Nuomonės

2013.05.09 10:28

Ramūnas Terleckas. Nežinia po paskutinio skambučio

Ramūnas Terleckas, apžvalgininkas2013.05.09 10:28

Kiekvieną pavasarį abiturientų  tėvus apima nerimas – kokiu keliu toliau pasuks jų atžalos, ar tinkamai pasirinkta, o gal dar verta pagalvoti arba pakeisti sprendimą?  

Kiekvieną pavasarį abiturientų  tėvus apima nerimas – kokiu keliu toliau pasuks jų atžalos, ar tinkamai pasirinkta, o gal dar verta pagalvoti arba pakeisti sprendimą?

Daugelis tėvų ir vaikų dar gerokai prieš baigdami mokyklą ima klausinėti savo pažįstamų, turinčių daugiau patirties, kas geriau, kur geriau, kur įdomiau?

Pastarąjį dešimtmetį ekspertai vis garsiau kalba, kad nereikėtų žiūrėti mados ir žūtbūt siekti aukštojo mokslo, o išmokti amato, kuris ir sunkiausiu metu leis užsidirbti bent duonai.

Tačiau neatrodo, kad ekspertų balsas eitų į dangų ar pasiektų jaunuolių ausis. Universitetų Lietuvoje yra per dvidešimt, ir kiekviename jų tūkstančiai studentų kasdien linksta prie vadovėlių ir kompiuterių ekranų. Anot statistikų,  Lietuva pagal aukštąjį išsilavinimą turinčių 30-34 metų gyventojų skaičių Europos Sąjungoje  užima ketvirtą vietą.

Lietuvoje šioje amžiaus grupėje aukštąjį išsilavinimą 2012 metais buvo įgiję beveik 49 proc. žmonių. ES pagal šį rodiklį mūsų valstybę lenkia Airija, Kipras bei Liuksemburgas

Skaičiai tikrai gražūs, bėda ta, kad nuo kiekybės kokybė nepriklauso. Iki šiol stebiuosi, kad stojantieji į aukštąsias mokyklas gali pasirinkti per dešimt specialybių: neįstojai į mediciną, gali studijuoti istoriją, jei tik yra laisvų vietų ar turi pinigų. Nesakau, kad esu teisus, tiesiog nesuprantu, kodėl, užuot atkakliai siekus tikslo ir svajonės, jų atsisakoma, sukama lengvesniu abejingumo ateičiai keliu. 

Kita bėda – į aukštojo mokslo sferą įsisukę piniginiai santykiai. Suprasčiau, jei dėl turtingesnių studentų didėtų ir dėstytojų atlyginimai, tačiau tai visiškai nesusiję indai.

Ne paslaptis, kad kai kurių universitetų dėstytojų atlyginimai neprilygsta mokyklų mokytojų uždarbiui.

Gal todėl universitetams vis sunkiau pritraukti asmenybių ir savo dalyko profesionalų?  Ta pati problema kerta ir kitu galu – pinigus už mokslą mokantys žmonės dažnai mano esantys padėties šeimininkai. Prieš savaitę teko bendrauti su sėkmingu verslininku, kuris kelerius metus kilnių paskatų vedamas dėstytojavo, tačiau nuo praėjusio rudens metė šią veiklą. Priežastis paprasta – prastai besimokančio jaunuolio jis negalėjo bausti blogu pažymiu, nes esą vieną dėstytoją „maitina“ tam tikras skaičius studentų. Jei jis mažės, nebebus lėšų atlyginimams.

Vis dėlto  dauguma mano pažįstamų teigia, kad jaunas žmogus, nusprendęs toliau krimsti mokslus, bent bakalauro diplomą turi gauti Lietuvoje, ir tik tuomet magistro studijų ieškoti užsienyje. Argumentai paprasti – jaunuoliai socialumo mokyklą turi išeiti  pažįstamoje aplinkoje, subręsti, kad sugebėtų atsirinkti vertybes. Be to,  ir užsienyje prastų aukštųjų mokyklų - tūkstančių tūkstančiai.

Buvau įtikėjęs tokiais teiginiais, tačiau prieš kelias savaites Kaune vykusi gimnazistų respublikinė istorijos olimpiada vėl privertė suabejoti. Vieno universiteto docentė viešai pasišaipė iš moksleivio teiginio, kad 1987-ųjų rugpjūčio 23-iosios mitingui buvo pasirinkta vieta prie Adomo Mickevičiaus paminklo, o ne Žemaitės skveras, dėl to, jog mitingo organizatoriams nerimą kėlė jo uždarumas ir greta įsikūrę KGB rūmai.

Jei docentė būtų skaičiusi pirminius šaltinius:  mitingo organizatorių atsiminimus, noro pasišaipyti jai nebūtų kilę. Spėju, kad docentei neteko klausyti Vilniaus universiteto profesorius Vinco Urbučio paskaitų. Jis studentus, be kitų gerų dalykų, išmokė nekalbėti to, ko nežinai. Galbūt tai tik smulki detalė, tačiau

norėčiau tikėti, kad jaunimas, nusprendęs studijuoti Lietuvoje, auditorijose sutiks dėstytojų, kuriuos gerbs ir iš kurių sulauks pagarbos, net jei jų nuomonės ir skirsis.

Autorius yra „Lietuvos žinių“ vyriausiasis redaktorius. Komentaras skambėjo per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt