Nuomonės

2018.09.17 18:34

R. Urbonaitė. Pageidavimų koncertas Seime

2018.09.17 18:34

Prieš būsimą politinį sezoną vienas po kito buvo kuriami anonsai apie naujas Seimo serialo serijas. Visi žadėjo, jog neteks nuobodžiauti, dramos bus daug, net ir kraujas anonsuotas. Beliko tik prisipirkti spragėsių ir patogiai įsitaisyti prie ekranų.

Tačiau tikroji drama ir bus, jei tik patogiai įsitaisysime ir stebėsime, kas vyksta. Nes tai, kas vyksta, turi visus kelti nuo minkštų sofų. Būtina pradėti rimtai kalbėti, diskutuoti ir aiškiai leisti suprasti politikams, jog demokratinėje valstybėje negali būti ir nebus toleruojamas Seimo pavertimas asmeninių politikų pageidavimų tenkinimo vieta.

Ir tai nėra klausimas patinka ar nepatinka vieni ar kiti politikai, partijos. Tai klausimas, kuris susijęs su pamatiniais demokratinės valstybės veikimo principais. Galiausiai su elementariu suvokimu, kas yra įstatymas ir kokia yra įstatymų paskirtis bei suvokimu, kas yra parlamentinė kontrolė.

Jau pačiame pirmajame Seimo rudens sesijos posėdyje signalų S.O.S. netrūko. Pageidavimų koncertą atidarė politinių partijų finansavimo įstatymo svarstymas. Aišku, čia tik sutapimas, kad iniciatyva kilo tada, kai viena partija tiesiog išsidraskė. Bet politikų gebėjimas iškraipyti argumentus, manipuliuoti skaičiukais yra neįtikėtinas. Pasirodo, jog jei finansavimo įstatyme numatyta, kad finansavimas paskirstomas pagal rezultatus, o rinkimų įstatyme nurodoma, jog rezultatai ir yra mandatų paskirstymas, tai reikia finansuoti ne pagal gautus balsus, o pagal gautus mandatus? Taip ir norisi paklausti, o mandatai iš dangaus nukrenta, ne gautų balsų skaičius tai lemia? Ir taip juk skirstant mandatus dalis balsų pražūva, todėl finansuojant pagal gautus balsus net teisingiau gali būti atspindimos rinkėjų preferencijos. O dar ir parlamentine partija tampa partija niekada nedalyvavusi rinkimuose, nes gi vis tiek žmonės balsuoja už asmenis, net balsuodami už partiją. Neįtikėtina. Bet ko nepadarysi dėl pinigų.   

Ne ką mažesnis akibrokštas yra ir savivaldos rinkimų įstatymų pataisos, numatančios, jog pasyvios rinkimų teisės asmuo netenka net 10 metų, jei jis teismo nuosprendžiu yra pripažintas kaltu už nusikaltimus valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams. Ir kaip netikėta! Kaip tik šis straipsnis idealiai tinka Gintautui Paluckui. Ir gerai, nėra ko taip intensyviai tuose rinkimuose dalyvauti, tegul ramiai augina savo antis ir vištas.

Taip demokratinėje valstybėje įstatymai tiesiog neleidžiami. Ir nežinia kodėl tokiems viražams darbotvarkėje vietos yra, o, pavyzdžiui, artėjančiuose savivaldos rinkimuose visuomeninių rinkimų komitetų problematikai spręsti visos sesijos darbotvarkėje vietos tarp tų 600 taip ir neatsirado. Nors poreikis yra akivaizdus, nes šie komitetai ir partijos, deja, žaidžia rinkimuose ne pagal vienodas taisykles dėl esančių teisinio reguliavimo spragų. Sako, tuo klausimu darbo grupė dirba. Tik ar tai virs taip reikalingais teisės aktų projektais ir galiausiai realiais sprendimais, klausimas, nes kol kas, matyt, asmeniškai nelabai kam reikia.

Bet tyrimų komisijų dar ir kaip reikia. Tokie tyrimai valgomi su dideliu apetitu, ir dar girdisi prašymai „pakartoti!“. Tai ir kartoja. Nesvarbu, kad yra rimtų abejonių dėl kompetencijos vykdyti tokius tyrimus. Nesvarbu, jog tai bus instrumentas ir rinkimų kampanijų metu. Turbūt taip netyčia sutaps ir išvadų skelbimas ar nutekėjimai prieš rinkimus. Bet komisijos bus.

Pirmajame posėdyje buvo ir momentų, kai atrodė, kad Seime pasidarė šviesiau, nes teisiniai argumentai, Konstitucija dar šį tą reiškia. Prezidentės veto dėl sveikatos sektoriaus reformų ir referendumo įstatymo atmesti nebuvo. Klausant konkrečiai sudėliotus argumentus, kurie grindžiami ir konstitucine doktrina, buvo aišku, jog juos atremti sunku. Bet jau kitą dieną vėl nauji projektai registruoti, nes gi reikia rezultato tokio, kokio reikia. 

Akivaizdu, jog tai palieka mažų mažiausiai slogų įspūdį. Buldozeris, apie kurį vis užsimena opozicija, dar nebūtų taip blogai, jei tai nebūtų buldozeris ir per elementarius įstatymų leidybos ir demokratijos principus. „Valstiečiai“ nesugriaus Lietuvoje demokratijos, bet ir, vargu, ar tokiais veiksmais ją sustiprins.

Rimos Urbonaitės komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.