Nuomonės

2013.09.17 13:17

Rimvydas Valatka. Rusijos protu nesuprasti

2013.09.17 13:17

Lietuvoje, kaip ir apskritai Europoje, daugėja žmonių, manančių, jog Rusija jei dar ir nėra normali demokratinė valstybė, tai su ja vis tiek galima sėkmingai prekiauti. Be jaunų žmonių, nepatyrusių okupacijos baisybių, kuriems sunku įtaigiai paaiškinti, kad Rusijos protu dar ilgai nebus įmanoma suprasti, tokiomis iliuzijomis yra užsikrėtę ir mūsų verslininkai.

Lietuvoje, kaip ir apskritai Europoje, daugėja žmonių, manančių, jog Rusija jei dar ir nėra normali demokratinė valstybė, tai su ja vis tiek galima sėkmingai prekiauti. Be jaunų žmonių, nepatyrusių okupacijos baisybių, kuriems sunku įtaigiai paaiškinti, kad Rusijos protu dar ilgai nebus įmanoma suprasti, tokiomis iliuzijomis yra užsikrėtę ir mūsų verslininkai.

Nors, regis, kaip tik viską apskaičiuojantys verslininkai turėtų suvokti, jog verslas su Rusija – visada su dvigubu dugnu.

Tačiau kalbėdami apie ekonominius santykius, mūsų verslininkai yra keistai nenuoseklūs.

Tuo metu, kai verslas su Rusija jiems puikiai sekasi, verslininkai reikalauja nepolitizuoti prekybos su Rusija, apskritai neerzinti Maskvos jos kritika ar net atvirai padlaižiauti Kremliui. Paprastai taip aiškindami verslininkai priduria, jog iš to Lietuva gali turėti didelės ekonominės naudos.

Tačiau vos tik mūsų vilkikai įstringa pasienyje su Rusija arba Rusija nustoja pirkti mūsų sūrius bei dešras, verslininkai iškart kelia nekaltas akis į prezidentą ar Vyriausybę, reikalaudami ką nors daryti. O ką tai reiškia? Ne ką kita, kaip tik prekybos su Rusija politizavimą, štai ką tai reiškia.

Šiuo metu kaip tik ir turime tokią prekybinių santykių su Rusija fazę. Rusija, kaip visada, nei iš šio, nei iš to pradėjusi pasienyje tikrinti kiekvieną automobilį su lietuviškais numeriais, netrukus griebėsi visuotinio detalaus kiekvieno Lietuvos vežėjo krovinio patikrinimo.

Šimtai mūsų vilkikų iškart įstrigo pasienyje. Vežėjų nuostoliai kasdien siekia po 2 mln. litų. Kadangi krovinių gabenimas yra ypač svarbi mūsų ūkio šaka, netrukus tai pajus ir valstybės biudžetas.

Tačiau ar galime sakyti, kad Rusija tokiu būdu baudžia Lietuvą už jos politinę laikyseną?

Taip aiškinančių netrūksta. Tačiau tai netiesa. Socialdemokrato A. Butkevičiaus Vyriausybė ne kartą deklaravo ir užsienio reikalų ministro L. Linkevičiaus asmenyje užtikrino Rusijos vadovybę, kad mūsų kairieji, priešingai nei konservatoriai, darys viską, kad tik įtiktų Rusijai.

Tai kodėl Lietuvos verslas vėl mušamas? Kodėl Rusijos veterinarijos tarnybos sprendimas sugriežtinti lietuviškų pieno produktų kokybės kontrolę turi politinį atspalvį, kaip rašo Maskvos naujienų portalas „VM Daily“?

Taip tikrai yra todėl, kad Rusija taip – kitų sąskaita – sprendžia savo ekonomines problemas.

Rusijos ūkiui pamažu riedant į nuokalnę atsiranda vis daugiau problemų, kurios susijusios su vietinių gamintojų konkurencingumu, o kadangi Rusija jau yra Pasaulinės prekybos organizacijos narė, ji nebegali taikyti lietuviškam pienui ar mėsai muitų. Vienintelis kelias apsaugoti nuo konkurencijos savas įmones – tiesiogine prasme pūdyti konkurentus muitinėje. 

Ne pirmas tai kartas, ir ne tik Lietuva dėl to nukenčia. Net rusų sąjungininkė Baltarusija šiuo metu patiria tai. Tokia jau ta Rusija. Konvencijos ir konvenciniai ginklai – ne jai.

Kaip galima į tai atsakyti? Gal reikia dar daugiau nuolaidžiauti Maskvai?

Tenka priminti seno rusų filmo pavadinimą – „Maskva ašaromis netiki“. Vėzdu mosuojanti Maskva supranta tik kitą vėzdą. Ką gali ir ar gali į mūsų vilkikų patikrą atsakyti Lietuva?

Nors užsienio reikalų ministras L. Linkevičius aiškino, jog Lietuva karo Rusijai dėl įstrigusių vilkikų neskelbs, atsakyti Lietuva turėtų kuo. Trūksta tik politinės valios.

Mūsų muitinė gali lygiai taip pat tikrinti visus rusų automobilius, vilkikus ir ypač traukinius į Karaliaučių ir atgal. Pasaulio prekybos organizacijoje būtina iškelti Rusijos įvykdytus narystės pažeidimus ir jų kainą.

O pats rimčiausias argumentas – dujų tranzitas į Karaliaučių. Bailesni politologai sako, kad geriau šio argumento praktikoje nenaudoti. Galbūt, bet kietai priminti Rusijai, kad Lietuva tokį vėzdą turi – būtina. Ir tai šiandien yra Vyriausybės uždavinys Nr.1. Bet Vyriausybė tik Latvių gatvę linksminančias notas Rusijai rašinėja.