Nuomonės

2018.10.25 13:04

R. Vainienė. Valdžia mokesčius vienodino – lyg lapė sūrį dalijo

2018.10.25 13:04

Dar šių metų birželį žadėjusi nekeisti savarankiškai dirbančių asmenų apmokestinimo, valdžia savo pažadą sulaužė. Likus vos porai mėnesių iki naujos tvarkos įsigaliojimo, valdžia pateikė siūlymus keisti visų be išimties individualia veikla užsiimančių asmenų apmokestinimą sveikatos ir socialiniu draudimu. Pagrindinis valdžios siekis – suvienodinti visų pajamas gaunančių asmenų „Sodros“ ir sveikatos draudimo įmokų tarifus.

Kadangi dėl „Sodros“ įmokų sujungimo dirbantiesiems pagal darbo santykius šie tarifai mažėja, nutarta tokius pačius tarifus nustatyti ir kitoms pajamoms. Jei būtų pakeistas tik tarifas, mokesčių našta užsiimantiems individualia veikla būtų žymiai sumažėjusi. Kad taip nenutiktų, valdžia nusprendė keisti ir dar vieną parametrą – apmokestinamąją bazę. Žinia, „Sodros“ ir sveikatos draudimo įmokų bazė savarankiška veikla užsiimantiems asmenims buvo skaičiuojama skirtingai, priklausomai nuo jų veiklos formos.  Taip, keičiant du parametrus – ir tarifus, ir bazę, savarankiškai dirbančių asmenų apmokestinimas keisis absoliučiai visiems. Tik vieniems didės, o kitiems – mažės. Augs mokesčiai autoriams, mažųjų bendrijų savininkams, užsiimantiems individualia veikla. Mažės – tantjemų gavėjams, verslo liudijimų turėtojams, smulkiesiems ūkininkams.

Kaip čia neprisiminus pasakos apie lapę, kuri sūrį dalijo. Du meškiukai niekaip negalėjo pasidalinti vieno sūrio – ginčijosi, pykosi. Kur buvus, kur nebuvus, prisigretino lapė, ir pasisiūlė tą sūrį teisingai padalyti. Laužia ji sūrį, bet pirmasis gabalas gaunasi kiek didesnis už kitą. Tada lapė atkanda kąsnelį nuo didesnio gabalo. Ir vėl gabalai nelygūs, tik dabar jau antrasis didesnis. Ir vėl ji atkanda, nuo antrojo gabalo – ir vėl pirmasis pasidaro didesnis. Kol lapė iki soties neprisivalgė, taip ir lygino sūrio gabalėlius, atsikąsdama tai nuo vieno, tai nuo kito. „Ką gi, – pasakė soti lapė. – Nors ir maži gabalėliai jums, meškiukai, liko, bet užtai – lygūs!“

Mokesčių sistemoje, kaip toje pasakoje, bet koks siekis visiškai suvienodinti mokesčius, nepaisant veiklos formų, veda prie vieno rezultato – visiems aukštų mokesčių tarifų. Ir po dabartinės tarifų vienodinimo reformos skirtumai tarp skirtingų pajamų apmokestinimo vis vien išliks, kai kuriais atvejais atotrūkis netgi padidės. Valdžia ir toliau vienodins mokesčius, tad stabilumo mokesčių sistemoje nebus ir ateityje. O juk stabilumas – viena pagrindinių mokesčių sistemos vertybių.

Mokesčių stabilumas ir paprastumas itin reikalingas savarankiškai dirbantiems asmenims. Juk dažniausiai jie apskaitą vedą patys, patys ir mokesčius skaičiuoja. Per pastarąjį dešimtmetį nebuvo nė vienerių metų, kad mokesčiai jiems nebūtų keičiami. Tai pridedamos naujos valstybinio socialinio draudimo rūšys, tai keičiama Gyventojų pajamų mokesčio skaičiavimo tvarka, tai dėl nuolatinio minimalios algos kėlimo keičiasi mokėtini mokesčiai – nors nei jie tą algą gauna, nei moka.

Ligos, tėvystės ir motinystės draudimu savarankiškai dirbantys asmenys taip pat naudojasi itin retai. Vieni nesinaudoja, nes „Sodros“ įmokas moka kartą per metus, ir dėl to netenka teisės į ligos pašalpą. Kone visi dirba lanksčiu grafiku, tad neina jokių motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros atostogų.

Nuo kitų metų savarankiškai dirbantieji bus per prievartą draudžiami dar vienu draudimu – nedarbo. Jis ne tik kad nereikalingas, bet ir pagal esamą tvarką būtų neįmanoma gauti nedarbo išmokų. Juk jei asmuo turi įregistruotą individualią veiklą ar yra įsigijęs verslo liudijimą, į kokias nors bedarbio pašalpas jis net pretenduoti negali, net jei iš savo veiklos negauna visiškai jokių pajamų.

Apibendrinant šioje reformoje soti ir patenkinta lieka tik lapė, kuri mokesčius lyg tą sūrį vienodino. O meškiukas, ar jis užsiimtų savarankiška veikla, ar dirbtų viešajame sektoriuje, iš tokio mokesčių lyginimo tiek tos naudos ir temato.

Rūtos Vainienės komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.