Nuomonės

2017.05.17 11:28

R. Valatka. Kaip Visaginas valstietį ne taip suprato

2017.05.17 11:28

Prieš kelias dienas Visagine moteriai, paklaususiai jo apie tai, kodėl yra taip, kad vos pajamos, tenkančios šeimos nariui nors centu viršija valdžios nustatytą ribą, ji iškart praranda socialinę paramą, Seimo pirmininkas pasiūlė susitarti su darbdaviu ir dirbti tik 0,75 etato.

Ar tai reiškia, kad ketvirtadalį atlyginimo vienas valstiečių lyderių moteriai siūlė atsiimti vokelyje, istorija nutyli.

Bet net jei tai nebuvo patarimas apeiti įstatymą, kaip pasirodė visaginietei, siūlyti tūkstančiams paramos gavėjų dirbti mažiau tik dėl to, kad jie ir toliau gautų pašalpas, gali tik veikėjas, kuriam nerūpi nei Lietuvos, nei jos žmonių gerovė.

O juk visaginienei taip elgtis siūlė formaliai antras žmogus valstybėje. Siūlė politikas, turintis daugiausia galimybių keisti kvailus įstatymus, o ne davinėti kvailus patarimus.

Tiesa, kilus triukšmui Seimo pirmininkas šoko neigti šitaip kalbėjęs. Kas žino, gal ir išties Seimo pirmininkas nekalbėjo tiksliai taip. Bet visaginietė būtent taip Seimo pirmininką suprato. O jei politikas, ir dar antras žmogus valstybėje, nesugeba kalbėti be dviprasmybių, taip, kad jį suprastų taip, kaip jis nori, koks iš jo tada politikas?

Atvejų, kai šią valdžią žmonės ne taip suprato,  jau netrukus gali būti ir daugiau. Antai Vyriausybė žada pristatyti mokesčių reformą. Neturėdami galių padidinti realių algų valstiečiai sugalvojo algų didinimo triuką.

Darbdaviams priskiriamus mokėti darbuotojo mokesčius ir „Sodros“ įmokas žadama sujungti su darbuotojo mokesčių dalimi. Taip alga popieriuje padidėtų. Tačiau sumokėjus mokesčius žmogus pinigų vis tiek gautų tiek pat, kiek dabar.

Negana to, jei valdžia įgyvendins savo planus parodyti žmogui, kiek jis išties uždirba ir kiek iš jo čia pat atima valdžia, kiekvienas dirbantysis pats turės atlikti tą buhalterio darbą, kurį samdomiems darbuotojams atlieka įmonės buhalterija, pervedanti valdžiai jų mokesčius.

Ar kiekvienas darbuotojas sugebės tai padaryti šalyje, kur net deklaravus pajamas ir mokesčius su pačios VMI specialistų pagalba, žmonės neretai gauna pranešimus, kad padaryta klaidų? Galų gale kokia žmogui nauda iš tokios reformos?  Tik papildomas darbas ir vargas už dyką.

Su tokia popierine  „reforma“ valstiečiai rizikuoja susilaukti didesnės pykčio bangos, nei  V.Pranckietis sulaukė Visagine, kur, be kita ko, Seimo pirmininkas dar drėbtelėjo, kad dėl to, jog blogai gyvena, žmonės yra kalti patys, nes „negalvoja ir nemoka skaičiuoti“.

Juk net tas trečdalis lietuvių, kurie, anot apklausų, nežino, kokia yra jų alga iki mokesčių, pagaliau supras, kiek daug savo pinigų jie priversti atiduodi valdžiai. Tai, kad žmonės nepritaria tokiai popierinei reformai, parodė ir delfi.lt užsakymu atlikta „Spinter tyrimų“ apklausa. Tokiems Vyriausybės triukams pritaria tik 24 proc. žmonių.

Ekspertai taip pat skeptiškai vertina tokį valdžios planą, kad žmogui būtų atiduodama visa suma, o jau paskui jis pats turėtų sumokėti pajamų, „Sodros“ ir sveikatos draudimo mokesčius.

Tai kodėl valdžia to imasi? Algoms vokeliuose sumažinti tai taip pat padės kaip numirėliui kompresas. Panašu, kad tai daroma tik dėl ryškėjančio valstiečių valdžios bruožo – bukai stumti tai, kas suplanuota, o kas iš to išeis, koks skirtumas. Popierinę mokesčių reformą lydės žmonių susierzinimo banga ir nerišlus valdžios vapėjimas, kad ją ne taip suprato. Panašiai, kaip Seimo pirmininkas aiškino po nevykusio savo pasirodymo Visagine.

Pastaruoju metu nesiseka Lietuvai su Seimo pirmininkais. Iki V.Pranckiečio šiame poste dienas leidusi darbietė L.Graužinienė nesugebėdavo be rikto ištarti žodžio „Konstitucija“, o ir žodis „Lietuva“ jai kartais išeidavo kaip „Lie-va-tu“. Bet L.Graužinienės garbei reikia pasakyti, kad ji po to nešokdavo aiškinti, jog ją ne taip suprato.

Mieli Seimo valstiečiai, jei jus ne taip suprato, vadinasi, nemokėjote pasakyti taip, kad suprastų taip, kaip norėjote. O jei manote, kad žmonės pritars popierinės mokesčių reformos triukui, tai jau dabar galite skelbti pasiteisinimų konkursą tema „Kaip mus ne taip suprato“.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.