Naujienų srautas

Nuomonės2017.11.20 09:29

V. Andrulevičiūtė. Vaistų komedija – tik ledkalnio, į kurį atsitrenkė A. Verygos „Titanikas“, viršūnė

2017.11.20 09:29

Gal labai sveikas, o gal greičiau nei paprasti mirtingieji receptus vaistams gaunantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nusprendė – nuo šiol kiekviena skausmingas menstruacijas patirianti moteris kas mėnesį turėtų apsilankyti pas gydytoją recepto vaistams nuo skausmo. Maža to, recepto reikia net natrio chlorido tirpalui. Ministre, nesustokit, vanduo ir druska prekybos centruose nuo šiol taip pat turėtų būti parduodama tik su receptu, nes kažkas (ne)tyčia gali pasigaminti natrio chlorido tirpalą! Tačiau receptinių vaistų sąrašo komedija – tik ledkalnio viršūnė. Žinote, į ką atsitrenkęs dūžta jūsų „Titanikas“, ministre?

Prioritetai. Galbūt patogu sveikatos apsaugos sistemos bei lietuvių sveikatos problemas pradėti spręsti nuo „šiurpiausių“ – versti laikytis absurdiškų taisyklių ir suduoti smūgį vaistų nuo galvos ar menstruacijų skausmo, druskos tirpalo nuo slogos vartojimui. Išsikelti drakonišką tikslą – išguiti iš gyventojų virtuvės spintelių cukrų. Sutramdyti alkoholizmą, sutrumpinant laiką, kada galima „užsipirkti“ degtinės, kai gydymosi nuo alkoholizmo galimybės nuo praėjusių metų pradžios yra apsunkintos.

Pakaitinis gydymas metadonu, o nuo metų vidurio – ir ambulatorinės psichiatro konsultacijos yra apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų tik tada, jei pacientas turi šeimos gydytojo arba psichiatro siuntimą. Jei žmogus kreipiasi jo neturėdamas, įstaiga paslaugą teikia iš savo riboto biudžeto arba prašo už paslaugą susimokėti. Susimokėti gali toli gražu ne visi, o išėjęs iš Priklausomybės ligų centro šeimos gydytojo siuntimo, toks žmogus gali ir nebesugrįžti.

Bet tai – ledkalnio dalis išsyk po vandeniu. Kur kas giliau po vandeniu ne be jūsų, ministre, pagalbos neišvengiamai didėsianti problema – eilės pas šeimos gydytojus, o tuo pačiu – ir pasunkėjusios galimybės patekti pas kitus specialistus. Jei 30 žmonių lauks eilėje recepto žuvų taukams, 31-aisis nebepateks siuntimo gydytojo specialisto apžiūrai.

Ar bandėte kada, ministre, gauti siuntimą, pavyzdžiui, gastroskopijai su bendrąja nejautra? Dvi savaitės iki patekimo pas šeimos gydytoją ir dar (dabar laikykitės) daugiau nei du mėnesiai iki tokio tyrimo. Per šį laiką, geriant omeprazolą (dabar jau smarkiai receptinį) ir koreguojant mitybą, galima išsigydyti skrandžio opas, refliuksą ir tyrimo dieną tiesiog gaišti savo ir medikų laiką. Nemanote, kad didesnė bėda už be recepto parduodamą omeprazolą yra tai, kad kol prie šeimos gydytojo kabineto formuosis eilės vaistams nuo skausmo, tokio tyrimo laikas pacientui nutols dar labiau?

Jūs, aišku, galite sakyti, kad receptą gydytojas gali išrašyti 6 mėnesių kursui, tuomet menstruacijų skausmų kamuojamai moteriai nereikės kas mėnesį belstis į gydytojo kabineto duris. Bet ne kiekvienu atveju pacientas gali sau leisti įsigyti išsyk 6 mėnesių dozę. Dar daugiau, nepamirškime, kad vaistai sensta, o žmogaus organizmas keičiasi. Gal staiga po poros mėnesių šių vaistų poreikis dings. Ką tada daryti? Išparduoti vaistus juodojoje rinkoje Kalvarijų turguje? Beje, nenustebkime, jei manipuliuojančių ir besipelnančių iš situacijos tikrai atsirastų.

Viso to ledkalnio, į kurį dūžta jūsų „Titanikas“, ministre, pagrindas yra tai, kad save gerbiantis ir realių teigiamų pokyčių sveikatos apsaugos sistemoje siekiantis ministras turėtų pradėti nuo sisteminių problemų. Taip, tai yra gerokai sudėtingiau nei kosmetinis remontas, bet be to jokie kiti padailinimai viename kampe, kai kitame kampe dėl to kažkas griūva, neturi prasmės.

Kas mėnesį mokamos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos, neužtikrinančios efektyvios pagalbos atsiradus sveikatos sutrikimų, yra sisteminė problema. Dvi savaitės iki vizito pas šeimos gydytoją ir neretai savaitės ar mėnesiai iki vizito pas specialistą nėra normalu. Nori greičiau? Mokėk dar pinigėlių. Kokia prasmė tuomet mokėti PSD? Gal verta palikti tuos pinigus gyventojų kišenėje ir suteikti jiems galimybę išleisti tada, kai prisireikia, ir taip greitai, kaip reikia? Tiesa, jei reikia labai greitai, neretai tenka kreiptis į privačias poliklinikas, nes valstybinių „labai greitai už pinigus“ vyksta per lėtai. O privačiose poliklinikose tenka tuštinti kišenę tiek, kiek kartais nepavyksta nė uždirbti. Bet sveikata – brangiausias turtas ir sveikam norisi būti nors ir į skolą. Ar čia sveikai funkcionuojanti sveikatos apsaugos sistema? Ar čia nėra tai, ko pirmiausiai reikėtų griebtis, nors ir sudėtingiau nei draudimais pažaboti alkoholio, o receptais – vaistų nuo slogos vartojimą?

Beje, kas dėl pastangų, kad galvos skausmo nepavyktų įveikti tą pačią dieną nuėjus į vaistinę, aš sutinku finansiškai prisidėti prie iždo, iš kurio būtų mokamos baudos, jei kai kuriuos nuo šiol griežtai receptinius vaistus ar papildus be recepto pardavę vaistininkai jų užsidirbtų. 

Vilija Andrulevičiūtė yra naujienų portalo LRT.lt ekonomikos bei užsienio politikos žurnalistė.

Perpublikuoti šį tekstą kituose portaluose ir leidiniuose galima tik su raštišku autoriaus bei portalo sutikimu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą