Nuomonės

2019.01.26 17:28

Mykolas Drunga. Du už Europą!

2019.01.26 17:28

Vokietija ir Prancūzija Vokietijai priklausiančiame Acheno mieste, Belgijos ir Nyderlandų pasienyje, sausio 22-ąją pasirašė naują draugystės sutartį, kurios reikšmę laikraščiai įvertino nevienodai, nors dauguma pasisakė teigiamai.

Tarp pastarųjų – Miunchene leidžiamas dienraštis „Süddeutsche“. Anot jo, „po šios dienos sutartį pasirašiusiems Emmanueliui Macronui ir Angelai Merkel dar bus galima daug ką prikišti, tik vieno dalyko – ne: kad jie nesuprato esamosios padėties rimtumo.

Prancūzijos prezidentas ir Vokietijos kanclerė atsispyrė pagundai per pasirašymo ceremoniją skelbti miglotus, gražbyliaujančius pareiškimus. Vietoj to jiedu padarė tvirtą bendrą įžadą, pripažindami Prancūzijos ir Vokietijos atsakomybę už Europą, kuriai iš išorės ir iš vidaus gresia egzistenciniai pavojai“. Taip rašė Pietų Vokietijos nacionalinis dienraštis.

Pasak regioninio Magdeburgo dienraščio „Volksstimme“, „pašėlusioje epochoje yra vienas stabilumo Europos Sąjungoje inkaras – tai vokiečių ir prancūzų draugystė. Tai ir yra Acheno susitarimo žinia“.

O Koblenco dienraštis „Rhein-Zeitung“ teigė, jog „Vokietija ir Prancūzija pratęsdamos savo 56-erius metus trunkančią draugystę nori parodyti, kaip Europa realiai gali funkcionuoti.

Bendros profesinės mokyklos, bendras priemiestinis susisiekimas, taip pat ir ligoninės bei poliklinikos, į kurias būtų galima kreiptis iš abiejų sienos pusių, turėtų liudyti galimybių Europos buvimą“.

Mainco dienraštis „Allgemeine“ pažymėjo, kad „Vokietijos ir Prancūzijos draugystė nėra joks elito projektas, ji neatšaukiama, bet ją verta atšviežinti.

Tai galioja ne tik stambesniuose dalykuose – Vokietijos vyriausybė pagaliau turėtų palaikyti Prancūzijos ES reformų planus – bet ir smulkesniuose: kultūriniai ir grynai asmeniniai mainai pasienio regionuose bei tenykščių žmonių kasdieniniame gyvenime galėtų tapti dar intensyvesni“.

Anot Acheno dienraščio „Aachener Nachrichten“, kanclerė A. Merkel ir prezidentas E. Macronas „abu akcentuoja bendradarbiavimą ir integraciją prieš skaldančias tendencijas ir nacionalinius vienašališkumus. Jiedu nori įveikti sienas, pabrėžti bendrumus, sustiprinti demokratiją ir diskursą.

Reuters/Scanpix nuotr.

Tuomi naujoji sutartis yra simbolis, išsakantis ES vertybes. Tai pasunkina darbą kritikams.

Bet jų atsiras, ir į kai kuriuos iš jų atsakė Osnabriuko dienraštis „Neue Osnabrücker“: „Prancūzijos radikaliųjų dešiniųjų absurdiški priekaištai naujajai draugystės sutarčiai tiesiog juokingi. Kai Marine Le Pen, kaip ir  kai kurie geltonaliemeniai, įtaria, kad Prancūzija išduota ir kad reikia bijoti Elzaso ir Lotaringijos atplėšimo nuo Prancūzijos, tai skamba groteskiškai.

Lygiai kaip ir vokiečių „Alternatyvos Vokietijai“ vapėjimas, kad Paryžius tesiekia prieigos prie Berlyno piniginės“.

„Ne, Achene atnaujinta Vokietijos ir Prancūzijos bendradarbiavimo sutartis nenumato, kad Prancūzija turės perleisti Elzasą ir Lotaringiją Vokietijai ar kad vokiečių kalbos pamokos prancūzų moksleiviams taps privalomos“, – rašė Berlyno dienraštis „Tageszeitung“ ir tęsė:

„Ne, „Berlynas negaus slapto kodo Prancūzijos branduolinėms pajėgoms aktyvuoti  ir ne, Vokietija neužims Prancūzijos vietos kaip nuolatinės Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narės. Ne, ne ir dar kartą ne!“

Ravensburgo dienraštis „Schwäbische“ pastebėjo, kad „Paryžiaus ir Berlyno santykiai fundamentalūs ne tik Europai, tačiau laikais, kai klaidžioja britai ir šmėkščioja toks D. Trumpas ir V. Putinas, jie elementarūs ir visam pasauliui.

Atsižvelgiant į tai, Prancūzijos ir Vokietijos susitarimas Achene yra bauginančiai neišmoningas. Kaip ir kiek prasminga bebūtų pagerinti tarpvalstybinių santykių infrastruktūrą ir sumažinti bendrus lopšelius ir darželius slegiančią biurokratiją, atsakymų į ateinančių 20 ir 30 metų svarbiuosius klausimus ir iššūkius čia nerasime“, – skundėsi Švabijos miesto laikraštis.

Kito Švabijos miesto, Roitlingeno, dienraštis „General-Anzeiger“ teigė, jog „Vokietijos ir Prancūzijos variklio laikai artėja prie pabaigos. Daugelis naujųjų šalių narių nenori leisti Paryžiui ar Berlynui diktuoti, kas yra gera ar bloga.

Neužtenka, kad tik A. Merkel ir E. Macronas tarpusavy susitartų ir jau bus Europa atnaujinta. Dvi vadovaujančios valstybės turi įtraukti ir mažesnes šalis. Laikas pribrendo Europą įsivaizduoti naujai“, – rašė švabų laikraštis.

„Tiems, kurie Europos Sąjungos viduje mina ant stabdžių, jokiu būdu negalime užsispyrusiai signalizuoti, kad „jeigu jūs nenorite, tai veiksime be jūsų!”– rašė dienraštis „Badische Neueste Nachrichten“, „nes tai galėtų įtrūkimus visuomenėje dar pagilinti. Vokietija ir Prancūzija turėtų nepasiduoti pagundai savo naujai užantspauduotą seną meilę švęsti per daug demonstratyviai“.

AFP/Scanpix nuotr.

Budapešto dienraštis „Nepszava“ pastebėjo, kad „nepaisant ekstremistų šūkavimų triukšmo Europos Sąjungos kryptį vis dar nustato šios dvi šalys. Žinia yra ta, kad šalims, norinčioms bendros Europos, reikia didesnio ryžto.

Paryžiaus dienraščio „Les Echos“ nuomone, Paryžiaus ir Berlyno susitarimo „turinys atsilieka nuo to, ką prezidentas E. Macronas prieš 13 mėnesių savo kalboje Europos klausimu Sorbonoje pažadėjo. Ir jis tikrai neatitinka Vokietijos ir Prancūzijos poros lūkesčių.

Angela Merkel nenorėjo ar negalėjo Europoje palikti ryškių savo pėdsakų. Kritika, kurią galima kanclerei pareikšti, yra rimta: Europos Sąjunga jos ilgo tarnybos laiko pabaigoje bus beveik nepadariusi pažangos“, – teigė Paryžiaus finansinis laikraštis.

O Slovakijos laikraštis „Dennik N“ klausė: „Ar turime bijoti šio sustiprinto Prancūzijos ir Vokietijos apsikabinimo? Neigiamų reakcijų iš kitų Europos valstybių į Vokietijos ir Prancūzijos veiksmus be abejo bus.

Todėl didžiausias iššūkis artimiausiai ateičiai bus Europos Sąjungos viduje žmones  įtikinti,  kad Prancūzijos ir Vokietijos bendradarbiavimas nėra pavojingas“, – rašė Bratislavos dienraštis.

Tarp laikraščių, pasitikusių Acheno susitarimą skeptiškai, buvo ir Šveicarijos dienraštis „Neue Zürcher“ bei Lenkijos sostinės dienraštis „Rzeczpospolita“.