Nuomonės

2018.09.10 11:11

R. Bogdanas. Hormonas, vardu vitaminas D

2018.09.10 11:11

Praėjusi vasara mums davė daug karštų dienų. Ir didelis, ir mažas išsirengę vartėsi paplūdimiuose, kaitindamiesi po saulės griliumi. Daug kas žino, jog per didelis įdegis negerai, todėl naudoja atsarginius kremus. Nemažai žmonių yra girdėję, jog deginimasis daro mus sveikesnius, nes papildo vitamino D atsargas organizme. Lietuvoje žiemą vaikams anksčiau duodavo žuvų taukus, o dabar ir suaugusieji geria vitaminą D tiesiog iš ampulių. Tačiau retas patikėtų, jog jų dėmesį vitaminas D patraukė daugiausiai vieno žmogaus pastangomis.

Dar apie 1930 metus mokslininkai nustatė vitamino D įtaką kaulų struktūrai. Tada šiaurinėse platumose vaikai masiškai sirgdavo rachitu. Vitamino D imta dėti į visokį maistą. Jo net į alų maišydavo. Tačiau apie 1950-uosius atlikti tyrimai parodė, jog vaikų kraujyje randamas kalcio perteklius. Mat vitaminas D padeda absorbuoti kalcį organizme ir jį sulaiko, kad nepasišalintų per inkstus, o būtų panaudotas kaulų stiprumui užtikrinti. Tačiau kalcio perteklius turi neigiamą poveikį sveikatai. Daugumoje Europos šalių buvo uždrausta papildyti maisto produktus vitaminu D.

Bostono universiteto Medicinos centre dirbantis profesorius Michaelas Holickas ėmėsi reabilituoti šią medžiagą. Per trisdešimt metų jis paskelbė daugybę straipsnių ir išleido bestseleriais tapusių knygų apie vitamino D naudą. Be visuotinai pripažįstamos jo svarbos kaulams, M. Holickas tvirtino, jog jis apsaugo žmogų nuo depresijos, viršsvorio, širdies ligų, net nuo vėžio. Mokslininko teiginius toliau populiarino pasaulinė TV žvaigždė daktaras Ozas, savo laidose skatindamas žiūrovus visų pirma rūpintis vitaminu D, kuris išgelbės nuo begalės negalavimų ir ligų.

M. Holickas net pasiūlė naują dinozaurų išnykimo hipotezę, paremtą vitamino D trūkumu. Pasak jo, po asteroido nukritimo dinozaurai gaudavo per mažai saulės ir susilpnėję jų kaulai nebepajėgė išlaikyti didžiulės kūno masės.  

Reikia pastebėti, kad vitaminas D iš tikrųjų nėra vitaminas, o tam tikras hormonas, kadangi vitaminai yra maisto dalis. Tuo tarpu medžiagą, kurią vadiname vitaminu D, organizmas sugeba pats sukurti odoje iš saulės šviesos. Mes kaupiame vitamino D atsargas riebaluose. Deja, jis gana greitai skyla, todėl šiauriečiams žiemą gali jo pritrūkti.

Naują vitamino D bumą sukėlė vienas skaičiukas. JAV Nacionalinė medicinos akademija teigia, jog žmogaus kraujyje užtenka 20 nanogramų vitamino D mililitre. Studijos išvada – amerikiečiai gauna pakankamai vitamino D natūraliu būdu.

Tačiau M. Holicko vadovaujama grupė parengė alternatyvią rekomendaciją, pagal kurią minimali dozė yra 30 nanogramų mililitre. O tiek vitamino D neturi net 80 proc. amerikiečių. M. Holickas pradėjo skelbti atskleidęs pandemijos masto sveikatos problemą. Neįtikėtinai išaugo mokamų kraujo testų poreikis, į padebesius šovė vitaminų ir papildų pardavimai.

Šiemet garsusis „The New York Times“ paskelbė savo atliktą žurnalistinį tyrimą, kuriame paaiškėjo, jog per visą vitamino D liaupsinimo ir propagavimo laikotarpį M. Holickas gavo šimtus tūkstančių dolerių iš įvairių papildus bei vitaminus gaminančių kompanijų, iš kraujo laboratorijų ir iš soliariumų pramonės.

Niekas nesako, kad vitaminas D yra nesvarbus. Jis reikalingas ir naudingas, tik nereikia dirbtinai didinti jo kiekio, jei jo yra pakankamai. M. Holicko užkelta minimumo kartelė sukėlė perdėtą šio vitamino vartojimą, nešantį didžiulius pelnus su tuo susijusiems verslams. Kaip dabar paaiškėjo, neliko nuskriaustas ir pats propaguotojas, pelningai, tačiau negarbingai panaudojęs savo kaip mokslininko autoritetą.

Ramūno Bogdano komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.