Nuomonės

2013.07.11 09:29

Rytis Juozapavičius. Šešėlinę ekonomiką įveiktume dalindamiesi išieškotais pinigais su pranešėjais

2013.07.11 09:29

Kaip Jūs manote, ar Lietuvos valstybė jums tiek pat svarbi, kaip Jūsų draugai ir artimieji? Ko trūksta, kad taip būtų? Juk jei visi valstybei praneštume apie algas „vokeliuose“, kontrabandines cigaretes, kyšius ar kitokį įstatymo pažeidimą – skaidrumu pasivytume skandinavus. Žmonės paprastai perspėja artimuosius apie jų grobstomą turtą ar gresiančią nelaimę. Už tai draugai mums atsilygina. Mano galva, Lietuvos valstybė šiandien dosnumu net turėtų pranokti draugus, jei nori rimtai skatinti pilietiškumą.

Kaip Jūs manote, ar Lietuvos valstybė jums tiek pat svarbi, kaip Jūsų draugai ir artimieji? Ko trūksta, kad taip būtų? Juk jei visi valstybei praneštume apie algas „vokeliuose“, kontrabandines cigaretes, kyšius ar kitokį įstatymo pažeidimą –  skaidrumu pasivytume skandinavus. Žmonės paprastai perspėja artimuosius apie jų grobstomą turtą ar gresiančią nelaimę. Už tai draugai mums atsilygina. Mano galva, Lietuvos valstybė šiandien dosnumu net turėtų pranokti draugus, jei nori rimtai skatinti pilietiškumą.

Tyrėjai F. Trompenaarsas ir C. Hampden-Turneris visame pasaulyje aiškinosi, kada žmonės lojalūs draugams, o kada įstatymams? Beveik trisdešimtyje šalių penkiolikos tūkstančių vadybininkų klausė: „Važiuojate su artimu draugu, kuris partrenkia pėsčiąjį. Matėte, kad draugas važiavo mažiausiai penkiasdešimties kilometrų per valandą greičiu rajone, kur leidžiamas trisdešimties greitis. Nėra kitų liudytojų. Draugo advokatas sako, kad jei teisme paliudysite, jog draugas važiavo tik trisdešimties greičiu – išgelbėsite jį nuo rimtų problemų. Kaip pasielgsite?“

Tyrėjai atrado, kad stiprios protestantiškos tradicijos ir stabilios demokratijos šalyse kaip Jungtinėse Valstijose, Šveicarijoje, Švedijoje, Austrijoje apie 80 procentų apklaustųjų manė, kad teisme jie rinktųsi sakyti tiesą. Net ir draugas turi atsakyti pagal įstatymą. Tačiau Rusijoje, Pietų Korėjoje ir Jugoslavijoje apie 80 procentų teisme meluotų draugo naudai. Šalyse, kur žmonės nepasitiki teisėsauga dažniau renkamasi liudyti draugo, o ne tiesos naudai.

Deja, dalis mūsų piliečių į teisėsaugos pareigūnus žvelgia, kaip Čiurlionis į caro policiją. Jadvyga Čiurlionytė savo atsiminimuose aprašo, kaip jos brolis kyšininkavo. Sykį Druskininkuose Kastukas su broliais žaidė žaidimą, kurio esmė – sviedžiant lazdą numušti iš kaladėlių kvadrate pastatytas konstrukcijas. Ant kvadrato ribos užvirtusi kaladėlė buvo vadinama „popu“, o viduryje kvadrato gulinti – „kiaule“. Iš Čiurlionių kiemo sklinda šūksniai „Popas! Kiaulė!“. Staiga kieme pasirodo ūsuotas uriadnikas ir klausia: „Ar jūs esate miatežnikai socialistai?“ Tačiau Čiurlionis sugeba sutramdyti pareigūno įtūžį įkišęs jam į kišenę sidabrinę monetą.

Šiandien jau seniai turime nebe caro, o Lietuvos policiją. Mūsų policininkai ir be kyšių elgiasi su piliečiais, kaip su gerbiamais partneriais. Į užsienį emigravusi mano giminaitė praeitą savaitę viešėjo Tėvynėje ir keliavo išsinuomotu automobiliu. Ties Vieviu jai nulėkė blogai prisuktas ratas. Vos vietos automobilių serviso darbuotojas kelkraštyje ėmėsi prisukinėti ratą, šalia sustojo policijos patrulis ir paklausė: „Kodėl nepastatytas avarinis ženklas?“ Tačiau pamatę vairuotojos pasimetimą patruliai jos nebaudė, o patys pasišovė stovėti kelyje perspėdami apie avarijos vietą. Maža to, policijos ekipažas kurį laiką lydėjo moteriškę, kad padėtų jai pasijusti ramesnei su naujai prisuktu ratu.

Tokie dažniau pasitaikantys pareigūnų ir tarnautojų poelgiai labiau nei Valdovų rūmai pagerintų žmonių požiūrį į valstybę ir sociologinėse apklausose nebeišsiskirtume kaip šalis, toleruojanti kyšius ir mokesčių vengimą. Pernai atlikta RAIT apklausa atskleidžia, jog tik šeši procentai lietuvių rekomenduotų kitiems nepirkti iš įmonės sužinoję, kad toje įmonėje atlyginimai mokami „vokeliuose“. Tačiau tai dvigubai geresnis rezultatas nei 2011-aisias. Mano galva, lojalių valstybei piliečių gretos dar sparčiau augtų, jei valstybė parodytų dosnumą jau besielgiantiems pilietiškai.

Šiandien geriausias būdas paskatinti žmonės bendradarbiauti su teisėsauga yra dosniai dalintis su jais pinigais, išieškomais iš pažeidėjų. Daugelyje šalių pranešėjai gauna dalį išieškotų mokesčių ir baudų. Štai pernai banko tarnautojas Bradas Birkenfeldas pranešęs apie galingo šveicarų banko vengimą mokėti mokesčius gavo 104 milijonų dolerių premiją iš Amerikos mokesčių mokėtojų. Jei ir Lietuvos valstybė dosniai atsilygintų pranešėjams, žmonės būtų jai lojalesni. Geriausias būdas panaikinti šešėlinę ekonomiką – pusę iš šešėlio ištrauktų pinigų atiduoti apie šešėlį pranešusiems.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.