Nuomonės

2013.06.11 09:56

Rytis Juozapavičius. Dalyvaujamoji demokratija per programėles

2013.06.11 09:56

Žmonės nuolat išlaisvina ir įgalina save įvairiais išradimais. XIX amžiaus pabaigoje išpopuliarėjęs dviratis leido moterims ištrūkti iš namų vergovės ir atsikratyti kilogramų drabužių. Anglijoje maždaug prieš šimtmetį dviratininkės buvo pirmosios moterys, viešai dėvinčios kelnes.

Žmonės nuolat išlaisvina ir įgalina save įvairiais išradimais. XIX amžiaus pabaigoje išpopuliarėjęs dviratis leido moterims ištrūkti iš namų vergovės ir atsikratyti kilogramų drabužių. Anglijoje maždaug prieš šimtmetį dviratininkės buvo pirmosios moterys, viešai dėvinčios kelnes.

Šiandien nuo įvairios priespaudos galime išsilaisvinti kompiuterinėmis programėlėmis. Tūkstančiai programėlių gali padėti ne tik sumokėti už automobilių stovėjimo aikštelę ar palyginti kainas parduotuvėse, bet ir tapti aktyvesniais piliečiais.

Pirma, programėlės gali viską žiauriai praskaidrinti. Dabar, jei danguje matote lėktuvą ir turite šalia išmanųjį telefoną, galite sužinoti, kur jis skrenda. Telefono programėlė leidžia jums gauti daug detalių apie to lėktuvo skrydį vos nutaikius į tašką danguje jūsų telefono kameros objektyvą.

Programėlė „Google Street View“ leidžia virtualiai keliauti po pasaulį. Žemėlapį  gali paversti nuotrauka. Programėlės kūrėjai pernai išvažinėjo ir nufotografavo Vilnių bei kitas Lietuvos vietas. Mokesčių inspektoriai tose fotografijose atrado tikrą lobyną. Jie net kelis mėnesius dirbo su gauta vaizdo medžiaga, ieškodami nuslėpto turto, už kurį būtų galima išieškoti priklausančius mokesčius. Ir sakosi randą žymiai efektyviau nei anksčiau.

Programėlės leidžia ne tik stebėti, bet ir pranešti. Apie duobę gatvėje. Apie gamtai daromą žalą. Viena pirmųjų aplinkosauginės programėlės „Oi, pranešiu“ naudotojų tapo Birutė Galdikas, pasaulyje labiausiai pripažinta orangutangų tyrinėtoja. Mokslininkė lankydama Kernavės piliakalnius prie rūšiavimo konteinerių pastebėjo didelį šiukšlyną. Savo bendrakeleiviams ji išsakė nuostabą, kad tai galima rasti tokioje tautai svarbioje vietoje. Gamtininkė pasinaudojo ją lydėjusio Baltijos aplinkos forumo atstovo telefone esančia programėle ir pranešė apie šiukšles.  

Žinia apie skriaudžiamą gamtą buvo nusiųsta atsakingoms įstaigoms. Orangutangų tyrinėtojos signalą gavo Kernavės seniūnija. Po trijų dienų nuo pranešimo Baltijos aplinkos forumui paskambino iš Kernavės ir raportavo, kad ponios B. Galdikas pastebėtos šiukšlės jau išgabentos ir kad ta vieta nuo šiol bus rūpinamasi labiau.

Antrą vertus, programėlės gali leisti realiai dalyvauti ne tik pranešant, kas blogai, bet ir vertinti valdžios darbą bei įsitraukiant į sprendimų priėmimą. Pavyzdžiui, programėlė „IQ Polls“ leidžia išmaniuoju telefonu pasiekti interneto svetainę, kurioje galime balsuoti, atsakinėti į aktualius klausimus ir stebėti apklausų rezultatus. Didelėse konferencijose jau dabar šimtai ar tūkstančiai žmonių vienu metu bendrauja su pranešėjais: atsako į jų klausimus, klausia patys ir viską mato ekrane.

Mūsų lyderiai mėgsta deklaruoti, kad kiekvieno mūsų nuomonė svarbi. Jei jau tokia svarbi – kodėl jos mūsų taip retai klausia? Antai 1928 metais operos sudarė pusę visos Kauno radiofono transliuojamos muzikos. Pasak amžininkų, nemenką dalį klausytojų – labiausiai ūkininkų – tos operos tiesiog nervino. Bet tais laikais niekam ypatingai nerūpėjo paisyti operos priešų nuomonės ir apskritai grįžtamojo ryšio rinkimas neatrodė šauni idėja… Bet šiandien – kaip galime turėti laisvąją rinką nesidomėdami, ką mano vartotojai? Kaip galime turėti demokratiją nepaisydami rinkėjų valios?

Žinovai sako, kad už kelis tūkstančius litų galima sukurti programėlę, leidžiančią jums telefone ar kompiuteryje įvertinti, kaip jums patiko apsilankymas poliklinikoje ar muziejuje, apibūdinti mokyklos ar seniūnijos jums suteiktų paslaugų kokybę. Juk paslaugos tobulinamos tik analizuojant, kaip jas vertina klientai.

Žinoma, vis dar ne visi turime išmaniuosius telefonus ar net internetą. Savaime suprantama, programėlės leidžia išreikšti nuomonę tik aktyviausiems piliečiams. Tačiau tai vis tiek šimtąkart geriau, nei kalbėti mūsų vardu net nežinant, ką bent dalis mūsų apie tai galvoja.

O Jūs – ar norėtumėte reikšti daugiau savo mieste ar rajone? Jei įdomu, kaip galėtų veikti dalyvaujamosios demokratijos programėlės – galite nukeliauti į Iqpolls.com. Įveskite apklausos numerį ir atsakykite į klausimą: „Kiek tikėtina, kad Jūs naudotumėtės programėle dalyvaudamas/a priimat sprendimus dėl Jūsų gyvenamosios vietos tvarkymo?“ Apklausos numeris yra 775032.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.