Naujienų srautas

Nuomonės2018.08.09 09:21

R. Terleckas. Makroprudencinis būties sandas

2018.08.09 09:21

Stengiuosi vengti žmonių, kurie kalba tik tarptautiniais žodžiais, į pasakojimą įpina kelias metaforas ir dar pažeria angliškų terminų. Vengiu todėl, kad tuomet imu abejoti, ar gerai suvokiu, kas sakoma, ar už tų įmantrybių neslypi tuštuma, ar forma neužgožia turinio, kurio galbūt iš tikrųjų ten net nėra.

Bet... Visada sakau, kad mokytis niekada nevėlu, o jei susiduri su reiškiniu, kuris vis dar gali nustebinti, diena nušvinta. Iš džiaugsmo net delnais suplojau interneto portale 15min.lt perskaitęs Lauros Gudauskaitės straipsnį apie tai, jog lietuviai taupo mažiausiai Europoje. Pats tekstas nelabai patraukia, nes statistiškai lietuviai uždirba beveik mažiausiai Europoje, o ir taupyti yra vis mažiau paskatų, mat politikai taupymo sąlygas keičia pagal mėnulio užtemimus. Be to, niekas nežino, kada, kam ir kur eilinis verygmetis šaus į galvą.

Diena nušvito, kai sužinojau autorės pareigas. Ji yra Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus ekonomistė. Makroprudencinės analizės skyrius skamba tikrai išdidžiai. Džiaugiuosi, kad Lietuvos banke esama žmonių, turinčių gerą humoro jausmą, kad jie ne tik juokauja, neva draudimo rinką prižiūri, bet ir smagius pavadinimus skyriams kuria.

Vėl suplojau delnais sužinojęs, jog Seime jau kelerius metus prakaitą braukia Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narys Petras Čimbaras. Jei ne kitas interneto portalas delfi.lt, apie pono P. Čimbaro egzistavimą turbūt dar kelerius metus nebūčiau net sapnavęs. Bet ne portalas Seimo narį garsina, o jo nuoširdus rūpinimasis Lietuvos žmonėmis. Parlamentaras sako, kad gyvūnas yra triukšmo šaltinis, kurio jokiuose namuose negali būti, ir siūlo už tai griežtas bausmes. P. Čimbaras teigia, jog gyvūnų skaičius gyvenamojoje aplinkoje didėja, kaip ir jų keliamas triukšmas. Todėl prieš įsigydamas augintinį būsto savininkas turi išlaikyti testą ir įvertinti, ar sugebės tinkamai šį prižiūrėti, susipažinti su didesne rizika laikant jį namie.

Jei šuo loja, katė murkia, o žuvytės per garsiai burbuliuoja, pirmą kartą reikės mokėti baudą, antrąkart – baudą ir gyvuliukas bus konfiskuotas: gal utilizuotas, gal į kokią prieglaudą atiduotas. Geniali iniciatyva, dar kartą patvirtinanti, kad Seimo nariai sunkiai dirba, o ne niekus mala. Siūlyčiau P. Čimbarui pusiaukelėje nesustoti. Juk vieša paslaptis, kad nedidelėse gyvenvietėse ir gaidžiai anksti gieda, ir karvės vakarais mūkia, o kas būtų, jei kuris gyventojas skardžiagerklį asilą be atsakomybės testo nusipirktų? Derėtų dar plačiau žvelgti – kodėl rytais mieste bažnyčios varpais skalambija ir doram piliečiui (ypač sekmadienio rytą) skaudančią galvą plėšo?

Kiek daug problemų ir kiek mažai jas sprendžiančiųjų…

Kalbuosi su ūkininku, kuris pasakoja, kad Europos Sąjungai sugriežtinus cheminių medžiagų naudojimo žemės ūkyje reikalavimus vis dažniau sulaukia pasiūlymų pirkti nesertifikuotų produktų iš trečiųjų šalių. Jie į Lietuvą patenka nelegaliai, bet už tokią kontrabandą, skirtingai negu už alkoholio ar tabako gaminius, baudžiama tik simboliškai ir kalėjimu negrasinama. Nesvarbu, kad vėliau kancerogenus vieną po kito kemšame į savo skrandžius ir netaupome senatvei, nes nesitikime jos sulaukti.

Kam turėtų rūpėti tokie niekai, kai makroprudencijos dirvonuose dar tiek daug neapverstų vagų, o šunų lojimas Seimo nariams miegoti neleidžia? Todėl abejoju, ar Seime bus priimtas įstatymas, bent iš dalies kontroliuojantis nežinia kokios kokybės trąšų importą. Tręškime nuodais, purkškime nuodais, svarbu, kad nė šuo nesulotų. O kad būtų ramu ir tylu, „valstietis“ Ramūnas kaulą numetė – pranešė, jog Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga gali gauti Seimo vicepirmininko postą. Vieną dieną šias pareigybes rėžė, nes gražu buvo taupiam atrodyti, dabar suprato, kad kyšiui erdvės reikia, todėl vėl atsodina. Tuo pat metu portalas delfi.lt paskelbė, jog Telšiai yra Lietuvos Roma. Štai taip ir gyvename nedrįsdami pasakyti, kad karalius – nuogas, o Telšiams kažkas kvailos reklamos brangiai įsūdė.

Ramūno Terlecko komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą