Nuomonės

2012.07.12 12:48

Geras valdymas svarbiau nei baudžiamasis persekiojimas

Rytis Juozapavičius2012.07.12 12:48

Pirmadienį pasaulinio garso antikorupcijos ekspertas iš Čilės Danielis Kaufmannas paklausė Prezidentės Grybauskaitės, ką ji laiko didžiausiu Lietuvos laimėjimu kovoje su korupcija. Ši atsakė, kad teisėsauga jaučia didesnę laisvę tirti bet kurio asmens veiklą.

Pirmadienį pasaulinio garso antikorupcijos ekspertas iš Čilės Danielis Kaufmannas paklausė Prezidentės Grybauskaitės, ką ji laiko didžiausiu Lietuvos laimėjimu kovoje su korupcija. Ši atsakė, kad teisėsauga jaučia didesnę laisvę tirti bet kurio asmens veiklą.

Mano akimis, Prezidentė eilinį kartą pernelyg sureikšmina baudžiamojo persekiojimo svarbą siekiant pažaboti korupciją. Korumpuotųjų persekiojimas nekeičiant piktnaudžiavimui patogios sistemos yra kaip uodų traiškymas namuose atlapais langais ir durimis.

Penkerius metus tarnavau Vyriausiojoje tarnybinės etikos komisijoje,  kuri daugiausia dėmesio skiria įtariamiems viešųjų ir privačių interesų konfliktu. Komisija nededa antrankių, bet jos dėmesys nėra malonus. Nors kiekvienas sprendimas, kurį priimant teko dalyvauti, atrodė teisingas – labai abejoju ar tuos kelis šimtus asmenų, kurių elgesį vertinome, pavertėm geresniais.

Net neaišku, ar sukūrėm daugiau teisingumo, nes dažnai kalbos apie garsias bylas labai skyrėsi nuo tikrovės. Apskritai, retas antikorupcinių įstaigų klientas susilaiko nuo tyrėjų kaltinimo politiniu persekiojimu, susidorojimu ar tiesiog kvailumu. Piktnaudžiautojai ilgus metus drumsčia žmonių protus gindamiesi. Dažnai jie net ir nesulaukia jokios realios bausmės. Kartais jų veiklos tyrimai tik padeda jų politinei karjerai.

Štai Italija prieš dvidešimt metų ryžtingai užsimojo sulaužyti stuburą savajai korupcijos pramonei, kurioje glaudžiai bendradarbiavo politinių partijų elitas, verslas, teisėsauga. „Švarių rankų“  (itališkai „Mani Pulito“) kampanijos tyrėjai apkaltino korupcija per tūkstantį asmenų. Pasak žiniasklaidos, dėl to dvidešimt verslininkų nusižudė. Tačiau po keleto metų atsitokėję ir susivieniję politikai viską sustabdė. Daug stebėtojų mano, kad  ši įspūdinga akcija nepadarė Italijos viešojo administravimo skaidresniu ir efektyvesniu.

Kas gali pasakyti, kad Lietuvoje korupcijos ženkliai mažėja po visų tų kovos metų?  

Mano akimis, pagrindinis korupcijos kontrolės klausimas yra ne kaip tarnautojus įbauginti ir atgrasinti nuo piktnaudžiavimo,  bet kaip juos paskatinti tarnauti geriau? Kaip padaryti, kad jie imtų varžytis, kas geriau tarnauja, o ne kas geriau kratosi įtarimų piktnaudžiavimu?

Juk net prasižengusį žmogų nebūtina iškart nurašyti. Pavyzdžiui, UPS atstovybės „Skubios siuntos“ direktoriaus pavaduotoja Jūratė Stanišauskienė pasakoja, kaip jos bendrovė padėjo vienam naujam kurjeriui išmokti laikytis kelių eismo taisyklių. Gavę signalą, kad vairuotojas dideliu greičiu lenkia mašinas autostradoje iš dešinės UPS vadovai pasiūlė jam... parengti pranešimą kolegoms apie saugų vairavimą. Kurjeris parengė puikią paskaitą ir bendrovė jau metus jam neturi priekaištų dėl vairavimo.

Lygiai taip pat ir su šimtu tūkstančių dirbančiųjų valstybinėje tarnyboje. Užuot juos gąsdinus įtarimais, gal verta pasistengti juos nukreipti siekti konkrečių gero valdymo rezultatų?

Kiek valdymas yra geras lengvai gali pasakyti patys piliečiai, biudžetinių įstaigų klientai. Ar, pavyzdžiui,  jūsų savivaldybės atstovai kada nors jūsų klausė, kaip jūs vertinate jų darbą? Ar jūsų teiravosi „kaip mes jums tarnaujame?“ jūsų poliklinikoje, jūsų vaikų ugdymo įstaigoje, jūsų policijos nuovadoje?

Jei tarnautojai nuoširdžiai ims klausinėti, kaip jiems sekasi bei rungtis dėl geresnių apklausų rezultatų, tai korupcijai tiesiog beveik neliks vietos. Atviras ir suprantamas kiekvienos įstaigos efektyvumo vertinimas yra pati geriausia antikorupcinė programa.

Didėjantis procentas žmonių, patenkintų savo mokykla, poliklinika, merija, laikraščiu ar bažnyčia yra akivaizdžiausias sąžiningumo augimo tose įstaigose įrodymas. Anaiptol ne teismų skaičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.