Nuomonės

2018.01.19 11:32

R. Staselis. Kaip išsirausti duobę sau

2018.01.19 11:32

Maždaug prieš dešimtmetį darydamas interviu su Kacha Bendukidze – Gruzijos reformų, finansų ministru prezidento Michailo Saakašvilio vyriausybėje, jo paklausiau apie tai, kad posovietinėje erdvėje nemažai verslininkų pasiryžta žengti į politiką siekdami pasididinti savo turtą. Ką jis galvoja apie politiką kaip nuosavo verslo etapo planą? Dabar jau miręs radikalių Gruzijos reformų tėvas tąsyk papurtė galvą ir atsakė: „Civilizuotame pasaulyje diduma verslininkų mano, kad eidami į aktyvią politiką, jokiu būdu nepadidins savo turto. Greičiau atvirkščiai – patirs daugiau praradimų.“ Tokios patirties pavyzdžiu Kacha nurodė ilgus metus Italijos vyriausybei vadovavusį Magnatą Silvio Berlusconi, kurio verslui politika nešė tik nuostolius.

„Kita vertus, – sakė Kacha, – jeigu būdamas politikoje verslininkas sugeba išpūsti savo turtus, tai reiškia, kad toje valstybėje kažkas yra negerai.“

Prisipažįstu, pateikiau tokį klausimą su potekste: tuo metu Lietuvoje buvo beįsibėgėjantis Viktoro Uspaskicho politinis debiutas. Kita vertus, ligi tapdamas Gruzijos ministru K. Bendukidzė buvo verslininkas, tituluojamas net oligarchu, nes Rusijoje tam tikrą laiką valdė sunkiosios pramonės konsorciumą „Jėgos mašinos“ („Siloviye mašiny“), gaminusio galingas turbinas jėgainėms.

Interesų konfliktą Kacha išsprendė radikaliai, tačiau paprastai: prieš užimdamas ministro kėdę visą savo verslą jis nesiėmė slapstyti vadinamuose akluose fonduose, atsisakydamas neturtinių teisių kažkokių advokatų naudai, o tiesiog pardavė. Ir nebesuko sau galvos.

Išsipildė ir jo pranašiškas principas Viktorui Uspaskichui Lietuvoje. Neteko girdėti, kad laikinai ar suvisam pasitraukęs iš aktyvios politikos Kėdainių kunigaikštis skaičiuotų, kad per dešimtį metų politikoje tapo turtingesnis. Nors gal ir gavo naudos: jo įmonės „Jangila“, per kurią prekiauta rusiškomis gamtinėmis dujomis ir kaip įtarta, buvo paslėpta veik 250 mln. tuomet dar litų, bylos maratoną mūsų teisėsaugos institucijos pralaimėjo senaties terminui. Neteisėtos naudos gavėjui posėdžiaujant Lietuvos Seime, o gal jau Europos Parlamente. Tačiau šiandien V. Uspaskichas anaiptol neatrodo laimingas.

Šios dienos kontekste tarsi savaime kyla klausimas: po dabartinės Seimo kadencijos, kokios nuotaikos bus į parlamentą sugužėję milijonieriai ir pirmiausiai didieji žemvaldžiai.

Neatmetu tikimybės, kad diduma jų pasuko į politiką geriausių norų ir planų vedini. Užtat ir dabar tebekartoja burtažodžius, esą 27 metus niekas nesugebėjo šios valstybės sutvarkyti... Bet kvazi idėjos, pseudo projektai realioje politikoje dažniausiai sukelia rinkėjų juoką. Kartais tik pro ašaras.

O visi nagučiai gamtoje, žinia, riesti į save. Ramūnas Karbauskis jau pamėgino prasukti įstatymdavystės veiksmą, kuris ateityje būtų užtikrinęs kompensaciją mokesčių mokėtojų pinigais už įsigytą žemę kaip nusidėvintį turtą. Pirmusyk – neišdegė. Gal dar bus koks antras, trečias, penkioliktas bandymas... Kita vertus, iniciatyvos sulyginti žemvaldžių ir kitų Lietuvos mirtingųjų gyventojų pajamų mokesčių tarifus nenuslobs. Tačiau ką Valstiečių ir žaliųjų lyderis turėtų suprasti visu šimtu procentu: dar šioje Seimo kadencijoje visas jo verslas bus išmėsinėtas po skaidulą, visos valdomos žemės suskaičiuotos. Ko gero, rasis ir apribojimų jo verslui bei turtui, kuriais jam dėl atsakingų institucijų nerangumo ligi šiol net nekvepėjo. Aš jau nekalbu apie kol kas dar visiškai iliuzinę tikimybę, kad politikos kuluaruose ims ir rasis įstatymo projektas, kuris reikalaus žemvaldžius išparduoti žemės perteklių. Ligi tų 500 hektarų ribos.

Nustebti nereikėtų. Lietuva privertė išsiparduoti „Gazprom“. O R. Karbauskis ir kiti žemvaldžiai – ne „Gazprom“, net susivieniję.

Dar viena mintis turėtų būti LVŽS darbotvarkėje: galvoti, kuris Lietuvos pareigūnas sugebės Briuselyje derėtis dėl išmokų žemės ūkiui ateinančią ES finansinę perspektyvą. Dalios Grybauskaitės jau nebebus... O jei ir derėtųsi ji dėl to, prieš save akyse matydama R, Karbauskį, ar jaustų beribį entuziazmą?

Ryto Staselio komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.