Nuomonės

2013.08.07 13:11

Ramūnas Terleckas. Kam reikalingas kurčias meras

2013.08.07 13:11

Šią savaitę žiniasklaidoje daug dėmesio skirta sostinės merui Artūrui Zuokui. Tikslumo dėlei derėtų pažymėti, kad ir pats meras stengėsi būti ryškiau matomas.

Šią savaitę žiniasklaidoje daug dėmesio skirta sostinės merui Artūrui Zuokui. Tikslumo dėlei derėtų pažymėti, kad ir pats meras stengėsi būti ryškiau matomas. 

Štai dienraštyje „Lietuvos rytas“ jis paskelbė nuveiktų darbų ataskaitą. Meras pasigyrė, kad bendrovė „Air Lithuania“ sėkmingai pradėjo savo veiklą. Dėl susidariusio milijardo miesto skolos jis papriekaištavo buvusiai valdžiai. Tuomet vėl pasidžiaugė, kad viešojo transporto pertvarka vyksta net geriau nei planuota ir leis sutaupyti 20 mln. Lt per metus. 

Merui nuotaiką kelia ir miesto gatvėmis vėl pradėję riedėti oranžiniai dviračiai. O kai nuotaika gera, vėl grįžtama prie pažadų sumažinti šildymo kainas. Nubrėžta transporto kamščių mažėjimo vizija artimiausiam pusmečiui, pasidžiaugta artimesniais santykiais su litvakų bendruomenėmis Pietų Afrikos Respublikoje ir Izraelyje. 

Sostinės meras stengėsi sušmėžuoti ir interneto portaluose – beveik visi demonstravo pono Zuoko įspėjantį filmuką, ne vietoje savo automobilius statančius vairuotojus.  

Tuo tarpu politologas Lauras Bielinis portale 15min.lt teigia, kad liberalių pažiūrų žmonės meru nusivylė, todėl Artūras Zuokas ėmė taikyti į platesnes mases. Politologas konstatuoja, kad bent kol kas sąjungos „Taip“ vadovui šiame kelyje sekasi sunkiai. Kita vertus, jis pažymi, kad pono Zuoko stiprybė yra kūrybiškumas ir imlumas naujovėms. 

Internautai savo komentarais pasiskirsto į dvi stovyklas – vieni pono Zuoko nemėgsta ir vis primena „abonento“ istoriją, kiti  tvirtina, kad sostinei kiti miestai turėtų pavydėti tokio energingo ir išradingo vadovo. 

Kai gyveni Vilniuje, sunku vertinti kitų miestų merų energiją, tačiau vasaros savaitgaliais teko keliauti po Lietuvos miestus ir neatrodo, kad pono Zuoko kolegos snaustų ar darbų nedirbtų. 

O dėl „abonento“ ir kitų sostinės merą lydinčių istorijų sunkoka spręsti.  Matydamas, kaip uoliai Rotušės aikštėje keičiamos dar taip neseniai klotos grindinio trinkelės, vis prisimenu Gedimino prospekto detektyvus ir nejučia savęs klausiu: „Kas moka už broką ar „išradingumą“?“ 

Žinau, kad bet kokia reforma ar nedidelė pertvarka sulaukia pasipriešinimo, kartais visiškai neracionalaus. Tačiau kiekvieną dieną „Lietuvos žinių“ redakcijoje netylantys pasipiktinusių vilniečių skambučiai dėl problemų su viešojo transporto elektroniniais bilietais sufleruoja, kad pagrindinis šios pertvarkos tikslas – surinkti kuo daugiau pinigų. Aptarnavimo kokybė ir keleivių pasitenkinimas, regis, nėra itin svarbūs. 

Daugiausia priekaištų skamba iš senjorų lūpų, jiems tikrai nelengva perprasti naująją tvarką. Bandantieji pirkti popierinius bilietus nesupranta, kodėl daliai keleivių jie pabrango keturis kartus. Pavyzdžiui, pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyviai užuot mokėję keturiasdešimt keturis centus, dabar ieško net lito septyniasdešimt penkių centų. 

Sostinės meras lyg ir žadėjo, kad vyresni nei 80 metų piliečiai galės nemokamai naudotis viešuoju transportu, tačiau savo pažadą pamiršo.

Nenoriu būti blogu pranašu, bet spėju, kad ponas Zuokas iki Naujųjų metų pasitrauks iš savo posto. Visų pirma dėl to, kad negirdi miestiečių balso, o viešojo transporto reforma Vilniuje juk gali perpildyti net ir kantriausiųjų taurę. 

Jei rugpjūtį sostinėje susidaro spūstys, nereikia lakios vaizduotės nuspėti, kaip gatvės atrodys rugsėjį. Šįkart meras gali sulaukti ne tik kritikos, bet ir protestų, o nepopuliarus ir problemų keliantis vadovas niekam nereikalingas. 

Prieš mėnesį premjeras Algirdas Butkevičius konstatavo, kad Vilniaus miesto savivaldybė finansiškai yra nemoki, todėl nuo kitų metų Vilniui tenkanti mieste surenkamo gyventojų pajamų mokesčio dalis didės nuo 42 proc. iki 50 proc. 

Senoliai sako, kad politikai vienas kitam už dyką nugaros nekaso. Vargu ar socialdemokratams reikalingas populiarumą prarandantis Artūras Zuokas, todėl nenustebčiau, kad mero poste jį pakeistų socialdemokratų atstovas, nebent ponas Zuokas ir vėl pasižymėtų kūrybiškumu. 

Komentaras skaitytas per LRT radiją.