Nuomonės

2017.10.20 10:42

R. Sakalauskaitė. Vėžlio žingsniu

2017.10.20 10:42

Šalių raidą liudija ne tik statistikos duomenų lentelės, bet ir iš pažiūros nereikšmingos kasdienybės smulkmenos. Estijoje leistiną greitį viršijusi bičiulė pranešimą apie baudos mokėjimą gavo per savaitę. Estiškai parašytu ir į lietuvių kalbą išverstu tekstu ji buvo informuota, kaip gali sumokėti 9 eurų baudą.

Rugpjūčio 25 d. Klaipėdos senamiestyje aš dviem ratais užvažiavau ant šaligatvio. Pranešimas apie baudą į Vilnių keliavo daugiau kaip pusantro mėnesio. Elektroniniu paštu per Mokesčių inspekcijos bazę atsiųstas pranešimas informavo, kad, jeigu laiku nesumokėsiu 15 eurų baudos, rizikuosiu netekti galimybės naudotis visais bankuose laikomais pinigais. Baudą sumokėjau ir ją pamiršau. Tačiau praėjus 10 dienų po to, kai 15 eurų papildžiau šalies biudžetą, gavau ir popierinį laišką su administracinio nusižengimo protokolu bei raginimu sumokėti baudą nelaukiant teismo. Jeigu laišką būčiau gavusi pasibaigus mokėjimo terminui, reikėtų ne tik 15 eurų, bet ir papildomų pinigų baudoms padengti ar net antstoliams sumokėti.

Kodėl pažeidus kelių eismo taisykles Estijoje apie tai sužinai laišku, kurį gauni per savaitę, o jas pažeidus Lietuvoje pranešimas apie baudą keliauja pusantro mėnesio? Ar taip kuriamos darbo vietos būriui valstybės tarnautojų? Esame labai turtingi ar neišmanūs? Lygindama estų ir klaipėdiečių darbo efektyvumą prisiminiau anekdotą apie Sovietų Sąjungą, kurioje darbo vietos buvo kuriamos taip, kad vieną elektros lemputę keisdavo 10 darbininkų.

Valdžios vyrai mėgsta džiaugtis pavieniais Lietuvos laimėjimais, tačiau faktų gausa liudija, kad remiantis socialinės raidos rodikliais Europos Sąjungoje tebesame dugne. Darbo dieną pietų metu užsukusi į Vilniaus Gedimino prospekte esančią kavinę prie stalų mačiau jaunąją kartą, tačiau neišvydau nė vieno vyresnio žmogaus, o ką jau bekalbėti apie senjorus. Viena senutė gatvėje prašė išmaldos. Nenuostabu, kad pietauti kavinėse sau leidžia daugiau nei minimumą uždirbantys jaunieji profesionalai. Tuo tarpu penktadalis gyventojų gyvena skurde, o trečdalis mokytojų gauna vos daugiau nei 400 eurų per mėnesį.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis viešai gaili Seimo narės, kuri, jo žodžiais tariant, dėl mažo atlyginimo negali nusipirkti naujos suknelės. Parlamentarų, kurių mėnesinė alga popieriuje yra 2531,70 euro ir 10 kartų viršija pensiją, viešas verkimas erzina žmones. Nors imk ir susimesk apsiašarojusios parlamentarės naujai suknelei. Gal taip pakeltume laimės indeksą įstatymų leidybos kalvėje. Kaip kadencijos pradžioje, taip ir praėjus metams nuo darbo Seime pradžios naujokai politikai visuomenei liko nežinomi, kaip katės maišuose. Kas dar prisimena pagarsėjusią eksparlamentarę Gretą, pasipuošusią garsaus dizainerio suknelėmis?

Estai, galvodami ne apie vieną dieną, o planuodami ateitį, aplenkė Lietuvą daugelyje sričių. „Maximoje“ mačiau senutę, kuri ant prekystalio dėjo kelis pigiausius batonus ir daktarišką dešrą. Visą gyvenimą statybose pradirbusi senolė pensijos gauna 200 eurų. Savo pyktį ji liejo įvairiausiais žodžiais keikdama Lietuvos prezidentę. Greta stovėję vyrukai pirko butelį viskio, kuris kainavo trečdalį senolės pensijos. Bandydami raminti, jie sakė: „Ponia, pati esate kalta.“

Liežuvis neapsivertė nei guosti, nei raminti susigūžusios, numintais batais, skuduryne pirktais drabužiais vilkėjusios, centus skaičiavusios močiutės. Visi esame kalti dėl tokio jos gyvenimo.

Estijos pasiekimai akivaizdūs. Ji ne tik šešis kartus greičiau informuoja apie kelių eismo pažeidimus. Atkūrus nepriklausomybę estai lanksčiau ir imliau ėmėsi reformų. Jie ryžosi atlikti liustraciją ir desovietizaciją. 1992 metais kadenciją bebaigią Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos deputatai išsimokėjo 12-os mėnesių atlyginimų dydžio išeitines kompensacijas. Kas norėjo, dar įsigijo tarnybinį automobilį ir privatizavo tarnybinį butą. Taip pradėjome kurti nepriklausomą valstybę. Todėl nenuostabu, kad ir šiandien į priekį judame vėžlio žingsniu.

Ramunės Sakalauskaitės komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt