Nuomonės

2013.09.13 14:42

Vytautas Dumbliauskas. Politinio rudens peizažas

2013.09.13 14:42

Taip jau susiklostė šiuolaikinėse visuomenėse, kad rudenį prasideda ne tik naujieji mokslo metai. Rudenį prasideda ir teatro sezonas, kai teatro meno gerbėjai laukia naujų spektaklių. Rudenį taip pat prasideda ir politinis sezonas.

Taip jau susiklostė šiuolaikinėse visuomenėse, kad rudenį prasideda ne tik naujieji mokslo metai. Rudenį prasideda ir teatro sezonas, kai teatro meno gerbėjai laukia naujų spektaklių. Rudenį taip pat prasideda ir politinis sezonas.

Žiniasklaidos dėka šiuolaikinė demokratinė politika tapo ir tam tikru viešu spektakliu, vaidinamu mums, eiliniams piliečiams, taigi politinio sezono pradžia leidžia pasvarstyti, kaip šis spektaklis vyks toliau. Nors aktoriai nesikeičia, gali keistis sąlygos, kuriomis jie veikia, kas neišvengiamai keis ir jų tarpusavio santykius.

Valdančioji koalicija naująjį sezoną pradeda tam tikru galvos skausmu, kurį jai netverdama džiaugsmu sukėlė opozicija. Tai – klausimas, ar baudžiamojoje byloje nuteistas asmuo gali eiti aukštas Seimo pirmininko pirmojo pavaduotojo pareigas. Klausimas nėra tik moralinis, kaip kad teigia opozicija. Daug svaresnis jo politinis aspektas.

Keldama jį opozicija žaidžia nepralošiamą žaidimą. Pirma, ji atkreipia visuomenės dėmesį į save. Rinkimai į Europos Parlamentą bus šio politinio sezono kulminacija, tad rinkiminė kampanija, kad ir neoficiali, jau vyksta. Antra, šiuo klausimu opozicija kerta per valdančiosios koalicijos stiprumą, nes jei bus prieita iki balsavimo dėl nepasitikėjimo Vytautu Gapšiu kaip parlamento pirmuoju vicepirmininku, socialdemokratai bus pastatyti į keblią padėtį. Jiems reikės rinktis tarp moralės ir politinio intereso, nes reikės balsuoti dėl jų svarbiausios koalicinės partnerės – Darbo partijos – pirmininko. Kas svarbiau – pašalinti teistą žmogų iš aukšto posto ar išsaugoti koaliciją?

Tai – tik vaikiškas pavyzdys, kaip politikoje susiduria moralė ir interesas. Politikai dažnai sprendžia daug rimtesnius tokio susidūrimo atvejus, ir dažniausiai nugali interesai. O šiuo atveju neatmestini ir kitokie įvykių scenarijai. Gal Darbo partijos elitui mažesnė blogybė bus atstatydinti V. Gapšį ir likti koalicijoje? Žmonės eina į politiką ne sėdėti opozicijoje, o tam, kad gautų valdžios svertus ir galėtų skirstyti mūsų visų pinigus. Politika yra verslas, tik verslininkai naudoja savo pinigus, o politikai – mokesčių mokėtojų pinigus. O Darbo partijoje verslių žmonių tikrai netrūksta.

Tačiau noras likti valdančiojoje koalicijoje netrukdo jaunajam Darbo partijos pirmininkui tęsti spektaklį dėl savo posto Seime išsaugojimo. Juk pavykus šį postą išsaugoti, nereikėtų sukti galvos, kaip reaguoti į socialdemokratų elgesį, jei jie balsuotų už jo atstatydinimą – susitaikyti su tuo ir likti koalicijoje ar išdidžiai trenkti durimis.

Politinės kovos logika tokia, kad V. Gapšiui nelieka nieko kito, kaip kad kartoti, kad jis nekaltas, kad savo nekaltumą jis įrodys aukštesnės instancijos teisme ir kad tada jis galės užimti Seimo pirmininko postą. Jei jis elgtųsi kitaip, vargu ar būtų suprastas savo partijoje, juo labiau, kad jis yra bent jau formalus jos lyderis.

Kitas vertas dėmesio naujojo politinio sezono veiksmas – Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės interviu LNK televizijai. Čia atkreipčiau dėmesį į du momentus. Pirma, valstybės vadovė garsiai pasakė, kad ji nėra informuojama apie Vyriausybės derybų su „Gazprom“ eigą. Tuo metu Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius dievagojosi, kad prezidentė buvo apie viską informuota.

Iš to galima spėti, kad prezidentės ir Vyriausybės santykiai ir naujajame politiniame sezone nebus geri.

Antra, šalies vadovė davė interviu televizijos kanalui, kuris pernykščiuose Seimo rinkimuose aktyviai rėmė Darbo partiją ir tuometinį jos lyderį Viktorą Uspaskichą. Greičiausiai tai reiškia, kad Respublikos Prezidento rinkimuose LNK televizijos savininkai dabar rems D. Grybauskaitę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt