Nuomonės

2013.07.19 11:42

Valentinas Mitė. Afganistanas: kaip išeiti neišeinant?

2013.07.19 11:42

Jungtinės Amerikos Valstijos turėtų išvesti karius iš Afganistano ateinančių metų pabaigoje. Pastarosiomis savaitėmis šis Baracko Obamos sprendimas sukėlė daug ginčų. Svarbiausias klausimas – kas bus Afganistaną palikus JAV ir NATO kariams ir ar toks, daugelio nuomone, skubotas sprendimas nenubrauks visų koalicijos pasiekimų.

Jungtinės Amerikos Valstijos turėtų išvesti karius iš Afganistano ateinančių metų pabaigoje. Pastarosiomis savaitėmis šis Baracko Obamos sprendimas sukėlė daug ginčų. Svarbiausias klausimas – kas bus Afganistaną palikus JAV ir NATO kariams ir ar toks, daugelio nuomone, skubotas sprendimas nenubrauks visų koalicijos pasiekimų.

Vienareikšmiškai atsakyti sunku. Iki šiol nėra aišku, kokie bus JAV santykiai su Afganistanu ir kokie susitarimai reguliuos Afganistano ir JAV santykius, jeigu Afganistanas vėl netaps priešiška Vakarams valstybe.

Yra mažiausiai trys galimybės.

Pirma, JAV be jokių kompromisų išveda visus karius. Atrodo tai būtų logiškas žingsnis, nes formaliai JAV savo tikslą pasiekė – Al Qaeda vadovas Osama bin Ladenas nužudytas, o paties tinklas Afganistane susilpnintas. Afganistano fundamentalistinis Talibano judėjimas niekada nekėlė kokių nors tikslų už Afganistano ribų – kitaip nei Al Qaeda.

Afganistano Prezidentas Hamidas Karzai`us tokios galimybės – kad JAV tiesiogiai susitars su Talibanu ir skubiai išves karius – bijo labiausiai. Kai praeitą mėnesį Talibanas Katare atvėrė atstovybę, skirtą tiesioginėms deryboms su amerikiečiais, Karzajus praiškė garsų protestą ir nutraukė derybas su Amerika dėl ilgalaikių Afganistano–JAV santykių.

Tokia Karzajaus reakcija suprantama. Bet kokie susitarimai be dabartinio Afganistano prezidento reikš tik viena – JAV kariams palikus Afganistaną H. Karzai`aus vadžia bus gan greitai nušluota. Vargu ar padės Vakarų paruošta kariuomenė ir kitos saugumo struktūros.

H. Karzai`aus autoritetas šalies viduje menkas ir remiasi labiau užsienio kariais nei kokiais nors politiniais susitarimais ar asmenine įtaka. Afganų kariai gan greitai keičia lojalumą. Juo labiau, sunku patikėti, kad jie iš tikro iki sielos gelmių buvo lojalūs užsienio statytiniam H. Karzai`ui.

Antra galimybė būtų palikti Afganistane ribotą karių kiekį. Šie kariai galėtų ne tik ir toliau apmokyti Afganistano kariuomenę, bet ir kilus reikalui ateiti jai į pagalbą. Tačiau tam reikalingas Talibano bei kitų H. Karzai`ui priešiškų judėjimų sutikimas.

Derybos Katare bent jau teoriškai galėjo tokiam scenarijui paruošti kelią. Tačiau šiuo metu niekas negali garantuoti, jog Talibanas iš viso eitų į kokius nors kompromisus su šalies nekontroliuojančiu prezidentu. Pastarieji įžūlūs Talibano išpuoliai sostinėje Kabule, rodo, jog po ilgamečio karo nekontroliuojama net šalies sostinė.

Trečia galimybė būtų tartis su Afganistano kaimynais, visų pirmą Pakistanu (ir greičiausiai tik juo) dėl kompromiso, kuris užtikrintų visų Afganistane besivaržančių politinių, tautinių ir religinių grupių interesus. Tačiau Pakistanas pats nėra stabilus. Šalis tapo labai priešiška Vakarams ir šiuo metu jau nebėra (kaip prieš JAV invaziją), kokią įtaką Islamabadas turi Talibanui. Todėl vien iš toli Pakistano kariškių bei politikų rankomis valdyti situaciją Afganistane, neleidžiant Talibanui ateiti į valdžią, JAV negali – pernelyg slidus ir nepatikimas kelias.

Palikti Afganistano problemas afganistaniečiams sudėtinga. JAV ir kitos Vakarų valstybės per daug sukišo pinigų į Afganistaną, per daug žuvo karių. Per daug vilčių, tarp jų ir ekonominių, buvo siejama su šia šalimi, kad būtų galima lengvai numoti ranka.

Be to, nereikia padėties supaprastinti. Toli gražu ne visi šalyje nori kraštutinio islamistinio judėjimo su akmens amžiaus ideologija.

Iš kitos pusės, Afganistanas nėra sala. Jame interesų turi ir kitos šalys, pavyzdžiui, Indija, kuri kiekvieną Pakistano stiprėjimo žingsnį, vertina kaip savo pralaimėjimą.

B. Obamai visi Afganistano ateities variantai beveik vienodai problemiški.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt