Naujienų srautas

Nuomonės2018.08.31 10:55

R. Miliūtė. Laisvę diskusijoms be melo!

2018.08.31 10:55

Prieš savaitę vykusiame „Laisvės piknike“ diskusijų palapinės ir „Žalgirio“ arenos amfiteatras braškėjo nuo dalyvių ir stebėtojų. Tą reikėtų laikyti ženklu dviejų dalykų: ir kad diskusijų aktualiomis temomis Lietuvoje trūksta, ir kad diskusijų kultūra Lietuvoje nėra tokia prasta, kaip gali pasirodyti stebint Seimo posėdžius.

Kaune prie vieno stalo susėdo buvę ir esami Kauno ir Vilniaus merai, praktikuojantys katalikai ir prisiekę laisvamaniai, liberalai diskutavo su ties homofobijos riba balansuojančiais radikalais. Nes iš tiesų diskusijoje sunkiausia juk yra ne tai, kad susiduri su kitokiu negu savo paties požiūriu. Būtų keistai kvaila, jeigu visi apie viską galvotų vienodai. Diskusijos kultūros Lietuvoje ir kultūringos diskusijos parlamente labiausiai trūksta dėl to, kad jeigu ne ženkli, tai ryškiai matoma visuomenės dalis, užuot dėsčiusi savo argumentus, tiesiog meluoja.

„Raimondas Kurlianskis niekada nebuvo „MG Baltic“ viceprezidentu“, – sako teisme advokatas, kai paties koncerno tinklalapyje kaip tik taip jis būdavo pristatomas.

„Agrokoncernas“ lizingo būdu nuomoja tūkstančius automobilių“, – kalba didžiausios frakcijos parlamente vadovas, o paaiškėja, kad taip nuomotu automobiliu naudojasi tik vienintelė jo pavaduotoja.

„Prašiau padėjėjo, o Seimas paskiria, koks bus vertėjas, mes jų nesirenkam“, – tikina Seimo narys. Tuomet galvoji: „O tai kodėl, ponuli, turiu tamstos prašymą, ant kurio aiškiai parašyta, kieno komandiruotei prašai skirti pinigų?“ Ir su tokiais kažkaip praeina noras diskutuoti. Nes tokių argumentas norint išsisukti yra melas. 

Bet kartais noras ką nors išsukti yra stipresnis negu melas. „Jei Vadovybės apsaugos departamentas turi informacijos, kad jo saugomam politikui siūloma aplankyti įmonę, kurios savininkas siejamas su nusikalstamu pasauliu, departamentas privalo informuoti apie tai politiką.“ „Jei su saugomu asmeniu kontakto siekia asmuo, siejamas su nedraugiškos valstybės tarnybomis arba valdžios institucijomis – Vadovybės apsaugos departamentas irgi privalo informuoti politiką.“ „Jei saugomas politikas naudojasi gydymo įstaigos paslaugomis, o ji įtariama piktybiškai nemokanti mokesčių ar turi nelegalių darbuotojų – apie tai irgi turi informuoti“, – aiškina ministro pirmininko atstovas apie Vidaus reikalų ministerijos parengtą įstatymo pataisą, pagal kurią gresia oficialus įspėjimas, jeigu kas nors bandys „neigiamai paveikti vadovybės autoritetą“.

Ar neparodytumėte man kritiško žurnalisto straipsnio, reportažo arba komentaro, kurio nebūtų galima vadinti bandymu neigiamai paveikti autoritetą? Pati nerandu. O dėl demokratijos juk būtų naudinga apie tai padiskutuoti. Ir apie tai, ar turint informacijos apie nelegalius darbuotojus, negalima pranešti apie juos be kokių nors įstatymų pataisų.

R. Miliūtės komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą