Naujienų srautas

Nuomonės2012.07.17 16:05

Lietuva – devalvuotų referendumų šalis?

Rimvydas Valatka 2012.07.17 16:05

Dažnai patys savęs klausiame, kokia šalis yra Lietuva? Po to, kai Seimo sprendimu spalio 14-ąją bus surengtas referendumas dėl atominės elektrinės statybos, Lietuvą drąsiai bus galima vadinti devalvuotų referendumų šalimi.  

Dažnai patys savęs klausiame, kokia šalis yra Lietuva? Po to, kai Seimo sprendimu spalio 14-ąją bus surengtas referendumas dėl atominės elektrinės statybos, Lietuvą drąsiai bus galima vadinti devalvuotų referendumų šalimi. 

Mat tas pats Seimas, kuris, pirmadienį 62 tautos atstovams balsavus „už“, nutarė atsiklausti tautos, pritaria ji ar ne atominės elektrinės statybai, maždaug prieš mėnesį jau nusprendė tą atominę jėgainę statyti.

Negana to, Seimas tada pritarė ir koncesijos sutarčiai su Japonijos korporacija „Hitachi“. Jei nebūtų sukliudžiusios kai kurios aplinkybės, dar birželio 28-ąją Vyriausybė su „Hitachi“ jau būtų pasirašiusi ir statybos rangos sutartį.

Kad ir kaip būtų keista, bet Seimas atominės statybai pritarė dar didesniu balsų skaičiumi, nei dabar – referendumui.

Kitaip sakant, nemažai Seimo narių balsavo ir už tai, kad atominę reikia statyti, neatsiklausus tautos, ir už tai, kad tautos reikia atsiklausti. Dar keisčiau yra tai, kad net ir paskelbus apie referendumą, nei derybos, nei kiti atominės statybos darbai nebus nutraukiami.

Tai kam tada tas referendumas už 4 mln. litų? Žvirbliams baidyti, ar kaip?

Ar šiaip suktume, ar kitaip, bet mūsų Seimas pirmadienį vežimą pastatė prieš arklį ir dar pliaukštelėjo arkliui botagu per strėnas. Arklys, aišku, nė nekrustelėjo. Mat vaizdžiai kalbant, nei tas vežimas su ratais, nei arklys – gyvas. Arklys toks, lyg būtų iš madam Tussauds vaškinių figūrų muziejaus.

Pasvarstykite patys. Jei tauta nuspręstų, kad jai labai brangios atominės jėgainės nereikia, valdžia vis tiek ją galės statyti.

Piliečių sprendimas gali nieko nepakeisti net tuo atveju, jeigu Lietuvos žmonės balsuos taip, kaip nori Andrius Kubilius ir kompanija. Taigi, jei piliečiai balsuos „už“ statybą, bet prie jos neprisidės Latvija ir Estija, atominė nebus statoma. Tai jau ne kartą aiškiai yra pasakiusi valstybės Prezidentė. Kad be partnerių viena Lietuva atominės nepastatys.

O kaip su tais partneriais?

Lenkija iš projekto pasitraukė dar pernai. Agituoti lenkų sugrįžti nuvykęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas tyli. Negi slepia gerąją naujieną? Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis mūsų Premjerui aiškiai pasakė, jog Latvija dalyvaus projekte, jei bus įtikinta, kad naujoji atominė bus pelninga.

Vadinasi, mūsų politikos gudručių argumentai, skirti savai tautai, Latvijos premjero iki šiol nepaveikė – Latvija tebemano, kad būsimoji jėgainė nebus pelninga. Jau vien tai rodo, kad jėgainės šalininkų argumentai yra silpni. Jie vis dar nesugeba aiškiai atsakyti į pateikiamus klausimus.

Bet dabar svarbu ne tai. Svarbiausias klausimas po Seimo sprendimo – kaip jausis pilietis, kuris spalio 14-ąją, Seimo paprašytas pareikšti nuomonę dėl atominės statybos, ją pareikš, bet valdžia jau kitą dieną po referendumo į tą nuomonę – net jei ji bus laimėjusi – nusišnypš nosį?

Reikia turėti kiaulės akis, kad rimtu veidu klaustum žmogaus patarimo, išleisti ar ne 24 mlrd. litų, o, sulaukęs nuoširdaus atsakymo, čia pat su panieka jį pasiųstum: „Baisiai ta tavo nuomonė čia reikalinga!“

Ir po to dar stebimės, kodėl žmonės yra taip nusivylę Seimu, partijomis, net valstybe. Ar gali būti kitaip, kai valdžia jau atvirai tyčiojasi iš žmonių proto ir jausmų.  

Prieš 20 metų Vytautas Landsbergis, bandydamas prastumti idėją dėl „stipraus“ prezidento, įpiršo tautai referendumą dėl Rusijos kariuomenės išvedimo. Tarsi be referendumo ir taip nebūtų buvę aišku, jog okupantas privalo nešdintis. Sukandusi dantis tauta ėjo balsuoti – kad tik neprisviltų politikos gudručių užpakaliai.

Prieš ketverius metus balsavome referendume, kurio tikslas buvo pratęsti senosios atominės jėgainės darbą. Nors visi puikiai žinojo, kad Lietuva, prieš stodama į Europos Sąjungą, pasirašė su  ja sutartį, kuria įsipareigojo tą Ignalinos atominę uždaryti. Balsuodama „už“ tauta liko durniaus vietoje.

Bet Seimui ir to dar per mažai. Ir štai turime naują atominį referendumą, kurio valios – to niekas net neslepia – net neplanuojama vykdyti. Devalvuotų referendumų šalis, ne kitaip!    

Komentaras skambėjo per Lietuvos radiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą