Nuomonės

2013.09.18 09:47

M. Drunga. Ar Vokietijos kancleriu kada nors bus piktas bavarų šuo?

2013.09.18 09:47

Vokietijoje periodiškai renkamas ne tik nacionalinis parlamentas, Bundestagas, bet ir atskirų kraštų, vadinamųjų žemių, parlamentai (seimeliai). Bundestago rinkimai bus kitą sekmadienį, rugsėjo 22-ąją, o rugsėjo 15-ąją bavarai išsirinko savo parlamentą. Apie tai pirmadienį daugiausia ir rašė Vokietijos laikraščiai, bet ne jie vieni.

Vokietijoje periodiškai renkamas ne tik nacionalinis parlamentas, Bundestagas, bet ir atskirų kraštų, vadinamųjų žemių, parlamentai (seimeliai). Bundestago rinkimai bus kitą sekmadienį, rugsėjo 22-ąją, o rugsėjo 15-ąją  bavarai išsirinko savo parlamentą. Apie tai pirmadienį daugiausia ir rašė Vokietijos laikraščiai, bet ne jie vieni.

Bavarijos seimelio rinkimuose didelę balsų daugumą surinko Krikščionių socialinė sąjunga, vietinė partija, labai artima nacionalinei Vokietijos krikščionių demokratų sąjungai, nors tarp abiejų labai nedidelių požiūrio skirtumų esama. Jie paprastai išlyginami per bendrus abiejų partijų, vadinamų seseriškomis, pasitarimus. Jos abi sudaro vadinamąjį Vokietijos krikščionių demokratų bloką.

Pasak Veimaro dienraščio „Thüringische Landeszeitung“, „Bavarijai iš visų Vokietijos žemių geriausiai sekasi, ir Krikščionių socialinė sąjunga sugeba ekonominę stiprybę sujungti su rupiu tėvynės jausmu.

Kituose šalies regionuose tokio gero recepto ir ekonominiam kilimui, ir tapatybės išsaugojimui vargu ar rasi. Tad kodėl bavarams leistis į kažkokius eksperimentus“, – klausė šiaurinės kaimynės Turingijos laikraštis, aiškindamas pastovų vienos partijos dominavimą krašto rinkimuose.

Daugelis laikraščių iškėlė ligšiolinio ir dabar jau vėl perrinkto Bavarijos ministro pirmininko Horsto Seehoferio vaidmenį. Anot Ulmo miesto dienraščio „Südwest Presse“, jis Bavarijoje laikomas „karaliumi“ ir nors „Bavarijos parlamente daug saviškių protegavimo, skandalai prie Bavarijos „stipriojo vyro“ tiesiog nelimpa“.

Kiti Vokietijos dienraščiai, įskaitant Ašafenburgo „Main-Echo“ ir Berlyno bei Hamburgo „Welt“ šiai nuomonei pritarė, tik pastarasis į Horstą Seehoferį pasižiūrėjo simpatiškiau, rašydamas, jog jis „žinojo, kad Krikščionių socialinė sąjunga, jeigu nebus modernizuojama, žlugs.

Todėl jis savo partiją rūpestingai, atsargiai reformavo ir jai suteikė naują šūkį: nuo šiol partija tarnauja žmonėms, o ne atvirkščiai“.

Berlyno nepriklausomųjų kairiųjų dienraštis „Tageszeitung“ Horstą Seehoferį išvadino politiku, kuris „kupinas triukų, neturi principų, yra nepatikimas egomaniakas ir atitinka bavarišką politinį folklorą, kad Krikščionių socialinės sąjungos politikas gali sau leisti daugiau nei kiti, būti šiurkštesnis, kreivesnis, net truputį mafijoziškesnis nei vidutinis politikas“.

Tačiau, laikraščio nuomone, H. Seehoferis ir jo partija laimėjo ne dėl šių savybių, bet greičiau dėl to, kad partija „prie rinkėjų prisiderino, jiems meilinosi, o „karalius“, kitaip nei 2008 m., kuomet gavo mažiau balsų, nebe absoliučią daugumą, savo pavaldinius pradėjo išklausyti. 

Taigi „valdytojiškas, rupus H. Seehoferio įvaizdis dabar tik kaukė, pati partija tapo geriau iš visų pusių nušlifuota, o jos vadovas iš esmės pamėgdžioja konsensuso meistrę, Angelą Merkel“.

Taip rašė Berlyno dienraštis, o kiti, pvz., Bremeno „Wesen-Kurier“, pažymėjo, jog  H. Seehoferio asmenyje A. Merkel įsigijo konkurentą, kuris jai darbą, jei ji laimės kanclerio rinkimus, ne tik palengvins, bet, ko gero, ir pasunkins.

