Nuomonės

2012.07.05 14:12

Atsiduoti tėvynei

Ramunė Sakalauskaitė2012.07.05 14:12

Penktadienį švęsime Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną. Kokios šventės norėtų pats XIII amžiuje pakrikštytas ir valstybės pamatą pradėjęs mūryti pirmasis bei vienintelis Lietuvos karalius? Jis garsėjo kaip įžvalgus ir diplomatiškas valdovas, mokėjęs pasirinkti patarėjus. Sunku palyginti Karalių Mindaugą su dabarties vadovais, tačiau visi visų laikų valstybės vadovai turi jausti atsakomybę už valstybę.

Penktadienį švęsime Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną. Kokios šventės norėtų pats XIII amžiuje pakrikštytas ir valstybės pamatą pradėjęs mūryti pirmasis bei vienintelis Lietuvos karalius? Jis garsėjo kaip įžvalgus ir diplomatiškas valdovas, mokėjęs pasirinkti patarėjus. Sunku palyginti Karalių Mindaugą su dabarties vadovais, tačiau visi visų laikų valstybės vadovai turi jausti atsakomybę už valstybę.

Ar įsivaizduojame karalių, leidžiantį sau paprastus žmones ar kaimynines šalis vadinti ubagais? Ką pasakytų Karalius Mindaugas, išgirdęs apie siūlymus perlaidoti esą ne vietoje gulinčius priešo pusėje kariavusių karių palaikus?

Buvusios karališkosios valstybės didybę reikia prisiminti ir nepaisant kasdienių nesklandumų mokėti švęsti. Juolab kad kaimyninės baltų tautos, tokios kaip prūsai, sėliai, jotvingiai, viduramžiais neįstengusios sukurti savo valstybių, apsuptos priešiškų šalių išnyko. Puikų pavyzdį parodė britai, neseniai šventę Jungtinės Karalystės karalienės Elizabeth II valdymo 60-metį.

Ūkanotojo Albiono gyventojai su pasididžiavimu kalbėjo apie savo valstybę, šventiniai vakarėliai vyko kiekvienoje bendruomenėje. Bilietai į karalienės garbei skirtą koncertą buvo platinami per Jungtinės Karalystės labdaros organizacijas. Su baltu pavydu pavasarį Londone stebėjau pasaulyje garsų maratoną. Norintieji jame bėgti privalėjo dalyvauti labdaroje. Neseniai Belgijoje roko žvaigždės surengė koncertą neįgaliesiems. Pastarieji reiškė tiek jausmų, kad greta jų sveikieji atrodė apgailėtinai.

Neatsimenu Lietuvoje nė vieno renginio, globojamo valstybės vadovų, į kurį patekti pirmumo teisę būtų turėję savanoriai arba labdaros organizacijų atstovai. Turbūt sovietmetis Lietuvoje gerokai apniokojo labdaros, geranoriško bendravimo tradicijas. Dažnai skersomis žiūrima į žmones, renkančius lėšas paramai. Manoma, jeigu renki pinigus geram sumanymui, būtinai liūto dalį pasiimti sau.

Labdara nepatinka ir valstybei. Visi žmonių konkrečiai skulptūrai, knygai ir skverui suaukoti pinigai yra apmokestinami. Demokratinio pasaulio, tokio kaip JAV arba Jungtinė Karalystė, įstatymai skatina daryti gerus darbus ir dalyvauti labdaros renginiuose, kuriuose paaukoti pinigai atleidžiami nuo mokesčių.

Kartais įstatymų nė nereikia, užtenka geros valios ir palaikančio žodžio. Stebėjausi, kaip Kauno krašto neįgalieji, norintys nuvykti į pajūrį ir neturėdami tam 8 tūkstančių litų, kuriuos anksčiau skirdavo dabar nutarusi jų sąskaita taupyti savivaldybė, kreipėsi pagalbos į „Panoramos“ laidą. Jeigu dėl 8 tūkst. litų paramos tenka kreiptis į žiniasklaidą, apie kokią Lietuvą kalbame?

Nepaisant tamsos šešėlių, esama ir gerų pavyzdžių. Kalbu apie kultūros mecenatą, Anapilin išėjusį „Achemos“ vadovą Bronislovą Lubį. Žavi prekybos centro „Iki“ įsteigėjų Ortizų šeima, aukcione nupirkusi ir Lietuvai padovanojusi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais pagamintą Sapiegos taurę. Šiltų žodžių verta Šiaulių šimtametė Gražbylė Venclauskaitė, gimtajam miestui padovanojusi tėvo, žymaus tarpukario advokato, burmistro namą.

Penktadienį – šventė. Vieni važiuos į sodą, kiti – prie ežero.

Kas svarbu piliečiui, švenčiančiam valstybės dieną? Ar dažnai susimąstome, kad būti piliečiu reiškia sugebėti peraugti save ir atsiduoti už save didesniam dalykui – valstybei? Vytautas Kavolis yra rašęs: „Svarbiausia žmogaus gyvenime – gyventi vertingai. Gyvenimas, į kurį žmogus neįneša savo paties vertės, būtų beprasmis – ir nepateisinamas.“ Ar mūsų valstybės vadovai yra pasirengę paaukoti savo gyvenimą valstybei?

Komentaras skambėjo per Lietuvos radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.