti daugiau kaip 100 tūkst. litų už priverstines pravaikštas ir dar 10 tūkst. litų neturtinės žalos.

Spėju, kad panašų sprendimą išgirs ir dabartinis Seimo narys Vitalijus Gailius, kuris beveik prieš pusantrų metų turėjo pasitraukti iš FNTT direktoriaus posto. Abu jie kaltinti prisidėję prie informacijos apie „Snoro“ banko uždarymą nutekinimo, ir tuomečio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio sprendimu buvo nušalinti nuo pareigų.

Nežinau, kas iš tikrųjų spaudai pranešė apie „Snoro“ uždarymą. Akivaizdu, kad tai galėjo padaryti tik slaptųjų tarnybų atstovai, tačiau man rūpi kiek kiti šios istorijos aspektai.

Kas sumokės 110 tūkst. litų V.Giržadui ir nežinia kiek V.Gailiui? Oficialiai sumokės Vidaus reikalų ministerija, t. y. valstybė, o paprasčiau tariant, tūkstančiai Vardenių Pavardenių, kad ir po kelis ar keliasdešimt centų. Aš mieliau juos elgetoms prie Aušros vartų atiduočiau, nes erzina principas, kai asmeninė atsakomybė paverčiama kolektyvine. Manau, kad tuos tūkstančius derėtų išieškoti iš pono R. Palaičio kišenės – juk jis priėmė neteisėtą sprendimą.

Būna, kad žmonėms trūksta kompetencijos, galbūt išminties, o gal jie tiesiog neturi stuburo nepasiduoti įvairioms įtakoms, tačiau kodėl už tai turi mokėti kiti?

Bėda ta, kad už kvailus bei neteisėtus valdininkų ir politikų sprendimus atsakome visi, ir tokia praktika tęsiasi daugiau nei du dešimtmečius. Neteko girdėti, kad koks nors valstybės tarnautojas iš savo kišenės būtų sumokėjęs už savo nekompentenciją ar gobšumą.

Tas pats vyksta ir valstybės-verslo santykių plotmėje. Visiems iki nuobodaus skausmo žinoma Preilos botelių istorija. Tačiau iki šiol neteko girdėti, kad nors vienas valdininkas, tvirtinęs parašu leidimus statyti tuos botelius, būtų papurtęs savo kišenę.

Mano galva, kartais reikėtų bent viešo žinojimo, kas atsakingas už neveiklumą. Nidos prieplaukoje akis bado žvejų kooperatyvo griuvėsiai, yra parengti investiciniai projektai šią vietą paversti patrauklia, tačiau valdininkų slenksčio jie neperlipa. Būtų gerai žinoti, kieno konkrečiai.

Turbūt būtų naudos, jeigu visuomenė žinotų ir visus įstatymų projektų autorius. Pavyzdžiui, kas parengė Seime įregistruotas pataisas, kurios leistų savivaldybėms su kreditoriais atsiskaityti ne per 60 dienų, kaip yra dabar, o per 120. Kas atsakys, jei tokia keista pataisa būtų priimta ir verslininkai dar smarkiau subsidijuodami savivaldybes bankrutuotų? Spėju, kad ir vėl mokėtų Vardeniai Pavardeniai.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.