Nuomonės

2017.09.15 13:10

V. Radžiūnas. Vairuotojo pažymėjimas: galite neturėti, bet geriau turėti

2017.09.15 13:10

Dar vienas balsavimas Seime – ir jums nebereikės su savimi vežiotis vairavimo teisių bei kitų papildomų dokumentų. Toks sprendimas, viena vertus, gali atrodyti ilgai lauktas ir pažangus, kita vertus, keliantis papildomų rizikų ir rūpesčių. Vertėtų trumpai apžvelgti, kaip tai gali atsiliepti realiai dalyvaujant eisme.

Šią savaitę Seimas pritarė teikiamoms pataisoms, kurioms įsigaliojus vairuotojai neprivalėtų su savimi vežiotis vairavimo teisių bei kitų papildomų dokumentų.

Tokias pataisas inicijavo Seimo nariai konservatorius Mykolas Majauskas ir liberalas Vitalijus Gailius. Jų siūlymu, vairuotojams pakaktų vežiotis tik asmens tapatybės kortelę ar pasą.

Parlamentarai teigia, kad policija dabar gali nuotoliniu būdu nesudėtingai nustatyti vairuotojo pažymėjimo, registravimo, techninės apžiūros ir draudimo dokumentus. Anot Seimo narių, taip būtų mažinamas biurokratizmas ir prielaidos korupcijai, o svarbiausiu dokumentu daugeliui veiksmų taptų asmens tapatybės kortelė.

Nors šias pataisas, kaip skelbiama, inicijavo minėti parlamentarai, labai panašias pataisas dar anksčiau buvo registravusi Vidaus reikalų ministerija (VRM). Galutinis balsavimas Seime numatytas gruodžio 5-ąją. Kaip geriau pasielgti – reikalauti, kad vairuotojai su savimi vežiotųsi dokumentus, ar to atsisakyti?

Konservatorius M. Majauskas sako, tie, kurie norės su savimi vežiotis dokumentus, tą galės daryti ir toliau, bet esą neteisinga bausti vairuotojus, kurie užmiršo pasiimti vairuotojo pažymėjimą. „Ką pakeitimu norima padaryti? Atsisakyti baudimo, kad žmonės nesivežioja dokumentų. Jei vairuotojai mano, kad paprasčiau būtų turėti tuos dokumentus – visos galimybės tam yra“, – teigė parlamentaras.

Kokia situacija yra dabar? Vairuotojo pažymėjimo ar kito dokumento nepateikimas policijos pareigūnams yra traktuojamas kaip „Kiti Kelių eismo taisyklių pažeidimai“. Už tai numatomas tik įspėjimas arba bauda nuo 5 iki 11 eurų. Kaip kalba patys pareigūnai, dažniausiai apsieinama žodiniu įspėjimu. Vadinasi, pareigūnai supranta, kad žmogus nepiktybiškai pamiršo pasiimti pažymėjimą ir, tokiu atveju, vairuotojo duomenis tikrina registre.

Kitas aktualus klausimas, į kurį mažai kas turi aiškų atsakymą, – kaip ketinate užpildyti eismo įvykio deklaraciją, jei nekviečiate policijos ir su savimi nesivežiojate reikalingų dokumentų?  Saugaus eismo žinovai kelia aktualius klausimus: kaip įsitikinti, kad kito automobilio savininkas nėra automobilio vagis? Kitas vairuotojas nieko neturės – nei teisių, nei draudimo, nei techninės apžiūros lapo. Gal to vairuotojo automobilis net nėra techniškai tvarkingas ir be reikalo prisiimame kaltę už eismo įvykį?

VRM sako, kad įvykus eismo įvykiui ir neturint su savimi vairuotojo pažymėjimo ir kitų dokumentų eismo įvykio deklaraciją galima bus užpildyti pasinaudojant interneto ryšiu. Draudimo poliso numerį visada galima pasitikrinti Draudikų biuro internetiniame puslapyje www.cab.lt, įvedus transporto priemonės valstybinį registracijos numerį. Taigi su savimi visuomet turite turėti interneto ryšį. Tačiau ką daryti tose šalies vietovėse, kur tas interneto ryšys dar tikrai prastas arba jo apskritai nėra? Kviesite pareigūnus, paliksite eismo įvykio vietą, ieškodami interneto ryšio?

O tokių vietų yra, ir tą pripažįsta patys policijos pareigūnai. Jie kalba, dėl techninių nesklandumų ne visuomet tinkamai suveikia įranga, todėl informacijos patikrinimas gali ir užtrukti. O kaip atrodys ir kiekvieną savaitę didžiuosiuose šalies miestuose rengiami reidai? Ar bent įsivaizduojate, kokios automobilių eilės susidarys, kol pareigūnai patikrins visų jų vairuotojų pažymėjimus?

VRM primena, kad teisės aktai esą nereikalauja eismo įvykio deklaracijos pildyti nedelsiant po eismo įvykio – ją galima užpildyti vėliau, patraukus transporto priemonės į saugią vietą. Gal ir galima deklaraciją užpildyti vėliau, bet tik pabandykite patraukti automobilį iš eismo įvykio vietos ir tuoj pat prasidės įdomybės – kas galėtų paneigti, kad kitas eismo dalyvis sakys: avarija įvyko ne taip, kaip jūs pasakojate... Ir tuomet galėsite iki pamėlynavimo stengtis įrodyti savo teisybę.

Taip, reikia pripažinti, kad dokumentų, išvykdami į eismą, turime pasiimti nemažai – vairuotojo pažymėjimą, gana griozdišką ir nepatogų transporto priemonės registravimo dokumentą, dėl kurio neretai tenka pirkti tokias pinigines, į kurias tilptų šis dokumentas. Taip pat – privalomosios techninės apžiūros, civilinės atsakomybės privalomojo draudimo dokumentus. Bet juk visi ar kai kurie šių dokumentų tiesiog gali gulėti dėtuvėje. Nejau toks didelis vargas juos vežiotis?

Maža to, mokydamiesi vairuoti visi svajoja apie dieną, kai pagaliau ateis į „Regitrą“ ir pasiims savo ilgai lauktą vairuotojo pažymėjimą. Ta kortelė – savotiškas diplomas už ilgus ir brangius mokslus. Vien dėl šios kortelės turėjimo juk patiriama nemažai laimės.

Tai kam visas šis šurmulys? Pareigūnai dažniausiai apsiriboja įspėjimu, vairuotojo pažymėjimo kortelė puošia piniginę, įtalpinta prie kitų svarbių asmens dokumentų, o jei pažymėjimo neturėsi – tai gali sugaišti jūsų brangaus laiko sustabdžius Kelių policijos pareigūnams arba eismo įvykio metu?

Saugaus eismo mokytojas Artūras Pakėnas atsakė – tai viso labo dar viena viešųjų ryšių akcija. Tokie politikų siūlymai visuomet atkreips daugelio žmonių dėmesį. Seimas ką tik pradėjo rudens sesiją: gal yra svarbesnių įstatymų?

Vytenis Radžiūnas yra naujienų portalo LRT.lt Lietuvos aktualijų žurnalistas. Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.