Nuomonės

2013.08.30 10:16

Valentinas Mitė. Ukraina gali pakeisti geopolitinę situaciją Europoje

2013.08.30 10:16

Kur pasuks Ukrainą – į Europos Sąjungos pusę ar taps naujai kuriamo Rusijos ekonominio -politinio darinio dalimi. Tai vienas iš svarbiausių geopolitinių ne tik regiono, bet ir visos Europos geopolitinės struktūros klausimų.

Kur pasuks Ukrainą – į Europos Sąjungos pusę ar taps naujai kuriamo Rusijos ekonominio -politinio darinio dalimi. Tai vienas iš svarbiausių geopolitinių ne tik regiono, bet ir visos Europos geopolitinės struktūros klausimų.

Rusija jau sukūrė vadinamą regioninę Muitų sąjungą į kurią be Rusijos įeina Baltarusija ir Kazachstanas. Be Ukrainos dalyvavimo tokia sąjunga nebūtų pilnavertė. Be to sugriautų tolesnius Rusijos prezidento planus nauja forma sukurti Rusijos imperiją. Kalbant Lietuvos interesų plotmėje, Ukrainos posūkis į Vakarus, sumažintų Rusijos agresijos galimybę.

Kremlius tikėjosi, jog Ukrainoje prezidento rinkimus laimėjus Viktorui Janukovičiui, atsiras dar vienas paklusnus vasalas. Nors V. Janukovičiaus negalima pagirti už demokratijos plėtojimą, bet jis atrodo suvokia, kad ekonomiškai geriau sukti į Vakarus nei būti vienoje kompanijoje su su nenuspėjamu Baltarusijos Prezidentu Aleksandru Lukašenka, savo valią be sentimentų diktuojančiu Vladimiru Putinu bei visus Maskvos nurodymus vykdančiu Nursultanu Nazarbajevu.

Šiuo metu Rusijos ir Ukrainos prekybinis karas atrodo aprimo ir Ukrainos prekės pasiekia Rusijos rinką. Labai neseniai šalių pasienyje, dėl Rusijos įvestų kvailų tikrinimo procedūrų, Ukrainos įmonės patyrė didelius nuostolius. Beje, nuostolius patyrė ir Rusija, nes yra tokių gaminių, kuriuos Rusijos rinkai gamina tik Ukraina ir jų pakeisti Rusija neturi kuo. Tačiau Ukrainos įmonės „Rošėn“ kulinariniai gaminiai ir toliau neparduodami Rusijoje. Esą jie nuodingi. Tuo tarpu Kazachstanas patikrinęs „Rošen“ gaminius nieko nuodingo nerado. Nejaugi Ukrainos pramoninkas Parošenaka, kuriam priklauso įmonė, nusprendė nuodyti Rusijos gyventojus? Sunku patikėti. Tuo labiau, jog Rusija pareiškė, kad gaminių kokybės problemas galima išspręsti derybomis. Kaip čia neprisiminsi tų laikų, kai Rusijai dėl sanitarinių reikalavimų netiko gruzinų vynai bei mineraliniai vandenys.

Laiko liko labai nedaug. Tik iki lapkričio mėnesio, kai Vilniuje Ukraina turėtų pasirašyti susitarimus dėl laisvos prekybos ir politinės integracijos sutartis su Europos Sąjunga. Maskvai gi vis niekaip nepavyksta priversti Ukrainos dar viena Muitų sąjungos nare – nei geruoju nei grasinimais.

Šią savaitę Ukrainos Ministras pirmininkas Mykola Azrovas Kremliuje susitiko su Dmitriju Medvedevu. Pasakyta daug gražių žodžių, bet Ukraina vis vien nenori rinktis Muitų sąjungos. Azarovas tai aiškiai pasakė. Tačiau pabrėžė, kad Ukraina siekia civilizuotai prekiauti su šalimis, Muitų sąjungos narėmis. Rusija gi teigia, kad tai būtų ne taip paprasta ir Rusija imtųsi savo rinkos apsaugos priemonių. Visos jos būtų nemalonios Ukrainai. Beje, abi šalys yra Tarptautinės Prekybos Organizacijos narės ir Kremlius turėtų kažkokius rėmus, kuriuose galima spausti Ukrainą.

Ukraina jau nebegali vienu metu dalyvauti ir vienoje ir kitoje sąjungoje. Tam prieštarauja ir Briuselis ir Maskva.

Labai norėtųsi, jog Briuselis gintų Ukrainos interesus, o ne elgtųsi kaip neseniai vykusio prekybinio konflikto metu – neryžtingai ir bestubūriškai. Lietuva, pirmininkaudama ES, galėtų daugiau nuveikti.

Taip pat būtų kvaila sutarties pasirašymą sieti su Julijos Timošenko išlaisvinimu. Šalies, savo dydžiu prilygstančios Prancūzijai, likimas turėtų būti svarbesnis nei vienos politikės neteisėtas įkalinimas.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.