Nuomonės

2013.07.09 12:14

Rimvydas Valatka. Gėjai – paskutinė Vilniaus mero priedanga

2013.07.09 12:14

Vilniaus savivaldybė, tiksliau kalbant, Vilniaus meras Artūras Zuokas nė už ką nenori leisti keliems Lietuvos piliečiams gėjams ir jų daug gausesniems rėmėjams valandą defiliuoti sostinės Gedimino prospekte. Tai paaiškėjo po to, kai meras nusprendė apskųsti dar ir Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo sostinės savivaldybė antrą kartą buvo įpareigota leisti Gedimino prospekte surengti tokias eitynes.

Vilniaus savivaldybė, tiksliau kalbant, Vilniaus meras Artūras Zuokas nė už ką nenori leisti keliems Lietuvos piliečiams gėjams ir jų daug gausesniems rėmėjams valandą defiliuoti sostinės Gedimino prospekte. Tai paaiškėjo po to, kai meras nusprendė apskųsti dar ir Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo sostinės savivaldybė antrą kartą buvo įpareigota leisti Gedimino prospekte surengti tokias eitynes.

Kodėl Vilniaus savivaldybei neužteko dviejų teismų sprendimų? Kokio velnio trukdyti dar vieną teismą, žinant, kad sprendimas vis tiek bus toks pat – įpareigojantis išduoti leidimą eitynėms? Ypač suvokiant, kad teismų procesai kainuoja nepigiai, o teisėjai ir taip perkrauti darbu?

Gal A. Zuokas yra slaptas gėjus, bijantis, kad ant jo nekristų homoseksualų šešėlis? Apskritai, kur čia šuo pakastas, kad Lietuvos sostinės, kurios pagrindinė problema yra milijardinė skola, meras ir jo komanda daugiau nieko neveikia, kaip tik kaunasi su vienu mitingu?

Kokio velnio sostinės merui, šiaip jau gamtos apdovanotam aštriu protu, prireikė išgalvoti totaliu kvailumu iš tolo trenkiantį argumentą, kad trylika su vaivorykštės vėliavėlėmis žygiuojančių gėjų ir pora lesbiečių gali sukelti vos ne teroristinį pavojų kelioms ministerijoms, tarp kurių bene svarbiausia – Žemės ūkio?  

Tiems neandartaliečiams, kurie šioje vietoje ėmė ūbauti, kad nėra čia ko žydriesiems mitinguoti ir piktinti nevagiančių, nesvetimaujančių ir apskritai pačių doriausių Europos gyventojų, turėtume priminti, kad kalba čia ne apie tai – gerai ar blogai yra leisti gėjams mitinguoti.

Norime to ar ne, bet teismas ir trečią kartą leis surengti tą mitingėlį. Lygiai taip pat kaip leistų jį surengti Kopūstinių drugelių mylėtojams ar Piliečių komitetui, kuris aiškintų, jog lesbietiškumas yra vaikiška kairumo liga, kurią galima išgydyti vienu dešiniojo bato spyriu į užpakalį.

Tai, kad teismas nuspręs būtent taip, dar geriau už mus žino pats A. Zuokas. O jei žino, taiko tada jis čia plėšosi?

Vilniaus meras nėra nei homofobas, nei kvailys. Priešingai, A. Zuokas šiuo atveju iš homofobiškų kvailių daro politiką. Prisimenate posakį, kad patriotizmas yra paskutinė niekšo priedanga?

Tai štai – perfrazuojant šį skambų posakį ir pritaikant jį šių dienų lietuviškoms realijoms, derėtų sakyti, kad homofobija yra paskutinė Vilniaus mero Artūro Zuoko priebėga.

A. Zuokas mero kėdėje laikosi ant plauko. Jam vis sunkiau užtikrinti rubikoninių-icorinių reikalų tvarkymą, nes jau net savivaldybės valdininkai nebeskiria šimtamilijonių savivaldybės užsakymų „Rubicon“ vyrukams. O mero viešųjų ryšių akcijos, kaip ta, kuria neaišku dėl ko siekiama iškelti bylą buvusiai finansų ministrei Ingridai Šimonytei, verčia pečiais trūkčioti net jo šalininkus.

Iš tiesų, jei Vilniaus meras kovoje su namų tepliotojais, gatvių duobėmis ir dulkėmis mieste naudotų bent pusę tiek energijos, kaip kaudamasis su gėjų mitingėliu, kuris truks vos valandą, Vilnius jau seniai būtų pavyzdinis Europos miestas.

Bet taip nėra. Juo ilgiau valdo A. Zuokas ir jo kompanija, juo daugiau Vilniaus gatvėse duobių, apterliotų namų ir tiesiog purvo, kuris neišnyksta nei žiemą, nei vasarą, o kovą su namų terliotojais sostinės meras paliko namų savininkams. Kurie net neturi teisės gaudyti ir sulaikyti jų nuosavybę gadinančių kelių šmikių.

Purvino ir duobėto miesto meras neturi šansų ilgai išsilaikyti poste. Žinoma, jei tik miesto meras nesugebės parodyti savęs kitoje, daug aukštesnių nei duobės ir dulkinas miestas, šviesoje.

Tad ką A. Zuokui duoda donkichotiškas mosavimas ietimi prieš pora Vilniuje viešai veikiančių gėjų ir jų mitingėlį? Labai daug. Kadangi homofobija tebėra vyraujantis Lietuvos visuomenės bruožas, A. Zuokas, guldamasis kryžiumi prieš gėjų eitynes, daugelio žmonių akyse tampa naujuoju šv. Jurgiu, užsimojusiu prieš slibiną.

A. Zuoko apskaičiavimas net labai išmanus. Tik ar beišgelbės Vilniaus merą paskutinė jo priebėga?
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.