Nuomonės

2012.06.30 11:22

Europa pamažu susiima į rankas

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2012.06.30 11:22

Šias eilutes rašant Briuselyje penktadienį dar nebuvo pasibaigęs Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikimas. Tačiau bendrieji jo kontūrai jau buvo aiškūs – ir jie buvo optimistiškesni negu tie, kurie dominavo pačioje pradžioje.

Šias eilutes rašant Briuselyje penktadienį dar nebuvo pasibaigęs Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikimas. Tačiau bendrieji jo kontūrai jau buvo aiškūs – ir jie buvo optimistiškesni negu tie, kurie dominavo pačioje pradžioje.

Gal aiškiausiai padėtį susitikimo išvakarėse keliais sakiniais nušvietė Amsterdamo laikraštis „Volkskrant“.

Būtent „tam, kad Europos pinigų sąjunga geriau veiktų, reikia Briuseliui suteikti daugiau valdžios ir įgaliojimų. Tačiau šalys narės bijo prarasti bent dalį savo suverenumo. O pasitikėjimas finansų rinkose sugrįš tik tuo atveju, jei bus padidintas priėjimas prie kreditų.

Tačiau atsižvelgiant į tai, kad  bendrų euro obligacijų politiškai neįmanoma įvesti, o Europos centrinis bankas negali spausdinti pinigų iki begalybės, lieka tik gelbėjimosi skėtis. Todėl vyriausybių vadovai turi šitą fondą didinti ir jo kompetencijas plėsti. Bet net ir tokį mažą žingsnelį rinkėjams sunku įsiūlyti“, – rašė didžiausio Nyderlandų miesto laikraštis.

Pasak Madrido dienraščio „Expansion“, „Europoje šiuo metu vyksta dvi kovos. Viena siaučia Europos viduje. Vokietijai svarbiausia – biudžeto drausmė ir konkurencija, Prancūzijai, Italija, Ispanijai svarbiau solidarumas. Antroji kova nukreipta prieš investuotojus finansų rinkose, kurie prarado pasitikėjimą Europos projektu dėl politinių lyderių  nesugebėjimo. Europos Sąjungos viršūnių konferencija neduoda pagrindo optimizmui. Atrodo, kad jame bus priimtas tik nepakankamas ūkio augimo planas“.

„Tai jau dvidešimtasis Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikimas po euro skolų krizės pradžios“, – pažymėjo Pekino dienraštis „Renmin Ribao“ ir pridūrė, jog „Europa ne tik iš ligos neišsikapstė, bet ligonio būklė darosi vis grėsmingesnė. Europos Tarybos prezidento Hermano van Rompuy nūnai pristatytą veiksmų planą ūkio ir finansų sąjungos link vis dar lydi dideli nuomonių skirtumai tarp šalių narių. Berlynas energingai prieštarauja bendrai taupomųjų indėlių draudimo sistemai. Bus taip pat labai sudėtinga įtikinti visas šalis nares atsisakyti kai kurių suverenumo teisių“.  

Penktadienio rytą dienraštis „Frankfurter Allgemeine“ irgi rašė nesitikįs visapusiško skolų ir finansų krizės išsprendimo.

„Vis dėlto dar laikosi viltis, jog europiečiai įstengs susitarti dėl principų, tikslų ir bendro plano. Ypač įdėmiai ausis ištempę klausėsi Italijos vyriausybės vadovas Mario Monti ir jo kolega iš Ispanijos Mariano Rajoy: juk jų šalys šią akimirką atsidūrusios rinkų kryžminėje ugnyje. Čia visų pirma reikia sunmažinti skolų kalną ir atgauti konkurencinį pajėgumą – tai dvi sąlygos nuolatiniam augimui. 

