Nuomonės

2013.09.12 14:32

Ramunė Sakalauskaitė. Sekti paskui šviesuolį

2013.09.12 14:32

Garsus rašytojas Borisas Akuninas knygoje „Aristonomija“, kurią pasirašė kaip Grigorijus Čchartišvilis, ieško atsakymų į amžinuosius klausimus: kur link juda pasaulis ir koks žmogaus gyvenimo tikslas? Rašytojo nuomone, iš šimto žmonių gimsta vienas šviesuolis ir vienas tamsuolis. Visi kiti yra pilkieji.

Garsus rašytojas Borisas Akuninas knygoje „Aristonomija“, kurią pasirašė kaip Grigorijus Čchartišvilis, ieško atsakymų į amžinuosius klausimus: kur link juda pasaulis ir koks žmogaus gyvenimo tikslas? Rašytojo nuomone, iš šimto žmonių gimsta vienas šviesuolis ir vienas tamsuolis. Visi kiti yra pilkieji.

B. Akuninas-G. Čchartišvilis teigia, kad asmeninio tobulėjimo siekiantys pilkieji turi ieškoti kiekvienam būdingų asmeninių gebėjimų ir surasti savyje talentą, suteikiantį galimybę išsiskirti iš minios. Tai ypač svarbu Lietuvai,  nes, kaip yra sakiusi Meilė Lukšienė, kuo mažesnė tauta, tuo svarbesnis jai kiekvieno asmens vaidmuo.

Dažno šviesuolio, arba grynuolio, kaip jį pavadintų senoliai, gyvenimo kelias ir skaudus, ir duobėtas. Pilkieji galbūt bandys tvirtinti, kad neverta siekti tobulumo, jeigu esi prastųjų gretose. Tačiau B. Akuninas tikina, kad kiekvieno pilkojo tikslas – mokytis iš šviesuolių ir sekti jų pavyzdžiu.

Toks Lietuvos padangės šviesuolis – Justinas Marcinkevičius. Šeštadienį Prienų rajone esančioje poeto gimtinėje Važatkiemyje vyko jo kūrybos skaitymai. Praėjusią savaitę minėjome Jono Pauliaus II apsilankymo Lietuvoje dvidešimtmetį. Šiandien ir rytoj mintimis dalysis į Lietuvą atvykęs Tibeto dvasinis vadovas Dalai Lama XIV. Turiu 2001 metais Vilniuje darytą Algirdo Kumžos nuotrauką, kurioje Lietuvoje viešėjęs Dalai Lama įamžintas su monsinjoru Kazimieru Vasiliausku. „Du Lamos“, – taip nuotrauką tuomet pavadino humoro nevengęs kunigas.

Savaitgalį Važatkiemyje vykusiuose skaitymuose dalyvavo ne tik visiems puikiai žinomi aktoriai, bet ir poeto tėviškės gyventojai. Visi – nuo mažiausio iki seniausio – skaitė Justino Marcinkevičiaus eiles. Pabaigoje visiems susikibus už rankų užtraukta daina pagal poeto eiles priminė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio mitingus.

Po renginio visi ėjo prie akmens, ant kurio užrašyta eilutė iš jo posmo: „O tėviške, laukų drugeli margas!”

Profesorė Viktorija Daujotytė motiniškai glostė lauko riedulį, tarsi liestų bičiulio delną. Tokią pat saulėtą 2010 metų lapkričio dieną J. Marcinkevičius Vilniuje prie Šv. Rapolo bažnyčios atidengė ir lietė Kazimiero Vasiliausko atminimui skirtą riedulį.

Kiekvienas šviesuolis, kurį tik sutinkame gyvenime, palieka ryškų pėdsaką. Tikrąsias vertybes išpažįstanti J. Marcinkevičiaus poezija tarsi pakylėjo ir jo gimtinės gyventojus, taip išsiskiriančius iš kitų, tarp žmogiškųjų silpnybių skendinčių, kaimų.

Atrodytų, J. Marcinkevičiaus atminimas įamžintas, visi raštai ir eilės išleisti. Tačiau prieš metus Prienų bibliotekoje atidarytas J. Marcinkevičiaus kambarys, kuriame saugomos poeto knygos ir kai kurie asmeniniai daiktai, tapo nauja erdve renginiams ir sielų draugystei. „Žmonėms reikia sielų, ne skrandžių puotų“, – mėgdavo sakyti J. Marcinkevičiaus bičiulis K. Vasiliauskas.

Galbūt neatsitiktinai ant tautos mylimo kunigo K. Vasiliausko kapo iškaltos eilutės iš poeto Jurgio Baltrušaičio kūrybos: „Yra šviesos ir tamsoje“.

Praėjus dviem dešimtmečiams nuo tos dienos, kai Lietuvos žemę pabučiavo popiežius, iš naujo apmąstomi čia pasakyti jo žodžiai, kupini išminties, vilties ir tikėjimo. Praėjus dvejiems metams po J. Marcinkevičiaus mirties jo kūrinių skleista šviesa tebeplinta – J. Baltrušaičio fondas išleido jo poezijos diską „Šviesos krantas“, kuriame eiles skaito Dalia Jankauskaitė ir Liubomiras Laucevičius.

Tikrai, yra šviesos ir tamsoje. Ir tikrai šviesuolių šviesos užtenka tiems, kurie, anot B. Akunino-G. Čchartišvilio, yra pilki, tačiau siekia tobulėti. Tik reikia žinoti, ko nori.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt