Nuomonės

2013.08.26 15:46

Vigilijus Sadauskas. Kaip išauginti asmenybę?

2013.08.26 15:46

Kaip išauginti nuoširdų, protingą, darbštų ir neabejingą žmogų, kuriuo galėtum didžiuotis? Kaip parodyti vaikui kelią, kuriuo jis turėtų ir galėtų eiti visą gyvenimą, kad nenuklystų?

Kaip išauginti nuoširdų, protingą, darbštų ir neabejingą žmogų, kuriuo galėtum didžiuotis? Kaip parodyti vaikui kelią, kuriuo jis turėtų ir galėtų eiti visą gyvenimą, kad nenuklystų?

Manau, apie tai galvoja dauguma tėvų. Ar galėtų čia suveikti pyrago kepimo principas? Juk tam, kad iškeptume skanų pyragą, reikia įdėti visus produktus pagal receptą, pavyzdžiui: kiaušiniai, miltai, kepimo milteliai, vanilė, šokoladas, tada užtikriname kepimo temperatūrą, laiką ir štai – turime puikų pyragą.

Gal ir mums užtektų savo vaiką pamokyti nuoširdumo, draugiškumo, sąžiningumo, užtikrinti kokybiškų žinių gavimo ir įsisavinimo procesą,  paaiškinti, kad sąžiningu būti geriau, meluoti negalima, kad tikėti gėriu svarbiau, o sunkesnis darbas visada atneš geresnį rezultatą ir vaisiai jo saldesni. Tuo ir būtų baigtas tėvų darbas. Kaip būtų tėvams smagu ir ramu, jei būtų taip paprasta. Tačiau kas gali duoti garantiją tėvams, kad atlikus minėtus veiksmus, tikrai užauginsime žmogų, kuriuo galima didžiuotis.

Iš patirties galiu pasakyti, kad šitaip paprasta tikrai nėra. Neveltui dar Markas Twainas sakė: „Kai turėjau tik keturiolika, man tėvas atrodė toks nemokša, kad vos galėjau pakęst jį šalia. Bet kai man suėjo dvidešimt vieneri, net nustebau, kiek jis išmoko per tuos septynerius metus.“ Praeina ne viena diena, o kartais ir ne vieneri metai, kol vaikas supranta, jog tėvų nuoširdumas, meilė, mokymas gerai atlikti darbus, laikytis visuotinių bendražmogiškų taisyklių, yra geriausia ką tėvai gali duoti savo vaikams. To nepakeis nei geriausi žaislai, nei naujausi kompiuteriai ar brangiausi automobiliai.

Šeimoje vaikas stebi ir perima tėvų gyvenimo būdą, dvasinę kultūrą, elgesio orientaciją ir moralines vertybes. Vaiko formavimo procese dalyvauja ne tik tėvai, bet ir mokykla, ir universitetas, ir draugai, ir gyvenamoji aplinka. Tačiau tėvai padeda išlaikyti pusiausvyrą ir teisingą ryšį su aplinka, išsklaido nerimą, skatina vaiko pasitikėjimą savimi.

Būti tėvais sunkus, varginantis, tačiau didelį emocinį atpildą nešantis darbas. Vaiko žodžiai tėvams, kurie skamba taip kasdieniškai – „Aš tave myliu“, „Tu man reikalingas“, „Pabūk su manimi“, „Padėk man“, – iš tikrųjų yra patys brangiausi, leidžiantys suprasti, kad tik tėvų meilė ir gerumas skatina vaikus, būti kūrybingais ir tapti asmenybėmis, kuriomis didžiuojamasi.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.