Nuomonės

2018.06.22 10:43

R. Sotvarė-Šemetienė. Ministras A. Veryga vėl baudžia

2018.06.22 10:43

Galima įvairiai žiūrėti į valstybę ir jos piliečius. Galima vertinti juos kaip visumą individų, kurie yra skirtingi, gerbti tuos skirtumus, įvairius likimus ir sudaryti jiems santykinai vienodas sąlygas vystyti savo idėjas, projektus, naudotis valstybės infrastruktūra, socialine sistema. Pasitikėti žmonių pasirinkimais.

Bet vis dar galima ir kitaip. Galima juos suskirstyti į gerus, geresnius ir visai negerus. Pagal savo įsivaizdavimą vienus atriboti nuo kažkurios galimybės, neleisti dalyvauti vienoje ar kitoje sistemoje. Nurodyti, uždrausti. Suvaryti į gardus, apibrėžtus pagal  kreivą supratimą, atmetantį solidarumą, pagarbą skirtumams.

Valdžioje atsidūrę „Agrokoncerno“ profesionalai eina pastarąja kryptimi. Pradėję nuo dienos meniu reguliavimo, dabar bandys sugriauti gana skausmingai kurtą, gal ne visai tobulą, bet veikiančią ir vystomą sveikatos paslaugų finansavimo sistemą.

Vidutines pajamas gaunančiam žmogui galimybė naudotis privačios klinikos ar ligoninės paslaugomis buvo ir kol kas dar yra vienas reikšmingų įvykių, liudijęs, jog valstybėje vyksta tikri pokyčiai.

Dar daugiau. Ta diena, kai ne oligarchas, ne milijonus žarstantis, o neblogai uždirbantis samdomas darbuotojas, mažo verslo kūrėjas peržengė privačios klinikos slenkstį, buvo didelio lūžio diena. Kai iš vieno – primityvaus, nelankstaus, iškraipytų santykių pasaulio, pereini į kitą, kuriame aiški tvarka, kainos, visiškai kitoks greitis ir paslaugų prieinamumas.

Šis vidurinės klasės perėjimas į privačią kliniką tapo įmanomas dėl įvairių priežasčių. Vieną jų – sprendimas neskirstyti gydymo įstaigų pagal savininką – visoms mokėti nustatytą sumą už paslaugas, suteiktas žmonėms, kurie apsidraudę privalomuoju sveikatos draudimu.

Šis sprendimas reiškė, kad daug daugiau žmonių turi galimybę rinktis. Renkasi ne todėl, kad ieško prabangos, o tada, kai valstybinėje įstaigoje negauna paslaugos šiandien, o tik po mėnesio. Taip pat ir todėl, kad ten aiškios kainos ir niekam nesijauti skolingas.

Tai sumažino srautus valstybinėje sistemoje, kurioje eilės ir laukimas – neatsiejama jos dalis.

Šis sprendimas taip pat buvo ir dar vienas impulsas greičiau plėtoti privačią mediciną arba alternatyvas valstybinei sistemai. O taip pat paskata pagalvoti apie papildomą sveikatos draudimą.

Pralaimėjusiųjų čia nėra. Aiškios taisyklės, kainos, laisva valia pasirinkti – laukti ar sumokėti papildomą mokestį už technologijas, kokybę, greitį.

Taip buvo, bet greitai nebebus. Keleriems metams ministro kėdę užėmęs A. Veryga ir kompanija nutarė sugriauti tai, kas buvo kuriama dešimtmečius, pradėjo veikti ir įgyja pagreitį.

Privačios aukštesnio lygio paslaugos nebegaus finansavimo iš Valstybinės ligonių kasos. Nuėjęs į privačią turėsi mokėti visą kainą. Tai reiškia, kad daug kas nebenueis. Galimybė rinktis vienu mostu yra nukerpama tūkstančiams. Jie varomi į valdišką gardą, kuriame ir taip ankšta ir stinga lankstumo.

Šios politinės grupuotės vyriausiasis daktaras skelbia – kas nori prabangos gali sau eiti į privačias. Niekas gi nedraudžia. Gali, bet būsi apiplėštas, nes ten tavo privalomasis sveikatos draudimas nebeveiks. Jeigu įvarytas į kampą ieškosi pagalbos ten, mokėsi taip, lyg būtum nedraustas.

Kitaip sakant, jeigu tu daugiau dirbai, mokeisi, stengeisi ir gali rinktis, būsi nubaustas. Tavo sumokėti mokesčiai tau „nebedirbs“. Tokiu būdu žmonės rūšiuojami į „teisingus“ ir „kitokius“. Suprask, kažkokius iškrypėlius, kuriems ne tas pats, kas ir kaip juos gydo.

Tuo pačiu bandoma sumažinti natūraliai išaugusią privačios medicinos rinką ir permesti jos dalį atgal į valstybinį sektorių. Būtų sunku sugalvoti ką nors kvailesnio. Riboti besivystančią rinkos dalį permetant klientus į nespėjančią greitai ir normaliai aptarnauti tų, kuriuos turi.

Tai gal tuomet eikim iki galo. Jeigu valstybės, tai yra mūsų visų vardu, laikinai veikiantys keli veikėjai nusprendžia išmesti iš privalomojo draudimo sistemos privačias įstaigas, būtų logiška žengti dar vieną žingsnį.

Visi, kurie naudojasi tik privačių įstaigų paslaugomis, neturėtų mokėti privalomojo sveikatos draudimo mokesčio. Nesolidaru, taip negali būti? Sutinku. Bet dar labiau nesolidaru įvesti ribojimus, bausmes už norą gauti geriausią gydymą ar tiesiog už norą rinktis.

Šita grupuotė nepajėgi suprasti, kad pasaulis yra įvairus, žmonės yra skirtingi ir tai nėra blogai. O valdžios reikalas – ne rūšiuoti pagal skirtumus, ne bausti ar atimti.

Valstybinė sistema, paremta mūsų visų mokesčiais, turi reaguoti į įvairovę ir ją adekvačiai palaikyti. Bet tai yra sudėtinga. Ne kiekvienam.

Ramunės Sotvarės-Šemetienės komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt