Nuomonės

2018.06.05 18:04

V. Keršanskas. Moldovos provakarietiškos opozicijos vilties žybsnis Kišiniove

2018.06.05 18:04

Rudenį Moldovoje vyks parlamento rinkimai, kurių su nerimu laukia tiek provakarietiška šalies pilietinė visuomenė, tiek ir užsienio bendruomenė. Mat prieš dvejus metus prezidento postą užėmęs socialistų lyderis Igoris Dodonas aiškiai pasisakė už šalies geopolitinės krypties atsukimą atgal, Rytų link. Tačiau gana ribotų galių prezidento institucija nebuvo pakankama tiems pokyčiams įgyvendinti – jam reikia ir parlamento daugumos, o artėjantys rinkimai ilgą laiką žadėjo ryškią pergalę Moldovos socialistų partijai. Taigi, ir praktiškai nuosprendį Moldovos integravimuisi į Vakarus. 

Vis dėlto, sekmadienį Kišiniove įvyko tai, kas suteikė vilties, jog šis liūdnas scenarijus nėra be alternatyvų. Mat vienas ryškiausių opozicijos atstovų Andrejus Nastase įveikė socialistų kandidatą ir tapo Moldovos sostinės meru. Netrukus po rezultatų paskelbimo naujasis Kišiniovo meras pranešė, kad jo atstovaujama partija „Orumas ir tiesa“ bei pagrindinė opozicinė partija „Veiksmas ir solidarumas“ artėjančiuose parlamento rinkimuose veiks bendrai. Jam antrino pastarosios partijos vadovė Maia Sandu, kuri 2016 m. sugebėjo patekti į antrąjį prezidento rinkimų turą ir jame pralaimėjo I. Dodonui, tačiau nuo to laiko buvo matoma kaip ryškiausia opozicine figūra.

Šis bendradarbiavimas, ypač sustiprintas pergalės Kišiniove, yra itin svarbus, nes bent laikinai turėtų suvienyti nors ir turinčius bendrą tikslą – kovoti prieš antivakarietiškas korupcines politines jėgas – tačiau tuo pačiu ir konkuruojančius tarpusavyje opozicijos lyderius. Mat A. Nastase 2016 m. taip pat siekė būti tuo vieninteliu opozicijos kandidatu, bet didesnis Sandu populiarumas lėmė šios pasirinkimą.

Kovą skelbtos Tarptautinio respublikonų instituto užsakytos apklausos duomenimis, socialistai turėjo milžinišką 43 proc. paramą ir daugiau nei 20 proc. lenkė antroje vietoje esančią M. Sandu vadovaujamą „Veiksmas ir solidarumas“ partiją. Tuo tarpu A. Nastase „Orumas ir tiesa“ teturėjo 5 proc. palaikymą ir su komunistais dalinosi 4-ąja vieta.

Politinių oponentų, visų pirma socialistų, A. Nastase buvo kaltinamas tuo, kad į mero postą jis eina ne dėl siekio atstovauti Kišiniovo gyventojų interesus, o gauti reikšmingą platformą prieš esminius parlamento rinkimus. Bet kodėl gi taip nesielgti, jei šie rinkimai ir taip buvo priešlaikiniai: iš mero pareigų buvęs miesto vadovas pasitraukė dėl korupcijos kaltinimų ir kiti mero, kaip ir savivaldos rinkimai numatyti kitąmet. Tad A. Nastase vienaip ar kitaip neturės daug ramaus laiko ir netrukus vėl turės pradėti rinkimų kampaniją. 

Kišiniove gyvena trečdalis visų Moldovos piliečių, o šalies sostinė sugeneruoja net beveik du trečdalius Bendrojo vidaus produkto. Kišiniovo meras užima reikšmingą vietą nacionalinėje politikoje ir šį postą dėl įtakos besivaržančios politinės grupės visada vertino rimtai. Todėl ir įvykusiuose rinkimuose pagrindiniais favoritais buvo laikomi apklausose dominuojančių socialistų bei dabartiniame Moldovos parlamente vis dar daugumą turinčių, tačiau dėl politinių skandalų smarkiai nukraujavusių demokratų, valdomų turtingiausio Moldovos politiko ir verslininko, kandidatai.

Tačiau sugebėjęs sutelkti plačią opozicinių partijų paramą A. Nastase tapo nepatogiu kandidatu ilgus metu provakarietišką politiką deklaravusioms, tačiau faktiškai valstybės užvaldymą vykdžiusioms jėgoms, visų pirma demokratams. Tad jis susilaukė didžiulės dezinformacijos kampanijos ir buvo kaltinamas įvairiais dalykais, vienas absurdiškiausių – kad politika nori išnuomoti Kišiniovą Jungtiniams Arabų Emyratams. Nepaisant visų pastangų, konsoliduota opozicija ir didesnis aktyvumas antrame ture lėmė A. Nastase pergalę ir atvėrė galimybę kur kas geresniam provakarietiškų ir antikorupcinių jėgų pasirodymui parlamento rinkimuose.

Kad socialistų pergalės parlamento rinkimuose nori ne tik jų vadovas I. Dodonas, bet ir Kremlius, parodo ir tokios smulkios, bet iliustratyvios detalės: prieš pat rinkimus į Moldovą vizito atvyks Maskvos patriarchas, kuris neabejotinai bus išnaudotas mobilizuoti prorusiškus balsus.

Netikėtai pasibaigę rinkimai Kišiniove įžiebia viltį, kad Moldovos geopolitinę kryptį apspręsiantys rinkimai į parlamentą dar nėra duotybė. Todėl, tikėtina, Kremliaus pastangos pakreipti rinkimus savo norima vaga po šio sekmadienio tik dar labiau sustiprės.

Politikos analizės ir tyrimų skyriaus analitiko Vytauto Keršansko komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.