Kelno „Stadtanzeigeris“ taip pat teigė, jog socialdemokratai ir jų kandidatatas „Peeras Steinbrückas gali savo kanclerystės svajones palaidoti. Ne P. Steinbrückas rungiasi dėl valdžios su A. Merkel, o H. Seehoferis“.  

Dienraštis „Frankfurter Allgemeine“ pavadino Krikščionių socialinę sąjungą „paskutiniąja tikra liaudies partija, kurios paslaptis slypi tame, kad ji ne už tą ar kitą kryptį, bet už visas. Krikščionys socialai sau atrodo ir liberalūs, ir pakankamai socialdemokratiški, ir žali.

O ir prie tos opozicijos mes galime tuoj pat prisidėti, – teigia ši partija jau nuo ankstyviausių savo egzistavimo laikų. Šitas taktinis lengvumas, be abejo, susijęs ir su pagrindinio politinio konkurento, Socialdemokratų partijos Bavarijoje, silpnumu“, – rašė Frankfurto dešiniųjų laikraštis.

Pasak Bavarijos sostinėje leidžiamo Pietų Vokietijos dienraščio „Süddeutsche“, „tai, kad socialdemokratai galėjo įtikinti tik penktadalį balsuotojų, rodo, jog didžiausia opozicijos partija Bavarijoje neturi didelės ateities. O jei dar pasižiūri į liūdną Žaliųjų pasirodymą, gali prieiti prie išvados, kad kokiais nusižengimais krikščionių socialų politikai benusikalstų, jų partija visada laimi.

Kai kas pagrįstai mano, kad Vokietijos socialdemokratų būklės akivaizdoje Bavarijoje padėtis pasikeis tik tada, kai Žalieji apčiuopiamai sustiprės. Tačiau jie nestiprėja, nes kitos partijos, visų pirma Krikščionių socialinė sąjunga, kažkada perėmė nemažai Žaliųjų idėjų“, – rašė Pietų Vokietijos dienraštis.  

Bavarijos pietų kaimynės Austrijos dienraštis „Standard“ rašė, jog „nors kanclerei A. Merkel ir gražu, kad Krikščionių socialinė sąjunga taip galingai pasirodė – juk ateinantį sekmadienį  jai būtinai reikės Bavarijos konservatorių balsų – tačiau Laisvųjų demokratų – liberalų – katastrofa rodo A. Merkel dilemą.

Kadangi ji, kitaip nei H. Seehoferis, nesurinks absoliučios daugumos, jai reikės koalicinio partnerio. Tačiau Laisvųjų demokratų rezultatai tokie prasti, kad neaišku, ar jie paskutinėmis dienomis prieš rinkimus dar sugebės mobilizuoti balsuotojus“, – rašė Vienos dienraštis.

Nuo savęs pridursime, kad liberalai surinko tik 3 procentus balsų, nebeįėjo į Bavarijos seimelį, o jeigu sekmadienio visuotiniuose rinkimuose nesurinks bent 5 procentų, tai nebeįeis nė į Bundestagą.

Madrido dienraštis „Pais“ pažymėjo, jog dėl savo silpnumo Vokietijos liberalai, ko gero, nepajėgs išsilaikyti ligšiolinėje savo koalicijoje su krikščionimis demokratais, užtat pastariesiems gali tekti „vėl sudaryti didžiąją koaliciją“ su socialdemokratais“.
 Baigsime taikliais pastebėjimais, kuriuos pateikė Šveicarijos dienraštis „Neue Zürcher“ apie dabartinius Vokietijos politikos veikėjus: „Kol

A. Merkel su savo retorika tautą ramina, o socialdemokratas Peeras Steinbrückas rinkėjus provokuoja rodydamas smirdintį pirštą, Bavarijos krikščionis socialas H. Seehoferis dar yra senosios mokyklos politikas.

Jis turi žavesio, bavarams saldliežuvauja ir žada jiems dangaus migdolus. Taip darydamas ministras pirmininkas nesibaido ištarti bet kokią   nesąmonę, jei tik tokia populiari. O neįtikusius ministrus jis negailestingais žodžiais sumala į miltus“.

Ciuricho dienraštis, kaip ir anksčiau  minėtas Ašafenburgo laikraštis, duoda suprasti, jog H. Seehoferį galima lyginti su piktu šunimi. Iš dalies dėl to, girdi, bavarai jį taip ir mėgsta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt