Nuomonės

2018.09.19 17:19

R. Valatka. Basčio prisikėlimas ar Šakių išganymas?

2018.09.19 17:19

Taip jau atsitiko, kad kaip tik tuo metu, kai kandidatai į prezidentus šunų papročiu žymėjo ateityje turistams lankytinas vietas, Šakių apygardoje be didelio triukšmo ir be daugumos rinkimų teisę turinčių piliečių įvyko pakartotiniai rinkimai į socialdemokrato M. Basčio atlaisvintą Seimo nario vietą.

Kaip visiems žinoma, Bastys pamynė tautai duotą priesaiką ir tik jungtinės valstiečių ir Kirkilo atskilėlių pajėgos sutrukdė jį išdrėbti iš Seimo su vilko bilietu. Iškart po to mėsinius galvijus auginantis Bastys apdairiai atsistatydino. Tam, kad iš už kampo pabandytų sugrįžti atgal į pamėgtas Seimo ganyklas.

Šansų sugrįžti Bastys neprarado. Surinkęs kiek daugiau nei 19,4 proc. balsų, pateko į antrąjį rinkimų turą, kuriame varžysis su beveik 34 proc. balsų surinkusia ir pirmąją vietą užėmusia konservatore I. Haase.

Tas faktas, kad tautai duotą priesaiką sulaužęs politikas pateko į antrąjį turą, kai kuriuose ypač jautriuose visuomenės sluoksniuose sukėlė ašarų pakalnę. Šakiai, kas jums? Lietuva, kur tu eini? Žmonės, ką jūs darot? Susijaudino net Ministras Pirmininkas.

Tačiau ar pagrįstas šis gedulas? Be abejo, turėtume pripažinti, kad beveik penktadalis balsų, atiduotų už tautai duotą priesaiką sulaužiusį asmenį, valstybės ir visuomenės nepuošia. Kita vertus, o ko jūs norėjote? Negi tikėjotės, kad iš Šakių kilęs ir čia ne kartą išrinktas Bastys savo tėvonijoje staiga nebegaus nė vieno balso?

Realioje politikoje stebuklų nebūna. Politika yra ne mūsų norų, o galimybių menas.

Vertinant realiai, taip, kad toks, kaip Bastys, visiškai prarastų turėtą tvirtą rinkėjų paramą, nebūtų net Švedijoje ar Danijoje. Kitas reikalas, kad Švedijoje ar Danijoje vietinis Bastys paprasčiausiai nedalyvautų pakartotiniuose rinkimuose. Ten jam būtų gėda.

Lietuvoje tokiems kaip Bastys niekada negėda. Lygiai taip pat geras trečdalis piliečių net ir konstitucinių nusižengimų nelaiko gėda, jei tik tai padarė savas, o ne svetimas politikas. Bet tai jau ne politikos, o vis dar gajų gentinių papročių reikalas.

Tačiau kad ir kokie klampūs būtų tie gentiniai papročiai, po pirmojo rinkimų turo Šakiuose nėra pagrindo valstybiniam gedului. Jei į pakartotinių Seimo rinkimų Šakių apygardoje peripetijas pažiūrėtume ne per ružavus politinio maksimalizmo akinius, pamatytume daug teigiamų dalykų.

Kur yra pozityvas?

Pirmiausia faktas, kad tradicinėje žemės ūkio apygardoje, kur kone visi merai buvo valstiečiai, šalį valdančių valstiečių kandidatas žemės ūkio ministras patyrė triuškinamą pralaimėjimą. Jei taip būtų nutikę Švedijoje ar Danijoje, toks ministras jau būtų atsistatydinęs. Iš gėdos. Bet vienam iš juokingiausių šios Vyriausybės ministrų nėra gėda. Kaip ir Basčiui.

Tai, kad ponas Surplys nepateko net į antrąjį rinkimų turą, reiškia, jog Karbauskis, prieš mėnesį skelbęs, kad valstiečiai laimės visus rinkimus, apsijuokė.

Teigiamai reikia vertinti ir faktą, kad tradicinėje valstiečių apygardoje daugiausia balsų surinko politikos naujokė, priklausanti opoziciniams konservatoriams, kuriuos valstiečių propaganda bando suriesti į ožio ragą. Vadinasi, karbauskinė propaganda neveikia net kaimuose.

Bet net tai matant Bastys vis tiek gavo per daug balsų?

Į šį faktą taip pat derėtų pažiūrėti ramiau. Viena vertus, partijos į Šakius pasiuntė net ne antraeilius, o tik penktaeilius politikus, o tai didino Basčio šansus. Kita vertus, negi realu buvo tikėtis, kad politikas, kuris prieš dvejus metus čia užtikrintai laimėjo ir kuris čia gyvena bei turi didelį ūkį, staiga ims ir praras visus iki vieno šalininkus?

Todėl užuot verkšlenus ir keikus Šakių apygardos rinkėjus, gal derėtų pasidžiaugti tais rinkėjais, kurie prieš dvejus metus balsavo už Bastį, o dabar nuo jo nusisuko?

Kad ir kokia ta pergalė taškais būtų kukli ir dar netgi negalutinė, vis dėlto tai yra teisinės demokratinės valstybės pergalė. O tiems, kurie reikalauja privalomo visuotinio rinkėjų išgijimo, tenka priminti – net ir daktarai nežino stebuklingos tabletės nuo visų vėžių.

Rimvydo Valatkos komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.