Nuomonės

2018.02.28 15:00

M. Drunga. Kova su priekabiavimu

2018.02.28 15:00

Amerikietiškuose filmuose romaniška meilė tarp profesoriaus ir studentės ar profesorės ir studento – ne tik dažno meninio siužeto dalis, bet kartais ji pasitaiko ir realiame gyvenime, netgi veda prie vedybų, rašo dienraštyje „Boston Globe“ žurnalistė Deirdre Fernandes.

„Tačiau paskutiniu metu seksualinio priekabiavimo skandalų protrūkis aukštosiose mokyklose skersai išilgai Amerikos privedė prie to, kad daugelis švietimo įstaigų ėmė ne tik griežtinti tokius santykius reglamentuojančias taisykles, bet ir iš naujo apsvarstyti, ar meilės santykiai tarp dėstytojo ir studento bet kada gali būti tikrai savanoriški.

Šią žiemą JAV mieste Kembridže esantis Masačusetso technologijos institutas (MIT.) pasekė tokių aukštųjų mokyklų kaip Harvardo universitetas tame pačiame Kembridže, Šiaurės vakarų universitetas prie Čikagos ir Jeilio universitetas Niu Heivene pavyzdžiu ir uždraudė lytinius arba romantiškus santykius tarp dėstytojų ir studentų bakalaurantų.

O Masačusetso technologijos institutas papildomai apribojo ir tokius santykius tarp studentų magistrantų ir dėstytojų, netgi uždrausdamas  katedrų asistentėms ar asistentams užmegzti romantiškus ryšius su jų šefuojamais studentais ar studentėmis.

Atsižvelgiant į tai, kad kiekviename dėstytojų su studentais bendravime reiškiasi skirtingų galių dinamika, tokių taisyklių daugelyje universitetų trūkumas ar neaiškumas kelia nuostabą.

Pavyzdžiui, ligi šiol Masačusetso technologijos institute galioję nuostatai tik švelniai įspėdavo, jog meilės santykiai tarp profesorių ir studentų gali potencialiai sukelti interesų konfliktą, tačiau tie nuostatai nebuvo pakankamai įsakmūs ir konkretūs. Taip sakė šio instituto politikos mokslų profesorius Davidas Singeris.

Jis pridūrė, jog „norėjome būti tikri, kad mūsų nuostatai teisingi ir nešališki“, bet taip pat „mums rūpėjo tai, kad dėstytojų ir studentų galios nevienodos ir santykiai tarp jų asimetriški“.

Masačusetso technologijos instituto naująsias taisykles parengti truko dvejus metus. Kai kurių studentų nuomone, jos jau seniai pribrendusios ir jų reikėjo daug anksčiau.

Meilės romanai gali prasidėti labai nekaltai, per pokalbius universiteto pievelėse ar dirbant kartu laboratorijose ar dalijantis tyrimų uždaviniais. Tačiau čia slypi ir pavojai, galintys nuo bėgių nuversti studentės ar studento profesinę karjerą ir pažeisti dalykinius profesinius santykius, netgi apnuodyti darbo atmosferą fakultete.

Tokiose situacijose ant kortos pastatyta studentų ateitis. Juk už juos kartais žymiai vyresni profesoriai gali turėti didžiulę įtaką studentų profesiniam gyvenimui per savo ryšius universiteto bendruomenėje ir per savo pažintis už universiteto ribų su potencialiais darbdaviais.

Savo ruožtu studentai  gali rizikuoti savo asmeniniu saugumu, jeigu jie delstų pranešti apie autoritetingų asmenų netinkamą su jais elgesį.

„Nors iš paviršiaus žiūrint tie meilės ryšiai gali atrodyti savanoriški, bet ten, kur galios santykiai asimetriški, taip būti negali“, – teigė 24 m. Molly Bird, biologijos inžinerijos magistrantė ir visuomeninės organizacijos „Naujosios Anglijos mokslo ir inžinerijos aspirantės“ pirmininkė. Anot jos, „gerai, kad pagaliau suprantama, jog tokie santykiai gali baigtis blogai“.

Pagal naująsias MIT taisykles, dėstytojai, kurie jas pažeidžia, gali sulaukti bausmių nuo raštiško papeikimo iki išmetimo iš universiteto.

Kituose regiono universitetuose santykius reglamentuojančios taisyklės truputį skiriasi. Masačusetso universitetas Amherste skelbia, kad jis „nenori trukdyti privatiems pasirinkimams“, tačiau reikalauja, kad meilės santykius su studentu ar studente palaikantys dėstytojai apie tai informuotų vadovybę.

Berklio muzikos koledžas draudžia savo profesoriams turėti intymius santykius tik su tais studentais, kuriuos jie vertins, konsultuos ar atrinks samdymui ar apdovanojimui. Panašias taisykles įsivedę ir Tufts universitetas bei Bostono universitetas. Pastarasis dar pataria dėstytojams ir kitiems savo darbuotojams vengti lytinių santykių su bakalaurantais.

Tačiau visi trys universitetai savo taisykles šiuo klausimu peržiūri. Pernai rudenį Berklio muzikos koledžas pranešė, kad jis per pastaruosius 13 metų dėl netinkamo seksualinio elgesio iš darbo atleido 11 dėstytojų, o dabar stengiasi dar padidinti tų savo taisyklių „aiškumą ir visapusiškumą“.

Vis dėlto griežtos taisyklės dar negarantuoja, kad tokių abejotinų santykių jau nebebus. Net ir Jeilio universitete kasmet iškyla nusižengimais įtariamų profesorių atvejai. 2017 m. pradžioje universitetas dviem metams suspendavo dėstytoją už seksualinius santykius su studente.

O Jeilio oficialus padalinys užkirsti kelią lytinei diskriminacijai ir priekabiavimui nuolatos tyrinėja, ar santykiai tarp dėstytojų ir studentų bakalaurantų bei magistrantų laikosi universiteto nustatytų normų.

Pasak Jeilio pareigūnų, šitokia politika veikia kaip atgrasomoji priemonė.

„Jokioje švietimo ir mokslo institucijoje nėra šimtaprocentinio nustatytų taisyklių laikymosi“, – sakė Jeilio universiteto atstovas Thomas Conroy`us.

„Viliamės, kad mūsų nuostatai ir praktika sumažino neleistino lytinio elgesio apimtį, tačiau mes nežinome to, apie ką mums nepranešama. Tačiau esame įsitikinę, kad dėstytojų ir studentų meilės santykių  uždraudimas yra sveikas“, – teigia Jeilio atstovas.

Bet esama ir tų, sako žurnalistė Deirdre Fernandes, kurie tokias taisykles kritikuoja kaip einančias per toli ir besikišančias į privatų seksualiniams santykiams abipusiškai pritariančių suaugusiųjų gyvenimą.

Žinoma, profesoriai, kurie prašo seksualinių paslaugų mainais už gerą pažymį ar kurie studentėms keršija, jei tokių negauna, turi būti baudžiami, sako Šiaurės vakarų universiteto prie Čikagos profesorė Laura Kipnis.

Tačiau yra ir mažiau aiškių atvejų, ypač atsižvelgiant į aplinkybę, kad studentai yra pilnamečiai“, – rašo dienraščio „Boston Globe“ žurnalistė.

Mykolo Drungos komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.