Tačiau visiems aišku ir tai, kad šituos tikslus galima tik per ilgesnį laiką pasiekti. Kaip laimėti tam reikalingą laiką, yra vienas iš klausimų, į kuriuos europiečiai turi atsakyti – ir greičiausia vien nurodyti į nuolatos ar tik ribotam laikui išskleistus gelbėjimo skėčius čia neužteks“, – rašė Frankfurto dešiniųjų laikraštis.

Kelno miesto „Stadt-Anzeigeris“, nors pasidžiaugė, kad „pirmąją dieną viršūnių susitikimas susitarė dėl ekonomikos augimo paketo“, bet vis dėlto tai esąs „ne ką daugiau nei tik simbolinis indėlis į krizės sprendimą. Juk apie užimtumo skatinimo paketą Europa kalba jau beveik dvejus metus“.

Vyzbadeno „Kurieris“ pareiškė savo nuomonę, kad Vokietijos kanclerė gana neracionaliai, „be reikalo užsipuolė Hermano van Rompuy dokumentą, siūlantį įvairius variantus, kad sumažėtų palūkanų normos Italijoje ir Ispanijoje“.

„Net nekalbant apie jos izoliavimąsi ne tik nuo vyriausybių vadovų, bet dabar ir jau nuo Europos Sąjungos viršūnių, buvo didžiai neprotinga iš A. Merkel pusės pasmerkti ne tik euro obligacijas, bet kiekvieną ribotų bendrų paskolų ir garantijų formą viešu ir todėl finansų rinkas tuo pat paveikiančiu pasmerkimu“, – rašė dienraštis „Wiesbadener Kurier“.

Tačiau kai ankstų penktadienio rytą Europos Sąjungos viršūnių konferencija paskelbė savo nutarimus dėl pagalbos prasiskolinusioms valstybėms ir bankams, Madrido laikraštis „Expansion“ internetinėje laidoje pakeitė savo ankstesnę dainelę.

 Jis rašė, kad nors „Europos viršūnių konferencijos paskutiniuoju metu visų pirma pasižymėjo ypatingu  sugebėjimu nuvilti lūkesčius. Tačiau šįsyk Briuselyje įvyko tai, kas buvo neįsivaizduojama: valstybių ir vyriausybių vadovai lūkesčius viršijo.

Į augimo skatinimą orientuotos šalys, vadovaujamos Prancūzijos prezidento F. Hollande`o, ir periferijos šalys su Italija ir Ispanija priešakyje pasiekė didelių laimėjimų. Tačiau ne už dyką.

Už savo bankų išgelbėjimą jos turi atsisakyti suverenumo finansų sistemos priežiūroje ir priimti kitas sąlygas. Vokietijos kanclerė A. Merkel tuo užsitikrino galimybę kištis į atitinkamų valstybių ekonomikas“

Pasak Paryžiaus dienraščio „Tribune“, ne tik futbolo aikštėje, bet ir Briuselyje  – „pergalė Italijai ir pergalė Ispanijai! Abi šalys Briuselyje taip ilgai blokavo augimo projekto priėmimą, kol jų partneriai Europoje neprižadėjo joms trumpalaikės pagalbos. Šantažas, atrodo, apsimokėjo“.  

O Italijos sostinės laikraštis „Repubblica“ prakalbo apie „Monti-Hollande`o ašies triumfą“:

„Per labai dramatiškas ir įtemptas, 15 valandų trukusias derybas Europos Sąjungos šalims pavyko susitarti. Jos priemė apsaugą nuo per aukštų palūkanų, kokios reikalavo Italija. Ministras pirmininkas M. Monti į Romą sugrįš su  mechanizmu, leisiančiu sumažinti distanciją tarp vokiškų valstybinių obligacijų ir kitų valstybių skolinamųjų raštų.

O ir Ispanija sulauks tai, ko reikalavo, – savo bankų rekapitalizacijos. Kanclerė A. Merkel ir kiti sakalai iš Suomijos ir Nyderlandų dabar pasijuto įspeisti į kampą“, – rašė Romos dienraštis.

Spaudos apžvalga skaityta per Lietuvos radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt