Nuomonės

2013.05.09 10:29

Ramunė Sakalauskaitė. Jaunų žmonių gyvenime poeziją keičia repas

2013.05.09 10:29

Minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną netrūksta pamąstymų apie žiniasklaidą ir visuomenę. Priekaištaujama dėl žiniasklaidos subulvarėjimo, analizės joje trūkumo, anglicizmais užterštos kalbos.

Minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną netrūksta pamąstymų apie žiniasklaidą ir visuomenę. Priekaištaujama dėl žiniasklaidos subulvarėjimo, analizės joje trūkumo, anglicizmais užterštos kalbos.

Jaunoji karta popierinių knygų beveik neskaito, televizoriaus nežiūri. Jos erdvė – internetas, kuriame bendraujant vartojama savo sukurta, tėvams sunkiai suprantama kalba. Jaunuoliai patys sako, kad žodžius rašo be lietuviškų raidžių, nes daugelyje kompiuterio klaviatūrų jų nėra, o jei ir yra, tai anglų kalbos raidės vis tiek būna išdėstytos patogiau. Todėl jaunimas nesivargina rašyti lietuviškai ar įsigyti klaviatūrų su lietuviškomis raidėmis. Kompiuterių eros vaikai aiškina elektroninį žargoną vartojantys tam, kad greičiau ir paprasčiau susirašinėtų globalioje elektroninėje erdvėje. Jie kuria elektroninį žargoną norėdami išsiskirti kaip socialinė grupė ir lengviau vienas kitą atpažinti, lengviau susikalbėti. Beje, tai nėra naujas reiškinys – jų tėvai savo jaunystėje taip pat siekė atsiskirti nuo oficialiosios kultūros. Dabartiniai jaunuoliai – nei geresni, nei blogesni už kitus. Tiesiog jie ieško savo išraiškos formų, kad įrodytų savitumą. Panašiai kaip praėjusio amžiaus septintąjį dešimtmetį jį reiškė hipių muzika, drabužiai ar ilgi plaukai.

Taip jaunų žmonių gyvenime poeziją keičia repas, bendrąsias vertybes – individualumas. Dvyliktokai, paklausti, kada gyveno Stalinas ir Hitleris, atsako, kad XIX amžiuje. Dokumentika besidomintiems žmonėms atrodo, jog filmų apie Antrąjį pasaulinį karą prikurta tiek, kad jie jau platinami ir kosmose, tačiau, pasirodo, tikrovė yra kitokia: matai tai, ką žiūri ir kuo domiesi. Tačiau reikia suvokti, kad dabartinėje Lietuvoje yra ir kitokia realybė, ir kitokie žmonės.

Tačiau yra ir optimistiškiau nuteikiančių ženklų. Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos sprendimu Kalbos premiją už visavertį taisyklingos lietuvių kalbos taikymą visose kompiuterinėse priemonėse ir plačiausiai naudojamų kompiuterinių programų lietuvinimą paskirta Lietuvos kompiuterininkų sąjungos nariui dr. Gintautui Grigui. Kompiuterių sistemos lietuvinimo entuziastui teksianti 20 tūkst. litų dydžio premija įamžina žodžio laisvės gynėjos, žinomos tarpukario Lietuvos Respublikos visuomenės ir politikos veikėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės atminimą. Ji skiriama už reikšmingą lituanistinę veiklą.

„Ne žemės derlumu, ne drabužių įvairumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių stiprumu laikosi tautos, bet daugiausia išlaikydamos savąją kalbą, kuri didina ir palaiko bendrumą, santaiką ir brolišką meilę, – daugiau nei prieš 400 metų „Postilėje“ rašė Mikalojus Daukša. – Gimtoji kalba yra bendrosios meilės ryšys, vienybės motina, pilietiškumo tėvas, valstybės sargas. Sunaikink kalbą – sunaikinsi santaiką, vienybę ir dorybę. Sunaikink kalbą – sunaikinsi dangaus saulę, sujauksi pasaulio tvarką, atimsi gyvybę ir garbę.

Yra vilties, kad prieš gerus du dešimtmečius Gintauto Grigo pradėtas darbas – mokyti kompiuterius lietuvių kalbos – sudomins ir jaunimą ieškoti būdų kurti savitą modernią lietuvišką tapatybę.

Naivu tikėtis, kad tarptautiniai tinklai, tokie kaip „McDonalds“ arba „Ikea“ Lietuvoje pasivadintų „Baltų ainiais“. Kalbos išsaugojimo problema slypi kitur. Svarbu, kad būtų leidžiama lietuviška spauda, mokslo veikalai lietuvių kalba. Kadangi valstybė į tai žiūri atsainiai, ateityje nei fizikai, nei inžinieriai ar medikai nebemokės rašyti lietuviškai. Tad – pagal blogiausią scenarijų – lietuvių kalba gali likti tik buitine namų kalba, o ne prestižine, plačiai vartojama kultūroje, mene, moksle.

Komentaras skambėjo per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.