Nuomonės

2017.10.04 11:22

R. Valatka. Neardyk gelžkelio bėgių – neišsimokėsi

2017.10.04 11:22

Nekask kitam duobės, nes pats įkrisi. Maždaug taip ar panašiai mes, lietuviai, perspėjame apie mums kiaulę bandantį pakišti gudrutį.

Tačiau po Europos Komisijos sprendimo nubausti „Lietuvos geležinkelius“ už tai, kad ši valstybinė bendrovė išardė bėgius iš Mažeikių į Rengę Latvijoje ir taip įkalė vinį į vieno didžiausių Lietuvos investuotojų lenkų „Orlen“ naftos eksporto kaktą, seną patarlę derėtų kiek pakeisti.

Dabar jau turbūt turėtume sakyti, kad neardyk geležinkelio bėgių į Latviją, nes teks už tai sumokėti 28 mln. eurų baudos.

„Lietuvos geležinkeliai“ gerą gabalą gelžkelio išardė prieš devynerius metus. Per tą laiką pasikeitė bent trys premjerai ir vyriausybės. Ir nė viena valdžia net pirštu nepagrūmojo įmonei, kurioje visos akcijos priklauso valstybei.

Įsivaizduokim, jei kokia nors kelių priežiūros bendrovė būtų išardžiusi asfaltą, tarkim, iš kokio  Kiauleikių kaimo į rajono centrą. Dievulėliau, koks būtų kilęs cypimas. Penkių kaimų bendruomenės su plakatais atvarytų prie Seimo. Kiauleikiams atstovaujantis Seimo narys stogais laipiotų. Televizijos drožtų susisiekimo ministrą.

Tai kaip galėjo atsitikti, kad viena didžiausių valstybinių įmonių išardė gerą gabalą gelžkelio, pridavė bėgius į metalo laužą, gautą sumą į metinį pelną įtraukė, ir nė sarginis šuo nelojo?

Ar ekspremjerai Kirkilas, Kubilius ir Butkevičius apie tai nieko negirdėjo? Žinoma, girdėjo. Tai kodėl buvę Vyriausybės vadovai net dabar vis dar neigia savo atsakomybę?

Viskas labai lietuviška. Todėl, kad kenkti Lenkijos „Orlen“ investuotojams visus tuos dešimt metų buvo gero tono ženklas. Dėl išardytų bėgių „Orlen Lietuva“ krovinius dešimtmetį gabena ilgesniu ruožu iki Klaipėdos. Kas Mažeikių bendrovei nuostolis, tas „Lietuvos geležinkeliams“ ir Klaipėdos naftos terminalui – nauda.

Maždaug taip mąstė trijų vyriausybių ministrai ir dar patriotais jautėsi. Gal ir jūs dėl to džiaugėtės, mielas radijo klausytojau? Na, bent iki to momento, kol negavome iš Briuselio tokios baudos, kuri, jei tik tie pinigai atitektų švietimui, gal dabar išspręstų visas mokytojų algų problemas.

O dabar įsivaizduokime, kad latviai ar lenkai šitaip prieš pat mūsų nosį būtų išardę geležinkelį, kad jų valstybinė įmonė iš to turėtų naudos?  Nėra abejonių: Lietuvoje būtų sukilę visi – nuo tautininkų iki didžiausių liberalų. Kur tai matyta, kad lietuvį vidury Europos muštų!

Bandom primesti, ką iš tokio patriotizmo kabutėse gavom? Sakoma, kad durną ir bažnyčioj muša. Europos Sąjungą valdo taisyklės. Jos labai paprastos. Laikaisi taisyklių – gauni daug pinigų. Nesilaikai taisyklių – moki dideles baudas.

Kita pamoka – mažesnė, bet ne mažiau svarbi. Iki šiol dauguma žmonių ir dauguma visų partijų politikų per visas televizijas žviegte žviegdavo, kad jei tik ką nors parduosi užsieniečiams, nesvarbu gelžkelį ar žemę su miškeliu, tai šitie padlos užsieniečiai ir žemę nukas ir geležinkelį čia pat išardys, kad tik vargšė Lietuva basa liktų.

Pasirodo, tikrovė visiškai priešinga. „Lietuvos geležinkelius“ valdė lietuviai. Kurie ir išardė geležinkelio bėgius, už kuriuos dabar visi susimetę turėsime susimokėti Europai.

Tai gal ta proga baikim vieną kartą sekti vieni kitiems siaubo pasakas apie privatizuotojus kryžiuočius su geležiniais dantimis, kurie nukas tėviškės žemelę ir gojų nuterios?

Niekas iki šiol taip baisiai nepakenkė Lietuvai ir jos žmonėms, kaip tie, kurie valdė įmones valstybės vardu, ar tai būtų „Lietuvos kuras“, Valstybinis komercinis bankas ar, kaip dabar matote, valstybiniai „Lietuvos geležinkeliai“.

Kiek dar bėgių šitie valstybiniai vadybininkai turės mums po nosimi išardyti ir kiek baudų už jų baikas turėsim susimokėti, kad prisimintume kitą pamokomą liaudies patarlę, kad tikrasis vagis visada pirmas šaukia „Laikykit vagį!“?

Rimvydo Valatkos komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt