Nuomonės

2013.07.23 09:18

Gerūta Griniūtė. Ievos Narkutės muzika su lietaus preliudu

2013.07.23 09:18

Vilniaus universiteto botanikos sode prasidėjęs lengvas lietus su saule ir vaivorykštės lanku tapo vieno iš šių metų Kristupo vasaros festivalio koncertų įžanga. Tokie gamtos ritmai puikiai derėjo prie netrukus nuskambėjusių pirmųjų Ievos Narkutės autorinio koncerto akordų.

Vilniaus universiteto botanikos sode prasidėjęs lengvas lietus su  vaivorykštės lanku tapo vieno iš šių metų Kristupo vasaros festivalio koncertų įžanga. Tokie gamtos ritmai puikiai derėjo prie netrukus nuskambėjusių pirmųjų Ievos Narkutės autorinio koncerto akordų.

Kartu su instrumentine grupe scenoje pasirodžiusi atlikėja, daliai klausytojų geriausiai pažįstama iš dainos „Raudoni vakarai“. Kūrinys, nuskambėjęs lietuviškoje kino juostoje „Tadas Blinda. Pradžia“, stumtelėjo dainininkę į įvairesnės muzikos scenas. Tačiau ištikimi dainuojamosios poezijos gerbėjai Ievos Narkutės pavardę žino seniai ir tikriausiai taip pat seniai drauge su atlikėja dainuoja jos kūrinius.

Dar besimokydama mokykloje savo mintis kūryboje liejusi mergina netruko dainomis užburti klausytojų. O nedideles dainuojamosios poezijos koncertų salytes greitai pakeitė šio žanro koncertų ir festivalių scenos.

Šių metų Kristupo vasaros festivalio iki šiol skambėjusių koncertų paletėje Ievos Narkutės autorinis vakaras (liepos 14 d.) išsiskyrė savo muzikos žanru, kitokiu požiūriu į muzikos ir žodžio skambesį. Kūryboje ieškanti poezijos ir muzikos dermės, atlikėja savo tekstuose prisijaukina klausytoją lengvais ir kiekvienam kažkuo labai artimais įvaizdžiais. O čia pat – drąsiai atveria kažką gryno ir žmogiško. Tačiau nė vieno iš simbolių nepateikia be subtilaus žodinio paruošimo ir palydėjimo.

Ievos Narkutės vokalą norisi pavadinti lietuvišku. Ir visai ne dėl to, kad juo itin dažnai buvo (ir tebėra) dainuojama frazė „Mano Lietuva bedale, ar bijai?“ Tokia mintis kyla dėl dainininkės balse girdimo paprastumo, ramybės ir net šviesaus liūdesio, tarsi atėjus rudeniui, kai „ant stiklo – lietaus lašai“.

Tvirčiau skambantis atlikėjos vokalas dainas „1900 naktų“, „Ryto durys“, „Moterims jau laikas“ , „Mano vardas“ leido klausyti su kažkokiu lengvumu. Melodiniai posūkiai ir šuoliai skambėjo labai natūraliai. Ilguose, tęsiamuose garsuose norėjosi daugiau lygumo, tačiau ne tobulai lygi, o kai kur „žmogiškai“ padainuota garsų tiesė (ar kreivė) net tiko prie muzikos žanro ir dainų tekstų.

Profesionali instrumentinė grupė, kurios kiekvienas narys vertas nuoširdžių plojimų, savo muzikiniu „sukibimu“, puikia atlikimo technika ir improvizaciniais gebėjimais tarsi akvarele koncerto metu liejo spalvinį kūrinių pagrindą, kuriame dainininkė galėjo išryškinti muzikines figūras ir sudėlioti prasminius akcentus.

Trimitininkas Dominykas Vyšniauskas, laisvai improvizuojantis ir puikiai valdantis trimitą, atliepė Ievos Narkutės energijai ir tarsi kvėpavo kartu su soliste, stengdamasis trimito garsu lydėti dainininkės balsą.

Akustinės gitaros partiją techniškai atlikęs Robertas Semeniukas atsiskleidė ir audžiant harmoninį muzikos pagrindą, ir improvizuojant instrumentiniuose dainų intarpuose.

Bosinės gitaros meistras Domas Žostautas ir perkusininkas Vytis Vainilaitis žemais tonais ir ritminiu piešiniu laikė architektūrinį muzikos kūrinių karkasą.

Vis dėlto Ievos Narkutės dainos, dvelkiančios vasara ir jaukumu, prašyte prašėsi kitokios aplinkos. Dainuojamąją poeziją – kūrybą iš pačių sielos kampelių – norėjosi girdėti subtilesnėje erdvėje. Nors atlikėja betarpiškai bendravo su koncerto klausytojais, dalis šios atlikėjos pasirodymams būdingos intymios atmosferos išsisklaidė kažkur botanikos sodo erdvėje...

Išsiblaškiusi pačių mažiausių klausytojų minia lakstė pievoje, dalis žmonių nuolat šnekučiavosi, bruzdėjo ar siurbčiojo kažką iš plastikinių puodelių, taip iš tikrųjų ir neišgirsdama „Lietaus sekmadienį“.