Nuomonės

2018.05.17 16:00

R. Terleckas. Dėl visko kalti žurnalistai

2018.05.17 16:00

Komentaro temą pasufleravo Jono Survilos pamąstymai, prieš kelias dienas publikuoti interneto portale delfi.lt. Galbūt ne visi žino, todėl trumpai priminsiu, kad ponas Jonas buvo Gabrieliaus Landsbergio patarėjas, kai šis darbavosi Europos Parlamente, vienas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų idėjų generatorių. Šiuo metu J. Survila yra Londono karališkojo koledžo magistrantas. Jei reikėtų rašyti rekomendacinį laišką, pristatyčiau jį kaip išsilavinusį ir protingą žmogų.

Neabejoju, kad baigęs mokslus Londone J. Survila vėl bus tos pačios partijos veiklus narys, todėl norėčiau atkreipti dėmesį į kelis dalykus, kurie minėtuose jo pamąstymuose man pasirodė diskutuotini. Kiekvienas žmogus tekstą perskaito ir supranta skirtingai, galbūt ir aš atkreipiau dėmesį ne į pagrindinius akcentus, tačiau dalis jų man skamba keistokai.

Visų pirma, esu žurnalistų cecho narys ir man visiškai nesuprantama, kodėl koncerno „MG Baltic“ ir politikų santykių antrame, jei ne pirmame, plane vis sušmėžuoja teiginys, esą dėl galimos koncerno įtakos kalta žiniasklaida. Man tai primena prieš gerą dešimtmetį buvusią madą skelbiant informaciją apie sulaikytus nusikaltėlius būtinai paminėti, jog, be kitų daiktų, buvo rasta ir mobiliųjų telefonų.

J. Survilos manymu, blogai ir tai, kad žiniasklaidos atstovai, mėgstantys politikams moralizuoti apie skaidrumą, dabar nesusirenka ir vieni kitų nepasmerkia. Nelabai supratau, ką norėta pasakyti, tik pažymėsiu: jei tekstą, kurį nutekino politikas ar politikė ir kurio autorius – Valstybės saugumo departamentas (VSD), paskelbtų laikraštis ar portalas, redakcija būtų tampoma po teismus ir įvairiausias etikos tarnybas.

Dar derėtų pasvarstyti, kiek Lietuvoje apskritai liko žiniasklaidos po „naktinės“ mokesčių reformos ir kas tuomečiam premjerui Andriui Kubiliui patarė ją naikinti. Sugriovus verslo modelį bepigu aimanuoti, kad nepriklausomos žiniasklaidos mažėja.

J. Survila siūlo atsakingam verslui suspenduoti reklamą tuose televizijos kanaluose, kurių tiesioginiai vadovai galbūt papirkinėjo politikus ir neetiškai kišosi į redakcinį turinį. Deja, turiu nuvilti, bet net Krymo aneksijos įkarštyje Lietuvos bendrovės nenutraukė reklamos sutarčių su propagandiniais svetimkalbiais kanalais. Su konservatoriais siejamos įmonės juose irgi sėkmingai siūlė savo prekes ir paslaugas.

Tikslas pateisina priemones, o moralės principai lieka nuošalyje.

Nutekinta VSD pažyma kelia daug klausimų. Manau, pagrindinis jų: kodėl tiek metų nebuvo užkardyta veikla, jeigu ji – nusikalstama? VSD tikrai turėjo teikti informaciją valstybės vadovams, teisėsaugos institucijoms. Kodėl jos nesiėmė veiksmų?

Nesu teisininkas, bet žinau, kad slėpdamas nusikaltimą užsitrauki atsakomybę. Jei atsakingos struktūros žinojo ir nieko nedarė, jos privalo už tai atsakyti. O jei žinojo apie daromą nusikaltimą ir delsė apie jį pranešti, kol sueis senaties terminas, vadinasi, pačios tapo nusikaltimo bendrininkėmis.

Neabejoju, kad VSD medžiaga nutekinta specialiai. Ne visa, o selektyvi. Aišku, bandoma daryti įtaką teismą pasiekusioje byloje dėl galimos politinės korupcijos, bet taikinių yra ir daugiau. Visų politikų noras kontroliuoti žiniasklaidą nepraeina – jau prišnekėta nesąmonių apie licencijų atėmimą, tuoj pasirodys iniciatyvų keisti valstybės paramos modelį. O netrukus „nutekės“ dar daugiau informacijos, kuri nepatiks ne tik liberalams, todėl reikia iš anksto apsidrausti ir aiškinti, kad tikėti žiniasklaida nevalia.

Premjeras jau raško sukelto chaoso vaisius ir porina apie tris švarias partijas. Iš pirmo žvilgsnio elgiasi protingai, nes moka skaičiuoti. Prireikia dešimtmečio nuodėmėms paviešinti, todėl „žali valstiečiai“ gali manyti, kad turi daug laiko. Taip ir yra, jei tik dėl visko kalti žurnalistai nesumaišys kortų.

Ramūno Terlecko komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.