Nuomonės

2013.07.24 08:48

Mykolas Drunga. Vilties spindulėlis – ne daugiau, bet ir ne mažiau

2013.07.24 08:48

Iš Izrealio ir Palestinos padangės per Vašingtoną ateina gerų žinių. Tačiau čia prisėlina daug „bet“ ir „kita vertus“. Apie tai šiomis dienomis kalba beveik visi pasaulio laikraščiai – bet nuostabiu būdu jie kalba beveik sutartinai.

Iš Izrealio ir Palestinos padangės per Vašingtoną ateina gerų žinių. Tačiau čia prisėlina daug „bet“ ir „kita vertus“. Apie tai šiomis dienomis kalba beveik visi pasaulio laikraščiai – bet nuostabiu būdu jie kalba beveik sutartinai.

Sekmadienį Berlyno liberalusis dienraštis „Tagesspiegel“ rašė: padėkokime Amerikai! Izraeliečiai ir palestiniečiai vėlei tarpusavy šnekasi. Jau kitos savaitės pradžioje gali Vašingtone prasidėti jų tiesioginiai pokalbiai. Tuo baigtųsi trejų metų tyla. Tai vilties spindulėlis – ne daugiau, bet ir ne mažiau.

JAV užsienio reikalų ministras Johnas Kerry`is, šias pareigas einantis nuo vasario, jau šešis kartus lankėsi šioje politinių minų apsodintoje teritorijoje, su visais gražiai kalbėjosi, abejotinais atvejais kur reikia spustelėjo, pasiremdamas ir savo viršininko Baltuosiuose rūmuose pagalba. Štai kaip J. Kerry‘iui pavyko mažas diplomatinis šedevras!“

Kitas Vokietijos sostinės dienraštis, „Berliner Morgenpost“, reiškė nuomonę, jog už tai reikia dėkoti ir „darsyk pasikeitusioms galios pasiskirstymui. Kaire nuvertus musulmonų brolius, Egiptas vėl gali vaidinti savo klasikinę rolę artimųjų Rytų procese. Tai, kartu su Arabų lygos palaikymu, galėjo būti lemiama priežastis, kodėl palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas drįso surizikuoti.

O izraeliečių pusėje pamažu bręsta įžvalga, jog tęsiantis okupacijai šalis vis labiau patenka į politinę izoliaciją. Labiausiai abi pusės nenori pasirodyti esantys tie, kurie blokuoja amerikiečių pastangas“, - rašė Berlyno laikraštis.

Tel Avivo dienraštis „Haaretz“ smulkiau paaiškino savo požiūrį į dalykų esmę: „naujų taikos derybų anonsas iš JAV užsienio reikalų ministro J. Kerry`io lūpų yra gera žinia ir izraeliečiams, ir palestiniečiams. J. Kerry`is nusipelno pagyrimo už savo atkaklumą. O vis dėlto jis kol kas pasiekė tik tiek, kad naujos derybos įvyks. Didieji išbandymai dar laukia ateity.

Tačiau dabar kamuolys yra abiejų varžovų lauke. Pagrindinę atsakomybę, kad derybos pajudėtų į priekį, turi Izraelis. Tik Izraelis gali okupaciją užbaigti – čionai glūdi raktas į visa kita. Ministrui pirmininkui B. Netanyahu nevalia šitos progos pražiopsoti“, – ragino Izraelio dienraštis.

Pasak Jordanijos dienraščio „Jordan Times“, „apie proveržį bus galima kalbėti tik tada, kai tikrosios derybos bus prasidėjusios“. Ir tada arabų laikraštis išvardija temas, kurias laiko „konflikto branduoliu“:

„Tai – palestiniečių valstybės sienos, žydų nausėdijų klausimas, būsimasis Rytų Jeruzalės statusas ir palestiniečių pabėgėlių sugrįžimo teisė. Izraelio vyriausybės sluoksniai jau pažymėjo, kad taikos derybos gali trukti mėnesius ar net metus.

Patirtis parodė, jog taip iš tikrųjų gali būti. Deryboms, kurias JAV taip sunkiai pasiekė, gresia virsti tik šou renginiu, kuris izraeliečius ir arabus palinksmins, tačiau jokių tikrų rezultatų neduos“, – prisibijojo Jordanijos sostinės Amano laikraštis.

Tačiau optimistiškiau pirmadienį prasitarė Vokietijos dešiniųjų liberalų dienraštis „Frankfurter Allgemeine“: mažai kas to tikėjosi, tačiau Amerikos užsienio reikalų ministrui J. Kerry`iui pavyko mažas stebuklas. Dar šią savaitę turi Vašingtone prasidėti derybos ir užu uždarytų durų tęstis daugelį mėnesių.

Kitaip nei jo pirmtakė Hilary Clinton, J. Kerry`is savo keliaujančios diplomatijos nešventė pasirodymais medijose, o, priešingai, visada slopino lūkesčius ir savo susitikimų partnerius viliodavo tik gudriai suformuluotais pasiūlymais.

Šansai, kad šitos derybos pasieks apčiuopiamų rezultatų, nėra maži“, – darė išvadą Frankfurto laikraštis.
 
Dar labiau J. Kerry išgyrė Berlyno nepriklausomų kairiųjų dienraštis „Tageszeitung“:  „pagaliau atsirado vienas, kuris nori pasiekti taiką ir kuris, matyti, tam turi ir sugebėjimų. Čia J. Kerry`is naudojosi senu meduolio ir bizūno principu, bet mielai priėmė ir pagalbą.

Itin noriai Arabų lygos šalių užsienio reikalų ministrai stojosi šalia amerikiečio, kuris šįkart nesielgė kaip solistas, bet labai santūriai sugebėjo iš naujo išjudinti procesą“, – rašė Vokietijos sostinės laikraštis.

Kiti Vokietijos laikraščiai labiau pabrėžė daugybę problemų, kurias izraeliečiams ir palestiniečiams dar reikės įveikti kelyje į taiką.

„Tai, kad problemos išsispręstų, pareikalaus būti pasirengusiems atsisakyti kelis dešimtmečius tvirtai užimtų pozicijų“, - pažymėjo Štutgarto dienraštis „Stuttgarter Nachrichten“. O Osnabriuko dienraštis „Neue Osnabrücker“ priminė, jog sutikimas „dalyvauti derybose dar nereiškia pasiryžimo rimtai dirbti siekiant sėkmingos pabaigos“.

Kitas Izraelio dienraštis, „Jerusalem Post“, irgi pastebėjo, kad Amerikos užsienio reikalų ministrui, atrodo, pasisekė pasiekti proveržį, „tačiau tai tik pradžia ilgo kelio, kuris, be abejo, bus grįstas spąstais, nesusipratimais ir kliūtimis.
 
Patirtis rodo, kad kiekviena tikra pažanga taikos derybose su „nuosaikiais“ palestiniečiais neišvengiamai veda prie ekstremistinių grupuočių surengiamų išpuolių – ir tai dažnai su „nuosaikiųjų“ vadovybės tyliu pritarimu“, - teigė Izraelio dienraštis.

Tai, jog „nėra priežasties, žvelgiant į Artimųjų Rytų taikos derybas, būti per optimistiškiems“, - dėstė, tarp daugelio kitų, ir Maskvos dienraštis „Nezavisimaja Gazeta“.