Nuomonės

2019.03.02 09:20

Mykolas Drunga. Kai atgailaujantis mafiozas atsisuka prieš savo bosą

2019.03.02 09:20

„Michaelo Coheno liudijimas JAV Kongrese vasario 27-ąją atskleidė darbo Donaldo Trumpo komandoje pragarą“, – rašė amerikiečių politikos ir kultūros žurnale „New Republic“ publicistas Mattas Fordas ir tęsė:

„Buvęs asmeninis D. Trumpo advokatas į Amerikos Kongresą atnešė labai paprastą žinią: prezidentas yra sukčius. „Man gėda, nes aš žinau, kas ponas D. Trumpas per žmogus“, – liudydamas Atstovų Rūmų priežiūros komitete teigė M. Cohenas, daugiau nei dešimtmetį dirbęs D. Trumpo  machinatoriumi. „Tai rasistas, apgavikas, sukčius.“

M. Cohenas metė naujos šviesos į prezidento teisines bėdas ir su jomis susijusius tyrimus. Jis aiškino, kad D. Trumpas iš anksto žinojo, jog portalas „WikiLeaks“ 2016 m. vasarą paskelbs pavogtų JAV demokratų partijos elektroninių laiškų pirmąją seriją.

Jis taip pat liudijo, jog D. Trumpas manipuliavo savo turto dydžiu tam, kad gautų didžiausios Vokietijos kredito įstaigos „Deutsche Bank“ paskolą. Ir kad kiti D. Trumpo juristai slėpė tiesą dėl Trumpo bokšto Maskvoje projekto prieš dvejus metus.

Tačiau tikroji M. Coheno viešų parodymų vertė buvo jais atvertas langas į D. Trumpo pasaulį. M. Cohenas buvo vienas iš svarbiausių D. Trumpo asmeninius ir verslo reikalus tvarkančios jo artimiausios aplinkos veikėjų.

O dabar jis vienas  iš nedaugelio, kurie iš tos grupelės pasitraukė ir viešai prabilo apie tai, ką ji darė savo viduje. Šia prasme M. Coheno parodymai panašūs į mafijos smogiko, kuris galų gale atsisuko prieš savo vadeivą. 

Tai tikrai labai sunkus ir gniuždantis kelias, kuris M. Coheną vedė iš D. Trumpo orbitos į apklausinėjimą Kongreso rūmuose.

Ano rugpjūčio pabaigoje jis prisipažino kaltas aštuoniose bylose dėl sukčiavimo, įskaitant mokėjimą iš prezidentinės kampanijos fondo dviems moterims, kad jos tylėtų apie nevedybinius lytinius santykius su  D. Trumpu.

O gruodį M. Cohenas taip pat prisipažino melavęs Kongresui apie savo vaidmenį derantis D. Trumpo naudai dėl verslo sandorių Rusijioje, kai Amerikoje 2016-aisiais vyko rinkimai.

Vėliau šiais metais, būtent gegužę,  už šiuos nusikaltimus M. Cohenas sės trejiems metams į kalėjimą, o sausio pabauigoje Niujorko valstijos aukščiausiasi teismas jau atėmė jam teisę verstis advokato praktika“, – rašė žurnalas „New Republic“.

Pasak dienraščio „Washington Post“, „M. Coheno liudijimas trenkė kaip žaibas ne dėl to, kad jo priekaištai D. Trumpui buvo nauji, bet, deja, dėl to, kad jie visiems, kurie stebi vyriausybę budriomis akimis, kaip tik nebuvo nauji.

Jų esmė tokia: prezidentas D. Trumpas yra blogo charakterio melagis, o galbūt ir kriminalinis nusikaltėlis.

Atstovų Rūmų respublikonai panaudojo beveik visą savo laiką tam, kad M. Coheną atakuotų, bet ne tam, kad apgintų valstybės prezidentą. O buvęs advokatas pakartotinai pareiškė esąs kaltas ir prašė atleidimo už savo blogus darbus.

Bet užuot M. Coheno priekaištus prezidentui ignoravę, respublikonų deputatai turėtų imti į širdį jo įspėjimą: „Žmonės, kurie taip aklai seka paskui D. Trumpą, kaip aš tą dariau, turės iškęsti tas pačias pasekmes“, – rašė pagrindinis Vašingtono laikraštis.

Paryžiaus nepriklausomų kairiųjų dienraštis „Liberation“ teigė, jog „M. Coheno liudijimas Kongreso komitete nusakė tikrąjį Amerikos prezidento charakterį: tai apgavikas, melagis, rasistas ir reto gabumo demagogas.

Galima būtų sakyti, kad tą jau įtarėme. Tačiau M. Coheno parodymai yra stulbinami, netgi baisūs – savo detaliu tikslumu ir šaižumu.

Anksčiau toks liudijimas būtų iš karto privertęs prezidentą atsistatydinti“, – rašė Prancūzijos sostinės laikraštis.

Niujorko verslo dienraštis „Wall Street Journal“ pareiškė, kad „demokratams reikės daugiau negu šis M. Coheno liudijimas, kad prezidentą sužlugdytų. O apkaltai, jei tokia įvyktų, reikės liudytojų, turinčių daugiau patitikimumo nei M. Cohenas, kuris jau nuteistas dėl melavimo Kongresui ir dėl nusižengimo rinkimų kampanijos finansavimo potvarkiams“, – teigė Volstryto žurnalas.