Nuomonės

2018.08.22 08:49

R. Valatka. Skvernelis savo liežuviu suduos galingą smūgį kapitalizmui

2018.08.22 08:49

Premjeras dar nepasakė, ar dalyvaus Prezidento rinkimuose. Tačiau kai S. Skvernelis sako, kad Vyriausybė sieks padidinti konkurenciją prekybos tinklams, o valstybės institucijos peržiūrės jų susitarimus su tiekėjais, tai reiškia ne ką kitą, kaip faktą, kad lizinginis R. Karbauskio premjeras jau pradėjo prezidentinę rinkimų kampaniją.

Skvernelis žada, kad tai sumažins maisto kainas. Kam nepatiktų? Blogai tik tai, kad tai, ką sako premjeras, yra visiškas skiedalas.

Pūsti miglą, kad krautuvėlės leis sumažinti kainas būtų tas pats, kas aiškinti, jog siekdama padidinti konkurenciją tarp keturių didžiųjų LKL klubų, Vyriausybė sieks, jog į LKL būtų priimta komanda, kurioje visi krepšininkai būtų mažesni nei metras aštuoniasdešimt.

Nei maža krautuvė, nei fabrikėlis negali kaina konkuruoti su dideliu. Priešingu atveju pasaulyje seniai būtų likę tik turgeliai ir keturių ožkų sūrio artelės. Bet kažkodėl tai kasmet jungiasi dešimtys didelių korporacijų. Tai daroma tik dėl vienintelio dalyko – siekiant sumažinti kaštus ir konkuruoti pasiūlant mažesnę gaminio ar prekės kainą.

Tai kodėl premjeras blūdija bandydamas įrodyti priešingai? Kodėl Skverneliui atrodo, kad prekyboje nėra konkurencijos, nors į rinką ką tik atėjo toks tarptautinis žaidėjas kaip „Lidl“, palyginti su kuriuo lietuviška „Maxima“ yra tik coliukė?

Kodėl premjeras, užuot kvietęs didinti konkurenciją prekyboje, kuri, sprendžiant iš nuolatinių nuolaidų akcijų, ir taip yra arši, nesirūpina, kad ateitų naujas bankas, nes ar girdėjote, kad koks nors bankas būtų skelbęs nuolaidų akciją? Pavyzdžiui, mažindamas klientų aptarnavimo mokestį?

Kada paskutinį kartą matėte banko reklamą per televiziją, portaluose? Prekybos centrai varo kasdien ir per visur, nes jie konkuruoja, o milijarduose besimaudantys bankai pinigų reklamai kažkodėl nelaido ir krepšinio klubų neremia – jie pelną išveža iš Lietuvos.

Padėtis bankininkystėje tokia, kad mažų mažiausiai tai turėtų kelti rimtą susirūpinimą premjerui.

Bankų paslaugų kainos auga kas  pusmetį. O ar lengvai gausi kreditą butui, verslui pradėti? Užuot plėtę savo tinklą, bankai, skirtingai nei prekybos centrai, atidarantys vis naujas krautuves, uždarinėja klientų aptarnavimo skyrius nuo Skuodo iki Šalčininkų.

Kodėl bankai elgiasi priešingai nei prekybos centrai? Todėl, kad tarp jų nebėra konkurencijos. Šalyje iš esmės veikia tik du bankai – SEB ir „Swedbank“, nes „Luminor“ įtaka menka. Tiesa, dar yra vietiniai Šiaulių bankas ir Medicinos bankas. Bet jie kaip tos Skvernelio mylimos krautuvėlės – per maži, kad ką nors pakeistų.

Tai kodėl Skvernelis nekviečia užsienio bankų, kad būtų konkurencija dviem didiesiems, nekalba apie institucijų patikras, bet kaip užsuktas varo tą patį per tą patį apie prekybos centrus?

Viskas paprasta kaip dukart du. Prekybos centruose apsiperka kiekvienas balso teisę turintis žmogus, o tokių, kurie imtų paskolas verslui ar būstui įsigyti, perka ir parduoda akcijas, yra klaiki mažuma, palyginti su pirmaisiais.

Antra, SEB ir „Swedbank“ yra Švedijos bankai, kurie seniai išmoko, kaip paspausti mūsų kinkadrebius. Be to, mūsų valdžiai visada labiau patiko užsienio kapitalas. Pavyzdžiui, nešvari rusiška salietra, kurią valstiečių partijos boso bendrovė dempingo kainomis varo į Lietuvą, apvagia biudžetą ir žlugdo Jonavos „Achemą“, o premjeras nė cypt – kaip pelė po šluota.

Kadangi Skvernelis yra politinis demagogas ir populistas, geresnio rinkimų taikinio už prekybos centrus jam nerasti. Premjeras pavarys demagogijos apie prekybos centrus, mažas krautuvėlės ir  kainas, o jūs atiduosite jam savo balsą.

Tikslas pateisina priemones. O kaip su tuo kitu Skvernelio tikslu – ar sumažės maisto kainos?

Dėl demagogijos ir populizmo kainos dar niekur niekada nesumažėjo. Priešingai, tik didėdavo. Venesuela su gal 12 000 proc. infliacija – geriausias įrodymas. Premjero demagogija didins kainas ir Lietuvoje. Nes visuomenės supriešinimas dar padidės. Neapykantos verslui, kuri ir taip didelė, bus dar daugiau.

O kas norės investuoti šalyje, kurią valdo demagogas, sąmoningai bloginantis verslo aplinką ir taikantis dvigubus standartus, vertindamas verslą?

Rimvydo Valatkos komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt