Nuomonės

2018.08.08 08:45

R. Valatka. Smalkės. Nugaravusi „Lietuvos garbė“

2018.08.08 08:45

Artimo Putinui Rusijos oligarcho A. Voložo bendrovė „Yandex. Taxi“ ima per karščius ištuštėjusį Vilnių. Nepaisant to, kad Nacionalinis kibernetinio saugumo centras informavo, jog šio taksi programėlės perduoda asmeninius keleivių duomenis ir adresus tiesiai į Lubianką. Ką iš dalies pripažino ir iš pradžių tai neigę šios Europoje registruotos kompanijos vadovai.

Bet didžiausias triukšmas kilo po to, kai TV3 televizijoje pasirodė „Yandex. Taxi“ reklama. Kai kas sako, kad „Yandex. Taxi“ yra lakmuso popierėlis, išryškinsiantis, kas Lietuvoje sanguliauja su priešu. Jie rodo pirštu į TV3 – tai ji sanguliauja, reklamuoja galbūt Rusijos žvalgybos filialą.

Ar TV3 taip blogai? Gal bankrutuoja, kad susigundė kremline pakiša? Ne, turbūt. Tikriausiai filosofuoja, kad štai, girdi, pinigai nekvepia. Gal tai daro ir ne taip primityviai, o sofistikuotai. Kad čia laisva šalis. Kad vieni žmonės – „Yandex. Taxi“ – turi teisę laisvoje šalyje skelbti savo reklamą. Ir kad kiti žmonės – vartotojai – atsirinks.

Ir negali to paneigti. Tai – iš tiesų laisvos šalies privalumai. Kuriais – tą įrodė ne vienos Europos šalies pavyzdys – naudojasi didžiausi laisvės priešai, ir pirmiausia Putino Rusija.

Būtų gerai, kad taip nebūtų, bet galima spėti, kad nugalės ne tie, kurie sukūrė taiklią metaforą – TV3 generalinė direktorė guli lovoj su priešu. Greičiausiai nugalės pinigai, kurie „nekvepia“, ir jau po kelių dienų Lubiankos taksi reklama pasirodys ir kitose televizijose.

Tirštuma rusiškų filmų apie gerus Putino mentus, dar geresnius FSB ar GRU agentus bei jų kruviną iki kaulų smegenų specnazą mūsų televizijų programose leidžia taip spėti. Galų gale Vilniaus miesto erdvėse šis taksi, regis, irgi reklamuojamas. Tai pradėta dar iki tai reklamai pasirodant TV3.

Tai juk ta pati reklama. Už tuos pačius pinigus. O juk miesto valdžia – ne privati TV, ji mūsų rinkta.

Pagaliau, o kuo TV3 blogesnė už Seimo Kultūros komiteto pirmininką? Nuolat meluojantis tipas, kuris jau porą metų valdo Lietuvą, lobsta ne tik iš nešvarios Putino salietros, bet ir iš to, kad nemoka už ją ES nustatytų muitų. Ar jis irgi guli su priešu, ar tai daro tik TV3?

Klausimas retorinis turbūt. Iš tų sanguliavimo pinigų už vienos vasaros lažo kainą buvo nupirktas dabartinis Ministras Pirmininkas. Prieš tai buvo perkamas serijalas „Naisių vasara“.

Ir dabar turbūt kas nors yra perkama, tik to dar nežinome. Kai kurie gal ir nenori žinoti. Kam kelti paniką, sako tokie. Tradiciškai priduria, kad pinigai nekvepia. Nepainiokit verslo su politika, šaukia jie. Ir sporto, ir mūsų vaikų kelionių į politizuotus Rusijos festivaliukus su Putino vilkais nepainiokit.

Tai ne mes – tai Rusija visa tai sistemiškai painioja. Bet pinigai iš tiesų nekvepia. Juolab, kad jie dabar elektroniniai. Yra ir dujų, kurios nekvepia. Kaip antai anglies monoksidas. CO. Smalkės. Žmogaus uoslė ir rega jų nepagauna. Žmogus nugaravo, sakoma liaudyje. Kartais nugaruoja ištisos šeimos. Taip atsitinka, kai saugant šilumą uždaromi langai ir užstumiamos orlaidės.

Panašu, kad vieną dieną gali nugaruoti visa Lietuva. Nes ne tik TV3 užstūmusi, atleiskit už žemaitišką žargoną, „liuktą“. Nuo Skuodo, Akmenės ir Plungės iki Seimo aukštumų – visi su užstumtais liuktais. Ne pirmi ir ne antri metai.

Stropiai saugom savo urvelių šilumą – nesaugom savo garbės ir gyvybės. „Kas jums, žmonės, su ta Rusija pasidarė, veža Akmenės r. meras vaikus į festivalį Brianske, na, ir kas, lai veža. Baikit skleist nereikalingą paniką ir neapykantą“, piktinasi ponia, turbūt save laikanti patriote.

Regis, savisaugos problema dabar – lietuvio problema Nr. 1. Tačiau „Yandex. Taxi“ – joks ne lakmuso popierėlis. Tik dar vieni, ir tikrai ne patys didžiausi pragaro varteliai, Rytų Liuciferio paslaugiai atlapoti po nosimis tiems, kurie nemėgsta toli eiti ar brangiau mokėti už pavėžėjimą.

Gal net ne varteliai. Eilinis įtrūkimas mūsų laisvės sienoje. Daug tokių įtrūkimų šimtametėje sienoje. Griežtesnis žmogus pasakytų – per daug.

Rimvydo Valatkos komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.