Naujienų srautas

Nuomonės2018.10.17 10:00

R. Valatka. Kaip praktikoje atrodo policinė valstybė

2018.10.17 10:00

Pirmadienį Specialiųjų tyrimų tarnyba patyrė dar vieną gėdingą fiasko. Vilniaus apygardos teismas visiškai išteisino buvusį Krepšinio federacijos generalinį sekretorių Mindaugą Balčiūną. Taip pat visiškai išteisinti ir kiti Europos krepšinio čempionato byloje kaltinti asmenys.

Daugiau kaip penkerius metus Lietuvai dirbę žmonės buvo kaltinami sukčiavimu ir kitais baisiais nusikaltimais. Teisinį prokurorų ir STT agentų bukumą geriausiai parodo jų sukurpto kaltinimo detalė – Panevėžio viešbučio „Romantic“ savininkė Dalia Kuklierienė buvo kaltinama, kad ji Balčiūnui už sutarties pasirašymą davė 129 litų vertės kinišką televizorių.

Tai bent kyšis! Amerikoje kažkada buvusį populiarų šou „Bukiausi banditai“ Lietuvoje reiktų pakeisti į „Bukiausi prokurorai ir agentai“.

Ne tik dėl to 35 eurų vertės televizoriaus. Teismas nusprendė, kad kaltinamųjų veiksmai ne tik nebuvo nusikalstami, o priešingai, kaip po teismo pareiškė teisėjas Alenas Piesliakas, „jie visi vykdė Lietuvos valstybės įsipareigojimus“. Pasak teisėjo, kaltinamieji sau nepasiėmė jokių pinigų.

Kitaip sakant, milijonus Lietuvai kainuojantys STT agentai ir prokurorai, kurpdami šią skambią bylą, iš esmės patys užsiiminėjo antivalstybine veikla.

STT vadas ir šią bylą kurpusios STT Panevėžio valdybos vadukai po tokios bylos baigties turėtų skristi iš valstybės tarnybos per vokiškos haubicos šūvio atstumą. Tačiau kur nusėdo STT „herojai“, gąsdinę kaukėtų agentų kratomis niekuo dėtų žmonių vaikus, tampę nekaltus žmones po bjauriausias šalies areštines, žlugdę karjeras ir reputaciją?

Buvęs STT Panevėžio kontoros vadas Povilas Urbšys – jau antrą kadenciją Seime. Jei ne šios ir kitos sufabrikuotos bylos, jo gal niekada nebūtų išrinkę į Seimą.

Buvęs STT vadas Saulius Urbanavičius neseniai paskirtas Registrų centro vadovu prie Susisiekimo ministerijos. Bet ir čia jau spėjo pagarsėti kaip atviros visuomenės priešas. Tai jo sprendimu žurnalistai kelis mėnesius buvo neprileidžiami prie valstybės registro duomenų.

O juk ši byla – ne vienintelis atvejis, kai STT ir prokuratūra juodai susimovė. Prieš penkerius metus STT agentai Seime buvo sulaikę BNS žurnalistes Jūratę Damulytę ir Jūratę Skėrytę, vėliau, siekdami žurnalistę įbauginti, įsiveržė į Damulytės namus, gąsdino vaikus.

Purvinoje areštinėje ilgai buvo kalinta Visagino merė Dalia Štraupaitė. Kuri nuo šios bylos pradžios jau antrą kartą išrinkta mere, bet byla vis dar be pabaigos. Po areštines buvo tąsomas lobistas Andrius Romanovskis. Teismas iš esmės pripažino, kad STT sufabrikavo byla buvusiam Ligonių kasų direktoriui Algiui Sasnauskui, kuris galiausiai taip pat buvo visiškai išteisintas.

Šiose parodomojo smurto akcijose, kurių metu nekalti žmonės liko be darbo ir reputacijos, dalyvavo ne tik STT agentai ir aukšti prokurorai, bet net ir teisėjai,  dešimtis kartų sankcionavę neteisėtus pareigūnų veiksmus, leidę valstybės vardu pažeidinėti žmogaus teises.

Kodėl su tuo taikstosi Teisėjų taryba ir Aukščiausias teismas?  Kada STT atsakys už pamintą Konstituciją ir įstatymus? Jei neatsakys, tai reiškia, kad policinė valstybė vis garsiau beldžiasi į mūsų duris.

Rimvydo Valatkos komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą