Nuomonės

2018.01.24 08:58

R. Valatka. Sveikatos apsauga pagal Verygą: trauklapis irgi vaistas, tik spalva skiriasi

2018.01.24 08:58

Nuo balandžio 1-osios Vyriausybė planuoja apvogti visus be išimties sergančius žmones, atimdama iš jų galimybę gauti tokių vaistų, kurie jiems tinka labiausiai. Valdžia vers visus ligonius pirkti tik patį pigiausią kompensuojamą vaistą.

Ši politinė žulikystė ypač rafinuota, nes valdžia totalų žmonių apšvarinimą planuoja neva norėdama sutaupyti jūsų pinigus. Bus taupoma jūsų sveikatos sąskaita, nors jos už jokius pinigus nenupirksi.

Sveikatos apsaugos viceministrė K. Garuolienė tvirtina, kad nėra jokio skirtumo tarp modernių patentinių ir pasenusių generinių vaistų, nes veiklioji medžiaga ta pati, o skiriasi tik pakuotė, tablečių spalva ir forma. Gal ji teisi?

Kai jūs savo dyzeliniam automobiliui keičiate tepalus, autoserviso mechanikas paklausia: ar kišim kiniškus daiktus, ar normalius? Kodėl autoserviso mechanikas to klausia? Juk veiklioji medžiaga – ta pati, skiriasi tik spalva ir kaina. Ogi todėl, kad su generikais net automobilis ilgai netrauks.

O paklauskit ponios Garuolienės, ar ji siūlo nuolat valgyti tik pagreitintu būdu išaugintų pigių broilerių, ar vis dėlto geriau valgyti mažiau, bet keliskart brangesnę vištą, pirktą iš ūkininko? Ką viceministrė jums pasakytų? Kad veiklioji medžiaga – ta pati, skiriasi tik vištos spalva ir forma?

Baikit, nemanau. Tai kodėl ji jums bet kokia kaina, tinka ar netinka, rekomenduoja jūsų gydytojas ar ne, per prievartą kiša broilerinius vaistus?

Kodėl valstybė kiša nagus į ligonio kišenę – juk tai ne valstybė, o jūs patys iki šiol primokėdavote skirtumą tarp broilerinių vaistų ir geriausių vaistų? Kodėl valstybei staiga pasidarė be galo „svarbu“, kuriai kompanijai tą pačią mokesčių mokėtojų pinigų sumą įteikti?

Ar tai nėra Verygos ministerijos korupcija bandant didžiulius pinigus permesti į mažiau patikimų vaistų tiekėjų kišenes, paaiškės ne iš karto. Kas aišku jau dabar?

Tai, kad Sveikatos apsaugos ministerija, aiškindama, jog skiriasi tik tablečių spalva, pakuotė ir forma, meluoja per akis.

Sveikatos mokslų universiteto profesorius M. Stankūnas su aiškiomis nuorodomis į rimtus šaltinius demaskuoja veryginį melą. Pavyzdžiui, lygindamas patentinį „Tavanic“ ir generinį „Ranbaxy“ profesorius įrodo, kad smarkiai skiriasi ir vaistų sudėtis. Nes vaistų sudėtis nėra tik veiklioji medžiaga.

Profesoriaus teigimu, Verygos ministerija kalba netiesą, teigdama, kad jokiais moksliniais tyrimais neįrodyta, jog vartojant generinius vaistus nepageidaujamos alerginės ir kitos reakcijos pasireiškia dažniau. Moksliniai tyrimai seniai įrodė patentinių vaistų pranašumą prieš generinius. Tarkim, gydant vaikus su menka arba neišsivysčiusia skydliauke ar gydant osteoporozę.

Ar profesorius Stankūnas yra prieš generinius vaistus apskritai? Žinoma, ne. Niekas prieš juos nėra nusistatęs iš principo. Medicina be generikų neįsivaizduojama.

Profesorius Stankūnas tik nori pasakyti Skvernelio Vyriausybei, kad neturėtų būti aklai vaikomasi vaistų pigumo, o nuspręsti, kokio vaisto reikia, gali tik gydytojas ir ligonis, o ne kitoje dimensijoje gyvenantis ministras Veryga.

Apskritai vaistų klausimas nėra tik vaistų klausimas. Tai – mūsų laisvės klausimas. Laisvės priešai laisvoje šalyje jūsų laisvę atima pamažu ir dažniausiai su daugumos pritarimu.

Iš pradžių jie atima laisvę turėti vaikų poroms, kurios jų negali turėti. Tokių nėra daug. Dauguma ploja. Paskui jie atima iš kitų laisvų žmonių jų vyną ir alų, bet ne bambalius iš prasigėrusiųjų. Tuos, kurie tai kritikuoja, apšaukia nupirktais alkopramonės. Dauguma ploja. Cituoja Verygos propagandos skaičius apie už Rusiją labiau prasigėrusią Lietuvą, kur teisybės tiek pat, kiek vodkos – atsuktuve: 50:50. Geriate kaip sultis, svaigstate kaip nuo degtinės.

Dar vėliau jie ima plėšyti jūsų žurnalus. Smulkmena, sako dauguma, ir vėl ploja. Tada laisvės priešai atima jūsų vaistus ir pakiša nei šiokius, nei tokius: pirksi arba dvėsi. Jūs nebeplojate. Laisvės priešai prisikasė ir iki jūsų. Padėti jums nebėra kam. Nesisielokit, broliai, toliau atiminėti jūsų laisvę bus daug lengviau. Už mūsų – tik Putino Rusija.

Rimvydo Valatkos komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.