Nuomonės

2013.07.20 09:15

Mykolas Drunga. Pasaulio spauda klausia: ko bijo stipruolis?

2013.07.20 09:15

„Nors jis jau ilgokai puoselėja savo, kaip stipraus vyro, įvaizdį, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, matyt, iš tiesų yra silpnas ir nesaugus. Šį įspūdį patvirtina kiekvienas jo bandymas sugniuždyti potencialų politinį varžovą“, rašė „New York Times‘o“ redaktoriai savo vedamajame ketvirtadienį. Šiai jų nuomonei penktadienį pritarė daugelis kitų pasaulio laikraščių.

„Nors jis jau ilgokai puoselėja savo, kaip stipraus vyro, įvaizdį, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, matyt, iš tiesų yra silpnas ir nesaugus. Šį įspūdį patvirtina kiekvienas jo bandymas sugniuždyti potencialų politinį varžovą“, rašė „New York Times‘o“ redaktoriai savo vedamajame ketvirtadienį. Šiai jų nuomonei penktadienį pritarė daugelis kitų pasaulio laikraščių.

Kalba, žinoma, sukasi apie teisininką, charizmatiškąjį opozicijos vadovą, į Maskvos merus kandidatuojantį Aleksejų Navalną. Jį Kirovo teismas nuteisė penkeriems metams kalėjimo už daugiau nei pusės milijono dolerių pasisavinimą iš mediena prekiavusios valstybinės įmonės.

„Kaltinimas ir sunki bausmė buvo akivaizdus kerštas už A. Navalno kampaniją prieš viešą korupciją ir V. Putino „Vieningosios Rusijos“ politinę mašiną kaip „sukčių ir vagių“ partiją“, – rašė „New York Times‘o“ redaktoriai ir tęsė:

„Teismo procesas aiškiai sufabrikuotas. Kaltinimas A. Navalnui jau ankščiau buvo tirtas ir atmestas. Teisėjas daugelį savo išvadų rėmė kito kaltinamojo parodymais – kaltinamojo, kuris tapo prokuratūros liudytoju ir davė prieštaraujančius parodymus. Jo apklausinėti A. Navalno advokatams nebuvo leidžiama, kaip jiems nebuvo leidžiama ir pakviesti 13 liudytojų gynybos naudai“.

Toliau „New York Times‘as“ išvardijo keletą ankstesnių atvejų, per kuriuos išryškėjo, kaip „korupcija, netolerancija ir teisinės valdžios nebuvimas tapo V. Putino Rusijos požymiais“, ir baigė tokiomis mintimis:

„Kaip nuteistą nusikaltėlį, A. Navalną galės išbraukti iš kandidatų į Maskvos merus sąrašo. Vis dėlto jis ragino savo šalininkus tęsti kovą. „Jeigu Jūs šitai skaitote, jau esate pasipriešinimo dalyvis“, – rašė jis savo bloge.

Seniai aišku, kad V. Putinas, kuris savo chuliganizmo įgūdžius išlavino būdamas KGB karininku, nesugeba pakęsti iššūkių savo valdžiai ar net politinių debatų. Tačiau jis nevaldys amžinai. Jeigu jie išklausys A. Navalną, tai demokratiškesnės ir teisingesnės valstybės trokštantys rusai vieną dieną gali laimėti“.

Taip rašė pagrindinis Niujorko kairiųjų liberalų dienraštis. O Frankfurto dešiniųjų liberalų laikraštis „Frankfurter Allgemeine“ teigė, jog „nusikaltimai, dėl kurių A. Navalnas penkeriems metams turi sėsti į kalėjimą, yra tokie: politinis apsukrumas, oratoriaus talentas ir sugebėjimas organizuoti opoziciškai nusiteikusiuosius“.

Iš tiesų, tie „valstybės prokuratūros kaltinimai, dėl kurių teismas jį pripažino kaltu, yra farsas“ ir tik „vienaprasmiškai“ rodo, kad „Rusija nėra jokia teisinė valstybė, tai tik policinė valstybė su politizuotu teisingumu“.

Pasak Berlyno nepriklausomų kairiųjų dienraščio „Tageszeitung“, „šis teisėjų nuosprendis – niekas kitas, kaip revanšas A. Navalnui, kuris visada sugebėjo Rusijos vadovybei užminti ant nuospaudos.  

Net ir nebuvo bandoma šią neteisybę iš bėdos kaip nors užmaskuoti. Dar vakar V. Putinas prisiėmė angelo sargo E. Snowdenui vaidmenį, o šiandien nuteisia A. Navalną savo paties žvalgų netinkamai surinktų įkalčių pagrindu“.

Daugelis laikraščių, kaip antai ir Ofenburgo „Tageblattas“, įžiūrėjo panašumą su būdu, kuriuo „nuo politinės scenos buvo nušluotas dar žinomesnis V. Putino kritikas Michailas Chodorkovskis“.

O Kotbuso dienraštis „Lausitzer Rundschau“ pridūrė, jog „V. Putinas jau seniai metė „valdomos demokratijos“ idėją. Jam jau nieko nebereikia pridengti kilniais žodžiais, Kremliaus valdovas vairuoja Rusiją tiesiai  atviros diktatūros link“.

Į kitą aspektą nurodė Miuncheno dienraštis „Merkur“. Anot jo, „kas iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip dar viena pergalė Rusijos galingiesiems, iš tiesų nenorom liudija jų slaptą baimę, jog kada nors gali išaušti ir „rusiškas pavasaris“. Tai baimė visko, kas tik kvepia opozicija ar kritika“, – rašė Miuncheno dienraštis.

„Tai, kad po nuosprendžio kilo protesto banga ne tik Maskvoje, bet ir Vašingtone bei Briuselyje, nustebino net patį V. Putiną“, – rašė Liuneburgo „Landeszeitungas“.

Laikraštis svarstė, jog tai, kad prokuratūra pareikalavo A. Navalną paleisti, kol nuosprendis dar ne galutinai įsigaliojęs, rodo „ne tiek prokuratūros blogą sąžinę, kiek Kremliaus valdovo išskaičiavimus: ko gero V. Putinas pastebėjo, jog į kalėjimą uždarytas A. Navalnas gali būti jam pavojingesnis, nei laisvėje vaikštantis kritikas“.

Kai kurie laikraščiai svarstė, kas bus iš visų tų Vakaruose pasigirdusių protestų. Pasak dienraščio „Stuttgarter Zeitung“, „kas kabo ant rusiškų dujų čiaupo, to savarankiškumas ribotas“. 

Tačiau Vokietijos socialdemokratus palaikantis dienraštis „Frankfurter Rundschau“ pažymėjo, jog „šnekos apie priklausomumą nuo dujų, naftos ir didžiulės rinkos yra per pigios. Juk priklausomumas yra abipusis.

Faktas tas, kad Rusija ekonomiškai modernizuotis be Vakarų pagalbos negalės. Rusijai Vakarų reikia“, – priminė Frankfurto kairiųjų laikraštis.

Bent du Maskvos laikraščiai – „Nezavisimaja gazeta“ ir „Vedomosti“ – irgi kritikavo teismo procesą, o pastarasis net pagyrė A. Navalno laikyseną ir prieš teismo posėdį, ir jo metu.

Kad teismas buvo farsas ir kad Rusija juo pamynė teisinės valstybės principus, teigė Danijos Orhuso dienraštis „Jyllands Posten“, beje, nusistebėjęs, kodėl būtinai Rusijoje Edwardas Snowdenas prašosi politinio prieglobsčio.

Tai, kad „Rusijos teisinė valstybė mirtinai serga“, teigė ir Amsterdamo dienraštis „Telegraaf“, o Paryžiaus nepriklausomų kairiųjų dienraštis „Liberation“ tiesiai šviesiai tvirtino, jog „Rusija nėra jokia teisinė valstybė. Jau pats laikas, kad Europa ir Prancūzija laikytų V. Putiną tuo, kuo jis yra – diktatoriumi“.

Apžvalga skambėjo per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.